СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Төкмө акындар жана ырчылар чыгармачылыгы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Кыргыз адабияты

Просмотр содержимого документа
«Төкмө акындар жана ырчылар чыгармачылыгы»

Лекциялык сабактын технологиялык картасы



Лектор

Доцент Койчуманова Гулжан Кадыровна

Дисциплинаная  

Кыргыз адабияты

Группа

Медфак 1-курс

Адистиги

Дарылоо иши

Лекция

Төкмө акындар жана ырчылар чыгармачылыгы

Отчеттуулугу

Семестр – II, модуль – 1, УТ- 3

Жумушчу программа боюнча

2-бөлүм, 2-поддема, 6-сабак, 4 –жума

Сабактын тиби

Жаны материалды өздөштүрүү

Сабактын туру

Таанып-билуу билүү сабагы

Сабактын методу

Сүйлөмө метод (айтып берүү, баарлашуу, окуу, түшүндүрүү)





2.1. Сабактын максаты жана күтүлүүчү натыйжалар



билим берүүчүлүк максаты

өнүктүрүүчүлүк максаты

тарбиялык максаты



•Ырчылар чыгармачылыгы тууралуу билимдерин терендетуу

•теориялык билимдерин системалаштыруу.

•Токмолук онордун мыкты казыналары менен тааныштыруу.

•Токмо акындардын (Токтогул, Женижок, Барпы ж.б.), Ырчылардын Калыгул Бай уулу, Арстанбек Буйлаш уулу ж.б.) чыгармачылыгын өз алдынча адабий- эстетикалык талдоо, салыштыруу, баа берүүго жетишуу.




• логикалык ой жугуртуусун онуктуруу, конул буруу, эстутумун машыктыруу

• отулгон материалды анализ кылууну онуктуруу

• корком чыгармачылык табитти, жондомду онуктуруу

• Адабий речин өстүрүп, эркин жана сабаттуу сүйлөй жана жаза алууга жетишуу

• көркөм лексикасынын жана ой жүгүртүүсүнүн бай болушун камсыз кылууга жетишуу.

• оз ойлорун ырааттуу, жеткиликтуу, корком баяндап айтууга калыптандыруу;

• корком эстетикалык табитин ойготуп, өнүктүрүп

• атуулдук, адеп-ахлактык позициясын бекемдөө;

• элдик оозеки чыгармачылыкты кабыл алуусундагы эмоционалдык баалуулук мамилелерин, интеллектуалдык кайрымдуулугун жана рефлексин тарбиялоо,

• анын бийик эстетикалык табитин жана адаий мурастарды баалоосун, инсандык таалим-тарбиясын калыптандырууга жетишуу



2.2.. Окутуунун натыйжасында студенттер ээ болуучу компетенциялар



Калыптандыруучукомпетенциялар

Окутуунуннатыйжасы

ДОН (РОд)

Теманынокутуунатыйжалары (РОт)

1-ЖК-курчап турган дүйнө жөнүндө илимий билимдердин бирдиктүү системасына ээ болот, адамдын жаратылыштагы, социумдагы ордун жана ролун, дүйнөнүн заманбап концепцияларын жана картинасын, көз караштар системасын түшүнөт, турмуштук жана маданий баалуулуктарга багыт алууга жөндөмдүү;

2-ИК- өзүнүн оозеки жана жазма кебин мамлекеттик жана расмий тилдерде логикалык жактан так, түшүнүктүү, аргументи менен түзүүгө жөндөмдүү;




1-ОН. Алган билимдерин, тажрыйбасын ар кандай илимдер менен айкалыштырып, интеграциялап кесиптик маселелерди чечүүдө колдоно алат жана турмуштун түрдүү кырдаалдарында өз оюн оозеки жана жазма формада (мамлекеттик, расмий жана чет тилинин биринде) түшүндүрө алат.

2-ОН. Топто, жамаатта кесиптик ишмердүүлүккө байланышкан маселелерди чечүүгө жана туура анализдөөгө жөндөмдүү болот жана этикалык баалуулуктарга ылайык жөндөмдүү иш жүргүзө алат

Жетиштүү деңгээлде мамлекеттик тилин билиши керек.

Өзүнүн оозеки жана жазма кебин мамлекеттик жана расмий тилдерде логикалык жактан так, түшүнүктүү, аргументи менен түзө алышы керек.

