СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Теңдеулерді шешу

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді және мәндес теңдеулерді табуды, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер құру және түбірін табуға есептер шығару

Просмотр содержимого документа
«Теңдеулерді шешу»

Пәні: Математика

Күні: 17.01.2018ж Сыныбы: 6 «А» Сабақ №105

Сабақтың тақырыбы

Теңдеулерді шешу.

Сілтеме

6 сынып оқулығы Т.А. Алдамұратова,Т.С. Байшоланов, Е.С. Байшоланова-4 бас. Алматы: Атамұра 2015 жыл

Жалпы

мақсаты

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді және мәндес теңдеулерді табуды, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер құру және түбірін табуға есептер шығару.

Оқыту мақсаты

Барлығы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуге берілген есептерді шығара біледі;

Көпшілігі: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуге берілген күрделі деңгейдегі есептерді шығара алады;

Кейбіреуі: Мәтіндік есептерді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу құру арқылы шығара алады;

Сабақтың әдіс-тәсілдері

Топтық жұмыс, жеке жұмыс, ойлан,жұптас, ой қозғау, микрафон әдісі.

Ресурстар

Интерактивті тақта, плакаттар, таратпа қағаздар, маркер, клей, бағалау парағы

Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңдері

Уақ ыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

2мин

1.Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу, түгелдеу;

Түрлі түстегі гүлдерді тандап орындарына отырады.

Әр оқушы оң жағындағы оқушыға өзі таңдаған гүлге жылы лебізін жазып жақсы көңіл-күй тілейді.

Гүлді алған оқушы гүлдің түсіне қарай І,ІІ,ІІІ-ші топқа бөлінеді.Топ мүшелері топ басшысын сайлайды.

Сабақтың мақсатымен таныстыру


Амандасады


Психологиялық ахуал орнатады.


оқушылар түрлі-түсті гүлдер бойынша топқа бөлінеді.

Тұсаукесер

Микрафон

әдісі

5 мин

2.Үй тапсырмасын тексеру. №887 есепті дәптерлерінен тексеру.

Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін, микрафон әдісі бойынша ережелер сұрау

Үй тапсырмасының сұрақтары:

1.Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?

2. Х+2,7

3. Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?

4. х-0,6 теңдеуінің шешімі?

5. Теңдеудің түбірі дегеніміз не?

6. Теңдеуді шешу дегеніміз не?

7.Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?

8. 6х+7




Микрофонды бірінші алған оқушы сұрақтарға жауап береді.

Жауап берген оқушыға

топ басшысы бағалау парағына 1 ұпаймен бағалап отырады

Білу

5 мин

Мәндес теңдеулерді сәйкестендіру

1-топ

4

3х-1

3х-1

7х-

4х-12



2-топ

7

9-3х

3

21+7х

26-

6х-27

3-топ

15+10х

18-2х

3х+15

3

13-

5


Жауаптары:


1-топ

4

4х-12

3х-1

3х-1

7х-


2-топ

7

21+7х=0

3

6х-27

26-

26-17+2x-5x=0

3-топ

15+10х

5

3х+15

3

13-

13-2x+5=x-3



Оқушылар парақтарын бір-бірімен ауыстырып тексереді


Түсіну

14 мн

Есептер шығару.

«Қатесі қайда?» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындау, есептің қатесін тауып дұрыс шығару.

A тобы

1-топ Жауабы:

3х-5 3х-5

3х+х 3х-х

х:4 х

х х

2-топ Жауабы:

6х+2 6х+2

6х+10х

16х -4х

х х

х х

3-топ Жауабы:

3х+1 3х+1=5x

3x+5x=1 3x-5x=-1

8x=1 -2x=-1

X= x

В тобы

1-топ Жауабы:

4х+5(3-2х) 4х+5(3-2х)

4х+15-2х 4х+15-10х

4х-2х-11х 4х-10х+11х

х х

х=-2

2-топ Жауабы:

19-2(3х+8) 19х-2(3x+8)

19-6х+16 19х

-6x-2x=-37-19-16 19х-6x-2x

-8х 11х

х х

3-топ Жауабы:

8х+3(7-2x) 8х+3(7-2x)=4x+3

3x+5x=1 8x+21-6x=4x+3

8x=1 8x-6x-4x=3-21

х= -2x

х=9

С тобы барлық топқа ортақ

10-у+3у+8

У=-12

Жауабы:



10-у+6у+16-3у-18


8

у

Тақтаға шығып қатесін тапқан оқушыға 1 ұпай .

Орнында отырып

шығарған оқушылар дәптерлерін ауыстырып  тексеріп топ басшысына ұпайын айтады.


Қолдану

6

мин

  1. Постер қорғау. Оқулықпен жұмыс.

  2. Сызықтық теңдеу құруға және оның түбірін табуға арналған өзіндік жұмыстар.

  3. 1-тапсырма

  4. =x+4, х=2

  5. 2-тапсырма

  6. 5х+0,5=2x+2, x=0,5

  7. 3-тапсырма

  8. 4х+50=x+500, х=150

1.Оқулықпен жұмыс, 29- бет. Оқушылар топтаса отырып мәтінді есептерге сызықтық теңдеу құрып, түбірін тауып постер қорғайды.

Топтағы белсене қатысқан оқушылар 1 ұпаймен бағаланады.

Жинақтау



5 мин

Қорытынды: « Бес жолды өлең» стратегиясы

Бүгінгі сабақ бойынша не деген сұраққа қалай жауап бересіңдер?

Не ? ( теңдеу)

Қандай ? ( бірайнымалысы бар сызықтық теңдеу)

Не істейді ? ( шешіледі, түбірі табылады)

Сөйлем.

( ах =в түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар 

сызықтық теңдеу деп аталады.)

Синоним. (мәндес теңдеулер)

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Бағалау

2мин

Тапсырмаларға қойылған критерийлер бойынша

Әр топтағы мүшелерін көшбасшының бағалауын ескере отырып, мұғалімнің бағалауын қолдану.

Топ басшылары оқушылардың ұпайларын жинақтп тиісти бағаларын қояды

Үйге тапсырма

1 мин

4-тапсырма. 29-бет

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады

Рефлексия


Бағалау терезесі.

Смайлинктерге өз пікірлерін білдіреді

1.Маған бәріде түсінікті

2.Мен есте сақтадым

3.Сұрақтар пайда болды

4.Түсінбедім

Бағалау терезесіне смайлинктерді жапсырады.