СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 04.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тіктөрбұрыш және шаршы ауданы. Санның квадраты

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Батыс Қазақстан облысы Бөрлі ауданы Ақсай қаласының

№4 жалпы орта білім беретін мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі Уразалиева Гульстан Габитовна  

Сабақтың тақырыбы: «Санды өрнектерді салыстыру»

Сабақтың  мақсаты:

 Өрнектерді мәндері бойынша салыстыруға қабілеттерін қалыптасуын түсіндіру. Сабақтың міндеті: Оқушыларға теңдік, теңсіздіктер туралы түсінік бере отырып, есеп шығару дағдысын жетілдіру, талдау, ынталарын арттырып, шеберлікке, белсенділікке тәрбиелеу. Күтілетін нәтижесі: Оқушылар есепті өз деңгейінде шығарып біледі.

 Сабақтыңбарысы І. Ұйымдастыру кезеңі Кіріспе І. Амандасу Мейірімді жүрекпен,

Ақпейілді жүрекпен. Сәлемдесіп алайық, Бір жадырап қалайық. Бүгінгі сабақ ерекше өтеді. Себебі біздің сыныпқа мұғалімдер қонаққа келіп отыр. Бүгінгісабағымыздыңтақырыбы: «Санды өрнектерді салыстыру». Сабақтың мақсатын айта кету. Ал, балалар, көңіл – күйлеріңіз қалай? Сабаққа дайындықтарыңыз ше? Керемет Ынтаңыз ше? Ендеше сабақ бастайық?!  

Показать полностью

Просмотр содержимого документа
«Тіктөрбұрыш және шаршы ауданы. Санның квадраты»

Батыс Қазақстан облысы Бөрлі ауданы Ақсай қаласының

№4 жалпы орта білім беретін мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі Уразалиева Гульстан Габитовна

Сабақтың тақырыбы: «Санды өрнектерді салыстыру»

Сабақтың мақсаты:

Өрнектерді мәндері бойынша салыстыруға қабілеттерін қалыптасуын түсіндіру.
Сабақтың міндеті: Оқушыларға теңдік, теңсіздіктер туралы түсінік бере отырып, есеп шығару дағдысын жетілдіру, талдау, ынталарын арттырып, шеберлікке, белсенділікке тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижесі: Оқушылар есепті өз деңгейінде шығарып біледі.

Сабақтыңбарысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
Кіріспе
І. Амандасу
Мейірімді жүрекпен,

Ақпейілді жүрекпен.
Сәлемдесіп алайық,
Бір жадырап қалайық.
Бүгінгі сабақ ерекше өтеді. Себебі біздің сыныпқа мұғалімдер қонаққа келіп отыр.
Бүгінгісабағымыздыңтақырыбы: «Санды өрнектерді салыстыру».
Сабақтың мақсатын айта кету.
Ал, балалар, көңіл – күйлеріңіз қалай?
Сабаққа дайындықтарыңыз ше?
Керемет Ынтаңыз ше?
Ендеше сабақ бастайық?!
ІІ. Топтастыру..
1 - топ «Сандар»
2 - топ «Есептер»
3 - топ «Теңдеулер»
4 - топ «Өрнектер»
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Ендеше үйге берілген үйтапсырмасына назар аударайық.
Әр топтан тізбектеп оқушылар ауызш айтып өту.
Негізгі бөлім.
І. Көркем жазу минуты.
ІІ. Өзіндік жұмыс.
Оқушыларға 1, 2 нұсқадақосужәнеазайтуамалдарыберіледі.
Оқушыларшығарыпболғансоңмұғалім компьютер арқылыжауабынкөрсетеді. Әроқушыжауабын, тексереді.
ІІІ. Оқулықпенжұмыс.
№1 (Ауызшаорындалады). Оқушылар берілген қосу және азайту амалдарының компоненттерін атап, мәнін табу.
30+5
89 - 80
50+7
67 - 7
38 - 8
14 – 6

№2 Салыстыру.
Оқушылар жеке – жеке тақтада баған бойынша орындау. 36*63 74*56
14*10+6
15*51


