СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Толголок Молдо Телибай тентек

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

Кыргыз тили жана окуу сабагынан иштелме

БК-2-19 тайпасынын студенти Абдрахман кызы Акманай

Жетекчиси окутуучу Кайназаров Бийназар Алтынбекович

 

Сабактын темасы: Толголок Молдо Телибай тентек

 

Негизги компеттенттүүлүктөр

 

 

         Предметтик компетенттүүлүктөр

1

Тыбыш жана тамга менен иштей алуу

 

2

компетенттүүлүгү(ПК1)

Окуй алуу компетенттүүлүгү(ПК2)

3

Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүгү(ПК3)

4

Сүйлөм, текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү(ПК4)

5

Аң сезимдүү окуу,угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу компетенттүүлүгү(ПК5)

 

 

  1

Маалыматтык (НК1) :Өз ишин пландаштырат,маалыматты пайдаланат,маалыматты максатка багыттап изденет,салыштырат,чечимдерди кабыл алат.

2

Социалдык- коммуникациялык (НК2):Башкалар менен мамиле түзөт,сүйлөшө билет,маектешет,бири-бирин баалайт,сөз байлыгы өсөт,өз оюн айтат,башкаларды уга билет.

3

Өз ишин уюштуруу көйгөйлөрдү чечүү(НК3):Өз алдынча иштейт,көнүгөт,машыгат,өз ишин талдап,баа берет,жөндөмдүүлүккө,билгичтикке каалоого ээ болот.

 

 

Сабактын максаты

Күтүлүүчү натыйжа

1

Билим берүүчүлүк

 

 

Окуучулар  Тоголок Молдонун өмүр жолу , Телибай тентек поэмасынан үзүндүсү менен таанышат.

 

Окуучуларга  билимсиздик эмнеге алып бараарын билишсе

2

Өнүктүрүүчүлүк

 

 

Зыяндуу жаман  адаттар жана көндүмдөр кайсылар экенин үйрөнө алышат.

 

Билимсиздиктин кесептинен жаман чөйрө курчап алаарын түшүнүшсө

 

3

Тарбия берүүчүлүк

 

 

Топтор менен иштешет жана иштөөдө  бири-бирин угушат, сыйлашат.

 

Дайыма билим алууга умтулушса

 

Сабактын   тиби: аралаш

Сабактын формасы: 

Жабдылыш каражаттар: дидактикалык материалдар

 

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этабы

(убактысы)

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

Негизги

(НК)

Пред-к

(пк)

Баалоо

Уюштуруучулук:

 

 

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо Жагымдуу маанай түзүү

 

Манайыңар беш болсун,

Кайгы капа жок болсун.

Бүгүнкү биздин сабакта,

Беш алгандар көп болсун.

 

2.Шыктандыруу

 

 

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат  Бири-бирине жакшы каалоо тилектерин айтышат.

 

ПК3

 

Уй тапшырма-сын текшерүү:

1Өтүлгө тема окуучулар менен бирдикте талкууланат

1.Суроолорго жооп берет

2.Үй тапшырманы айтып берет.

 

ПК2

 

Окуучулар-дын  билимин актуалдаштыруу:

 

1.Тема жана максат менен таанышышат

 

 

2.Жаңы тема боюнча  кыска түшүндүрмө берилет. 20 сомдун баяны менен башталат сабак?

1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.

Максатты балдар өздөрү коюшат

2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат. Сүрөт аркылуу балдар өз ой пикирлерин айтат Айрым окуучулар бул валютада Тоголок Молдонун срт катылганын айтып, бүгүн мына ушул Тоголок Молдонун чыгармасы менен таанышаарын  дагы айтып беришет.

НК1

ПК1

 

Жаңы теманы  түшүндүрүү:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тоголок Молдонун өз аты Абдырахман уулу Байымбет. Акын Нарындын азыркы Ак-Талаа районуна караштуу Күрткө айылында 1860-жылы жайдын алгачкы күндөрү кедей дыйкандын үй-бүлөсүндө жарыкка келген. Байымбеттин атасы Абдрахман кыргыз ырларын мыкты билген, эл арасында ырдай калып жүргөн шыктуу адам болгон. Бишкекте дагы ТОГОЛОК МОЛДО деген көчө бар.