Мамлекеттик жана расмий тилдерде пикир алышуу маданиятынын көндүмдөрүнө ээ болууга тийиш

Ооздон-оозго өтүп айтылып калышы, социалдык-турмуштук көрүнүштөргө байланышы, алардын мазмуну тууралуу билет.

Оозеки сөз өнөрүнүн пайда болушун жана анын жаралуусуна себеп болгон жагдайларды талдай алат.

Кыргыз элине таандык көркөм-эстетикалык дөөлөттөр жөнүндө маалыматка ээ болот.






2.3. Студенттерди баалоонун критерийлери


Диагноздоочу баалоо – 1 балл

Калыптандыруучу баалоо (СОАИ) – 1 балл


Жыйынтыктоочу баалоо – 1 балл

теориялык

практикалык

оозеки

жазуу

УТ-3

АТ


Угуу

Көрүү

Жазуу

Сүйлөө


Google Классroom

Мультиурок

Платформалар менен иштөө


Көркөм окуу

Түшүнүгүн айтып берүү


Конспектилоо

Презентация жасоо






Суроо-жооп, баарлашуу




Тест түрүндө

Жазуу түрүндө

Оозеки түрүндө





 

2.4. Сабактын негизги этаптары боюнча убакыттын болжолдуу болуштуруу

уюштуруу

Жазуу жумуштарына анализ, практикалык иштер

Отулгон материалды кайталоо

Жаны материалды оздоштуруу

Жаны теманы бышыктоо

Уй

тапшырмасы

жыйынтык

3

 40

3

20

10

2

2
















Сабактын темасы: Төкмө акындар жана ырчылар чыгармачылыгы




Уюштуруу:

Лектор тайпа менен саламдашып, сабактын максатын, ээ болуучу компетенциялар, натыйжага жетишүүчү иш-аракеттер тууралуу айтып, студенттердин түшүнбөгөн суроолоруна жооп берет. Баалоонун критерийлери тайпага тааныштырылып таркатылат. Акылдуу доскадагы жаңы сөздөр семантизацияланат. (№1 тиркеме)




Багыттоо:







Максаты: Аз убакыттын ичинде бат ой жүгүртүп, суроолорго так, орундуу жооп бере билүүгө машыктыруу, жаңы темага багыттоо.

1. Тасмадан кыргыз элдик төкмөчүлөк өнөр боюнча үзүндү көрсөтүлгөнгө чейин тайпага берилүүчү суроолор:

- тасмадан кандай көрүнүштөрдү көрдүңөр?

- акындар чыгармачылыгы тууралуу кандай маалыматтарды билесиңер?

- өз пикириңди кандай аргументтер менен далилдей аласың?

Окутуучу: Демек, эгемендүүлүк заман келгенден кийинки төкмөлүк өнөр ээлери тууралуу маалымат бере аласынарбы?




Лекциянын планы:


  1. Төкмө акындар жана ырчылар чыгармачылыгы жөнүндө теориялык  жалпы маалымат 

  1. Төкмө акындар чыгармачылыгы (Т.Сатылганов, Б.Алыкулов, Женижок ж.б.) 

  1. Уламышка айланган легендарлуу ырчылар чыгармачылыгы (Калыгул Бай уулу, 

Арстанбек Буйлаш уулу ж.б.) 


(№ - лекция, №3 презентациялык материалдар тиркелет)




Бышыктоо:


Текшерүү үчүн суроолор:

1. Оозеки сөз өнөрүнүн пайда болушун жана анын жаралуусуна себеп болгон жагдайларды талдагыла

2. Ооздон-оозго өтүп айтылып калышы, социалдык-турмуштук көрүнүштөргө байланышы, алардын мазмуну тууралуу айткыла

3. Кыргыз элине таандык көркөм-эстетикалык дөөлөттөр жөнүндө айтып бергиле

4. Ютуб каналдардагы, интернет булактарындагы темага байланыштуу материалдарды пайдалангыла




СӨАИ боюнча жекече жана топтук тапшырмалар:

  1.  Жазуу жумуштары 

  1. Хронологиялык таблица тузуу 

  1. Көркөм  окуу 

  1. Тест түзүү жана аткаруу мультиурокто жүргүзүлөт

  2. Венндин таблицасын тузуу 

  1. Презентация, слайд даярдоо 

Даярдалган материалдарды классруумга жүктөө. (Алдын ала ар бир группага атайын ссылкалар берилет)


Баалоо:


Студенттер баалоонун критерийлери аркылуу бааланат







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!