Тема уроку: Прелюд пам’яті Т. Г. Шевченка.
Мета уроку: Поглиблювати знання учнів про творчість українського композитора Якова Степового, визначати роль Т. Шевченка в українській культурі, в творчості українських композиторів, розвивати інтерес до історії українського народу та до музики, формувати вокально – хорові навички під час виконання пісень, вчити визначати головну думку творів, виховувати почуття патріотизму, кращі моральні якості особистості.
Обладнання: Портрет Я. Степового, Т. Шевченка, записи музичних творів для слухання та виконання, слайди – пам’ятники Т. Шевченку в різних містах.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Музичне вітання:
Учитель: Кличе музика в клас
Дружно всіх на урок.
Рада бачити вас –
Починаєм урок. Добрий день!
Учні: Добрий день!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Розповідь учителя про вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка.
- Діти, ви вже звернули увагу на тему нашого уроку – «Прелюд пам’яті Т. Г. Шевченка». Ви добре знаєте, хто такий Тарас Шевченко, вивчаєте його вірші, співаєте пісні на його слова ще з початкових класів.
Творчий спадок геніального сина українського народу Т. Г. Шевченка – це безцінна скарбниця не тільки для України , а й для всього людства. По всьому світові вшановують пам’ять Великому Кобзареві: йому встановлюють пам’ятники, на честь його називають вулиці та площі, парки та сквери, театри та музеї, йому присвячують вірші, про нього складають пісні.
ІІІ. Творчість українського композитора Якова Степановича Степового.
1.Український композитор Я. Степовий – український поет Т. Шевченко.
- Українська музична Шевченкініана широко представлена у творчості багатьох українських композиторів. Серед них – український композитор – Яків Степанович Степовий. Шевченкова тематика посідає значне місце у творчості композитора. Звернення до образів поезії Великого Кобзаря зрозуміле – революційна спрямованість, народність творів Т. Шевченка були близькими Я. Степовому.
2. Життєвий та творчий шлях українського композитора Я. С. Степового.
- Тема І семестру «Образний зміст музики» познайомила вас з творчістю композитора. Ми слухали та аналізували його музичні твори. Пропоную методом «Мікрофон» перегорнути сторінки життя і творчості Я. Степового.
(Метод «Мікрофон»: вчитель починає розповідь про життєвий і творчий шлях Я. Степового, а учні по черзі, передаючи мікрофон, продовжують розповідь).
2. Музична спадщина композитора.
- Творча .спадщина Я. Степового складається з романсів на вірші українських і російських поетів, обробок українських народних і революційних пісень, інструментальних творів. У фортепіанній музиці Я. Степовий, розвиваючи традиції М. Лисенка, звертався до зразків творчості П. Чайковського, до мініатюр Ф. Шопена. Його невеликі фортепіанні п’єси – прелюдії, вальси, танці відрізняються врівноваженістю форми. Серед них –«Прелюд пам’яті Т. Г. Шевченка».
ІV. Нотна грамота. Засвоєння поняття «прелюдія».
Прелюдія - це інструментальна п’єса імпровізаційного складу, переважно для фортепіано..
V. Слухання музичних творів.
- Давайте пригадаємо твори композитора, які слухали на уроках.
(Учні розповідають про романс Я , Степового «Степ» на слова Миколи Чернявського, який настільки близький був композитору, що після його створення Яків Якименко став Яковом Степовим).
Слухання романсу Я Степового «Степ».
(Учні розповідають про романс на слова Т. Шевченка «Три шляхи»,який сповнений глибокого суму, сердечної журби).
Слухання романсу «Три шляхи».
- «Прелюд пам’яті Т. Г. Шевченка «Яків Степовий написав у 1911 році до 50 –ї річниці з дня смерті поета, а виконав у 1912 році, коли брав участь у вечорі, присвяченому вшануванню пам’яті Т. Шевченка. Музикою цього твору композитор прагнув висловити почуття глибокої пошани до Великого Кобзаря. Пропоную послухати цей музичний твір. Вслухайтесь у музику і визначте її характер та музичний образ твору.
Слухання «Прелюд пам’яті Т. Г. Шевченка».
VІ. Аналіз музики твору «Прелюд пам’яті Т. Г. Шевченка».
- Що можна сказати про музику, яка звучить на початку твору?
(Вона стримана, сумна).
- Який музичний образ розкривається, коли поступово сила звучання зростає?
(Це образ безсмертного поета, слово якого живе).
VІІ. Повторення та вивчення музичних творів.
- Перед тим, як ми продовжимо Шевченківську тему в піснях, пригадаємо твір, який вивчали на попередніх уроках.
(Учні називають пісню на вірші В. Симоненка, муз. А. Пашкевича «Синові»).
- Цей твір, як гімн синівської любові , відданості до матері та Батьківщини. Таким був Т. Шевченко.
1. Правила співу, розспівування.
- Звуки гами До – мажор, тризвук до - мі-соль-до.
2. Пісня «Синові» - виконання.
3. Пісня «Стоїть тополя» сл.. В. Крищенка, муз. О. Осадчого – розучування.
- Пам’ять наступних поколінь про “святі Шевченкові слова» - саме на це спрямована головна думка чудової пісні «Стоїть тополя». Послухайте її у виконанні Заслужених артистів України В. Білоножко та А. Кудлай.
(слухання пісні «Стоїть тополя»).
. 4. Розучування по фразах: звертати увагу на дихання, звуковедення, мелодійні, вокальні, ритмічні труднощі, чітку дикцію.
- Твір має виконавські труднощі, глибокий образний зміст, роботу по розучуванню ми продовжимо на наступному уроці.
VІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.
- Про що нове і цікаве ви дізналися сьогодні на уроці?
- У чому полягають особливості композиції «Прелюда пам’яті Т. Г. Шевченка»?
- Яка головна думка пісні «Стоїть тополя»?
Мені дуже приємно було працювати з вами на уроці. Дякую вам за роботу! Пропоную поділитися своїми враженнями від сьогоднішнього уроку з друзями, рідними.
Прелюдія –
це інструментальна п’єса імпровізаційного складу, переважно для фортепіано.