100*99
27*20+8
ІҮ. Топтық жұмыс.
1 - топ. 30+5*30+7
38 - 8*39 - 9
2 - топ. 15 - 6*10+1
18 - 8*18 - 9
3 - топ. (35 - 5)+6*42 - 2
58 - 8*5+(56 - 6)
4 - топ. 45+5*40 - 7
20 - 14*50 - 5
Ү. Сергіту сәті «Қара жорға»биімен
ҮІ. Кестемен жұмыс.
Кестені пайдалана отырып, өрнек құрастырып, мәнін тап.
+ 30, 40, 80, 90, 5
4 Мысалы: 30+5; 40+5
+ 6, 5, 8, 7, 8
6 Мысалы: 8+6; 8+5
ҮІІ. Эстафеталық жарыс
«Қай топ шапшаң»
Ойынның реті сандарды өсу ретімен орналастырып, разрядтарына тап өту.
37 7 24 1 10
ҮІІІ. Топтық жарыс
Сандар мен сөздерді пайдалана отырып, сөз шығару.
1 - топ «Сандар» 2 - топ «Өрнектер»
Т+10 -------------------------- Қ+10+ақ
6+н --------------------------- 3+кір
9+құмалақ ------------------ 1+қазан
3 - топ«Есептер» --------- 4 - топ «Теңдеулер»
К+2+л ------------------------- 7+к
100+м ------------------------- 8+көз
6+бақан ---------------------- 60+бек
ІХ. Математикалық диктант
1. 8 саны мен 7 санының қосындысының мәні.
2. 9 саны мен 5 санының айырмасы нешеге тең?
3. 1 – інші қосылғыш 6, 2 – інші қосылғыш 4. Мәні неше?
4. 10 саны мен 8 санының айырмасы нешеге тең?
5. 7 санымен 3санының айырмасын, 2 санына қос.
Х. Қорыту.
Балалар, бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма ?
Бұл сабақтың тақырыбы қалай аталып еді?
Өрнектерд іқалайсалыстырыпшығарамыз??
2+5*9 - 7

ХІ. Үйге тапсырма, бағалау.
№5, 63 беттегі.
Жарайсыңдар, олай болса, топ басшысы ортаға шығып, өз тобындағы балаларды бағалаған парағына қарап, бағасын айтып шықсың.
ХІІ. Рефлексия.
Балалар бүгінгі сабаққа деген пікіріңізді алма ағашына стикерлер арқылы білдіріңіздер!
Осымен сабақ аяқталды, сабаққа белсене қатысқандарыңыз үшін көп рахмет. Сау болыңыздар! (музыка ойналады).



































Сабақтың тақырыбы: № 53 Тіктөрбұрыш және шаршы ауданы. Санның квадраты

Сабақтың мақсаты: тікбұрыш және шаршы аудандарын табу ережесін үшін педагогикалық жағдай жасау. Есептершығарту, оқушылардың логикалық ой-өрісін дамыту, пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру. Алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалана білуге дағдыландыру.

Тәрбиелігі: мақсатына жетуге ұқыптылыққа, тапқырлыққа ізденімпаздыққа, өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Пәндік нәтиже: оқушылар «аудан» ұғымын және оның өлшем бірлігі шаршы см туралы біледі. Палетканың көмегімен ауданды табу ережесін үйренеді.

Көрнекілігі: топтамалар, дидактикалық материалдар

Сабақ барысы:

Оқу іс-әрекетіндегі қызығушылықты арттыру.

(CD презентацияны пайдалану) Неше қыштақта сыятынын анықтау.

Ауызша сұрақтарға жауап алу.

- Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз?

Мысалы: Ені - 2см.

Ұзындығы - 5см

S аудан -?

Білімдерін белсендіру және оқу іс-әрекетіндегі қиындықтарды анықтау.

  • Әр фигураның аудандарын шаршы сантиметрмен өлшеңдер. (торкөз – сантиметр квадрат) Торкөз санын қалай есептейді? (санау арқылы)

  • Оқушылар жертеліміндегі тақтайшалар санын санауды ұсыну. Әртүрлі тәсілмен санау керек. (ретімен санау, үлестірімділік қасиетті пайдалану)

Туындаған қиындықтың себептерін анықтау

Практикалық жұмыс

Қабырғалары 6,4 см болатын тіктөртбұрыш сызамыз. Оны қабырғасы 1 см болатын шаршыларға бөлеміз.

  • Осы тіктөртбұрыштың ауданын қандай бірліктермен өлшеуге болады? (шаршы сантиметрмен)

  • Тіктөрбұрыштың ауданын қалай есептеген ыңғайлы

Қиындықтан шығу жобасын құру. Презентациямен жұмыс

  • Суретке қараңдар. Мына тіктөртбұрышқа неше шаршы сантиметр сыяды

  • Мұны қандай тәсілмен өлшейміз?

Дауыстап түсіндіру арқылы жаңа материалды алғаш бекіту.

  • Бірдей екі көбейткіштердің көбейтіндісін көбейткіштің квадратымен алмастыруға болады. № 5

а) 4 •4 = 42 4•4= 16 42= 16

ә) 3•3= 9 32 =9 82= 64 92 =81 72= 49 52= 25 22= 4

Сергіту сәті: «Санамақ құра біл!»
Бір дегенім – білек,
Білсең, білек те керек.
Екі дегенім – еңбек,
Еңбек бәрін жеңбек


№ 6

Тіктөртбұрыш а =6м, в = 4 м. S = 4м • 6м = 24 м2

Шаршы а= 5м S= 5 •5 = 25 м2

25 -24 = 1 (м2) жауабы: шаршы пішіндес гүлкөмбенің ауданы 1м2 артық.

Ә) S= 12 м2 Жер телімінің ұзындығы мен ені қандай болуы мүмкін? 3м, 4м;

6м,2м; 12м, 1м;

Өздік жұмысы

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма: Өз бөлмеңнің ұзындығы мен енін өлшеп, ауданын тап.








































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!