СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тізбектер Заңдылықтар (2)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тізбектер  

Заңдылықтар (2)

Просмотр содержимого документа
«Тізбектер Заңдылықтар (2)»

Математика пәнінен қысқа мерзімді жоспар

Пән: математика Мектеп:


Бөлімше 4.3 Тізбектер Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Сынып: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Заңдылықтар (2)

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.4.3.2 Іс-әрекет және табиғат күйінің тізбектілігін анықтау, фигуралар, жемістер,түрлі-түсті жалаушалар тізбектерін құру және тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну,қолдану



Сабақ мақсаттары

«Табиғаттағы әрекеттердің және күйлердің тізбегін құрастырады,суреттер, сандар, фигуралар,түрлі-түсті жалаушалар, символдар тобынан тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастырады, бұзылған заңдылықтарды анықтайды»

Барлық оқушылар:

Cуреттер, сандар, фигуралар,жемістер, түрлі-түсті жалаушалар, символдан тұратын тізбектерін құрады.

Көптеген оқушылар:

Cуреттер, сандар, фигуралар,жемістер, түрлі-түсті жалаушалар, символдан тұратын тізбектерін құрады, бұзылған заңдылықтарын анықтайды.

Кейбір оқушылар:

Іс-әрекет табиғат күйінің тізбектілігін анықтайды; Заңдылыққа сүйене отырып, өмірден мысалдар келтіріп айта алады.



Бағалау критерийлері

-Табиғаттағы әрекеттердің және күйлердің тізбегін анықтайды, сандардың, фигуралардың, ойыншықтардың, түрлі түсті моншақтардың тізбегін құрастырады;

- Бұзылған заңдылықтарды анықтайды.

- Заңдылыққа сүйене отырып, өмірден мысалдар келтіріп айта алады.



Тілдік мақсаттар

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Заңдылық, заңдылыққа сүйене отырып тізбек құрастыру, бұзылған заңдылықтар, тізбектер, фигуралар, жемістер, символдар, сандар тізбегі.


Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік Ел»

- жауапкершілік, белсенді азаматтық ұстаным таныту және өз елінің дамуына үлес қосу;

- шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау;

- өмір бойы білім алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыстар

Сауат ашу , дүниетану, көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Таныстырылым

Бастапқы білім


«Сократ шеңбері» әдісін қолданамын. Ішкі және сыртқы шеңбер кезектесіп бастапқы білімге қатысты бір-біріне сқрақтар қойып жауап алады.


Сабақ барысы


Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар



Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


2-минут


Сабақ басында:

«Ертеңгілік шеңбер»

Т) Қайырлы таң, көздерім! Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды).

Қайырлы таң, құлақтарым! Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды).

Қайырлы таң, қолдарым! Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды).

Қайырлы таң, аяқтарым! Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу).

Қайырлы таң, күн! Мен ояндым!. (Күлімсіреп, күнге қолдарын созады)



Қимылмен көрсету



Қызығушы-лықты ояту

3-минут

Оқушыларға екі түрлі суретті көрсетемін.


  1. 2.

Суретке байланысты қойылатын сұрақ: қалай ойлайсыңдар, қайсы сурет заңдылықты сақтауға, ал қайсысы заңдылықты бұзуға арналған? Оқушылардың жауабы тыңдалады. Жол жүру ережесін сақтамау – заңдылықты бұзуға жатады. Заңдылықтың бұзылуы деп қандай дабір ереженің бұзылуын немесе сақталмауын айтамыз.

Ережені түсіндіріп болғаннан кейін кәмпит түрлері арқылы оқушыларды 4 топқа бөлемін (шоколад, ирис, мұз кәмпит, мармелад).




Суретпен жұмыс


Сабақтың ортасы


8-минут
















5-минут







Ширату жаттығуы:

Логикалық ойлау





2-минут










5-минут






















7-минут





(Оқу мақсаттарын еске түсіріп отыру)

1-тапсырма: «Жеке жұмыс»

Алашаны тоқы. Жолақтарын көрсетілген ретпен боя. Алашаның шетінде қандай жолақ болады?



















