Просмотр содержимого документа
«Тіл және сөйлеу»
Сабақтың тақырыбы: Тіл және сөйлеу
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сөйлеудің қажеттілігі, сөйлеу түрлерімен таныстыру; сөздік қорын, байланыстырып сөйлеу тілдерін дамыту; адамгершілік, еңбек тәрбиелеріне, үлкендерді құрметтеуге баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгерту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ақпараттық коммуникативтік оқыту әдісі
Сабақтың көрнекіліктері: тірек-сызба, сюжетті суреттер.
Сабақтың барысы:
І.Қызығушылықты ояту.
-Психологиялық дайындық кезеңі:
ІІ.Ой шақыру:
-Ауызекі сөйлеу мен жазбаша сөйлеудің қайсысы бұрын пайда болды? Жазбаша сөйлеуді қай кезде қолданады деп ойлайсың? Ауызекі сөйлеуді ше?
ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жан-жақты білімдерін тексеру.
Жазбаша сөйлеуді кішкентай бала жүзеге асыра алады ма?
Неліктен? Ауызекі сөйлеуді сәби кімнен үйренеді?
Ү.Мағынаны тану:
а) Оқулықпен жұмыс. Тілжәне сөйлеу
сөйлеседі
![]()


Тіл арқылы хабар береді
Пікірлеседі
Білмегенін сұрайды.
кеңеседі
1-жаттығу. Суретпен жұмыс:
-Қыз не істеп тұр?
-Қыз ән шырқап тұр.
-Бала не істеп отыр?
-Бала айнаға қарап сөйлеп отыр.
-Хабарландыруда не жазылған?
-Кішкентайақкүшіктің жоғалып кеткені туралы жазылған.
Суреттегілерді ауызша және жазбаша сөйлеу түрлеріне ажырату.
ә) Дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Көркем жазу: ң ң ң аң.
Құстар қалай дыбыстайды? Ойыны:

Қаз шаңқылдайды
Шағала қаңқылдайды

Тырна шырылдайды
Торғай шықылықтайды
Сауысқан тыраулайды
2-жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқу, мағынасын ашу.
-Ақтан неге мәзболды?
-Құстардың сөйлегеніне мәзболды.
-Шынындақұстар сөйлей ала ма?
-Жоқ.Құстар тек дыбыс шығарады..Олар сөйлей алмайды..
3-жаттығу Мәтіндітүсініп оқу,көшіріп жазу.
-сергіту жаттығуы.
ҮІ. Ой толғаныс:
4-жаттығу: Сөйлеу түрлерін ажырат.
Рефлексиялық бағалау кезеңі:
«Ойлан ,тап!» ойыны:
Аяғы жоқ-жүреді,
Аузы жоқ-сөйлейді. (Хат)
Сөзі дана,үні жоқ,
Сөйлемейді-тілі жоқ.
Қолыңа алсаң-шешен,
Ақылы асқан көсем.
(Кітап)
Әрі шешен,әрі әнші,әрі күйші,
Әр үйде бар,тапқышым,кәне,білші.
(Радио)
Құлағында-құлағым,
Аузында-аузым.
Күндеестіп тұрамын,
Жолдасымның даусын.
(Телефон)
ҮІІ.Қорытындылау. Балалар, бүгін біз не үйрендік?
ҮІІІ.Үйге тапсырма: 5-жаттығу, 5-бет.
ІХ.Оқушыларды бағалау