Бағалау: «Сен –маған, Мен -саған» әдісі


2-тапсырма: Жұптық жұмыс.

Қай фигуралар мен жемістердің орны ауысып кеткен? Жіберілген қателерді тап және оны түсіндір.



Бағалау:Парталас көршің үшін «жақсы сөз» айт

  • Сен жарайсың!

  • Сабақтағы жұмысыңа мен ризамын.

  • Сен бұдан да артық жасар едің!

Оқушылар заңдылықты сақтай отырып,көше бойындағы үйлердің нөмірін айта отырып, жазады. Көшенің қарсы бетіндегі үйлердің нөмірі қандай болады? Жауап бергеннен кейін оқушыларға өз үйлерінің нөмірі туралы айтқызу

Сергіту сәті.

«Аяқпенен топ-топ-топ...»

3-тапсырма Топтық жұмыс.

Оқушылардың алдына заңдылықтар бұзылып жазылған тапсырмаларды тастаймын.

1-топ:Жыл мезгілдерін атау

қыс, күз, жаз, көктем.

2-топ:Апта күндерін атау(дүйсенбі, сәрсенбі, жұма, сейсенбі, жексенбі, сенбі)

3-топ:Дөңгелек сандармен тура санау

10, 40, 50, 20,70, 30, 60, 90

4-топ: Ай аттарын ата.

Қазан, қыркүйек,қараша, қаңтар, ақпан, желтоқсан, шілде, маусым, тамыз, наурыз.

Бағалау: «Бұрыштар» әдісі

Əр бұрышқа дұрыс жауаптар ілінеді. Оқушылар өздерінің жауаптарына жақын бұрышқа барып тұрады және салыстырады. Сосын өз жауаптарын береді. «толықтай келісемін» , «толықтай келіспеймін».


4-тапсырма Ұжымдық жұмыс:

Оқушылар тапсырманы оқиды, жалаушаларды салу және бояу ұсынылады.

Іңкәр жалаушалар тізбегін салып отыр: Ол жалаушаларды бояуда мына заңдылықты сақтады: Көк, сосын қызыл,сосын жасыл, сосын сары,сосын күлгін түспен бояды.Әрі қарай да солай көк, қызыл, жасыл, сары,күлгін болып кете береді. 9-шы жалаушаның түсі қандай болады

Жапондық бағалау әдісі

Бағалау: «Жапондық бағалау» әдісімен бағаланады.



Сурет үлестірмелі кесте















Геомет-риялық фигуралар, жемістер
















Үйлердің суреттері











Үлестірмелі карточкалар









«т.келіс-пеймін» сары стикер

«т.келісе-мін» көк стикер






бояу қарындаш-тар



Сабақтың соңы




Кері байланыс

«Баспалдақ» әдісі

3-минут



«Баспалдақ әдісі» арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды.Мұнда оқушылар сабақты қаншалықты нені үйренді, нені үйрену керек баспалдаққа аттарын жазып,стикер жабыстыру арқылы жасайды және оқушылардың пәнді қаншалықты меңгергенін анықтауға болады



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың

Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы


Денсаулық сақтау

технологиялары.


Өз беттерінше зерттеу барысында жаңа білім алады. Тапсырма бірдей болған жағдайда да өз білім деңгейінің нәтижесін көрсетеді.



Берілген ресурстарды дұрыс қолдану үшін қауіпсіздік техникасын сақтау нұсқаулығын жасаймын.

Оқушылардың сабақ

барысында үйренгенін бағалау үшін сын тұрғысынан бағалау әдістерін қолданамын.


Осы сабақта сергіту сәттері және белсенді іс-әрекет түрлері ұйымдастыру ретінде қарастырылады.