Өз заманынын сабаттуу адамдарынын бири, Тоголок Молдону кыргыздын биринчи жазма акыны деп да аташат. Ал карапайым эл арасында агартуучулук иш алып барган алгачкы инсандардан. Сабаттуу болууну эңсеген акылы зирек, чыйрак бала кичине кезинде эле бир нерсе үйрөтөр деген үмүт менен айылдын молдосуна жалданып малайлык кылган…

 

 

 

Тоголок Молдонун өмүр жолу менен таанышат.

Суроолорго  жооп берип,  кайтарым байланышка активдүү катышат

 

 

 

 

Телибай тентекти сыпаттап классер толтурушат.

НК3

ПК1

ПК3

ПК5

 

Бышыктоо  :

ПСМТ усулу

ПСМТ (Позиция-себеп-мисал-тыянак) усулун колдонуу балдардын талкууга катышы билүүсүн өнүктүрүү үчүн эң мыкты ыкма болушу мүмкүн. Мындай ыкма балдардын инсандарга эмес, идеяларга көңүл бургандай кылып өз пикирлерин айтышына багыт берет.

Пикирлерин айтып жатканда балдардан төмөндөгүдөй ырааттуулукту сактоону өтүнүңүз. Бул үчүн жөнөкөй бир мисал келтирели:

1.Позиция

Окуучу өз позициясын билдирет: “Тентек болбош керек дегенге мен макулмун”

2.Себеп

Окуучу эмне үчүн башкача эмес, дал ушундай пикирде экендигинин себебин айтат:

“Ашкерек тентек боло берсек Телибай тентектин тагдыры кайталанышы мүмкүн ”

3.Мисал

Окуучу мисал келтирет: “ Тентектик жакшылыкка алып барбайт”

4.Тыянак

Окуучу өз аргументтерин жалпылаштырат: “Мына ушул себептен мен тентек болбой адептүү болуш керек деп ойлойм».

Өз алдынча ой жүгүртүп ПСМТ толтурушат.

НК2

НК3

ПК2

 

Жыйынтык-тоо:

 

 

Суроолор ромашкасындагы суроолорго жооп беришет.

 

 

 

 

 

“4 М" анкетасын толтуруп жазуу жүзүндөгү кайтарым байланышка чыгат

НК2

НК3

ПК3

ПК5

ПК4

 

Үй тапшырмасы:

Ырдын каалаган жеринен 3 сап жаттап келгиле

 

Тапшырманы туура аткарууга карата көрсөтмө алат 

 

 

 

Баалоо

Баалоо баракчасы

                               

 

 

Баалоо баракчасын толтурушат

НК2

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Толголок Молдо Телибай тентек»



Кыргыз тили жана окуу сабагынан иштелме

БК-2-19 тайпасынын студенти Абдрахман кызы Акманай

Жетекчиси окутуучу Кайназаров Бийназар Алтынбекович



Сабактын темасы: Толголок Молдо Телибай тентек


Негизги компеттенттүүлүктөр




Предметтик компетенттүүлүктөр

1

Тыбыш жана тамга менен иштей алуу



2

компетенттүүлүгү(ПК1)

Окуй алуу компетенттүүлүгү(ПК2)

3

Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүгү(ПК3)

4

Сүйлөм, текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү(ПК4)

5

Аң сезимдүү окуу,угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу компетенттүүлүгү(ПК5)



1

Маалыматтык (НК1) :Өз ишин пландаштырат,маалыматты пайдаланат,маалыматты максатка багыттап изденет,салыштырат,чечимдерди кабыл алат.

2

Социалдык- коммуникациялык (НК2):Башкалар менен мамиле түзөт,сүйлөшө билет,маектешет,бири-бирин баалайт,сөз байлыгы өсөт,өз оюн айтат,башкаларды уга билет.

3

Өз ишин уюштуруу көйгөйлөрдү чечүү(НК3):Өз алдынча иштейт,көнүгөт,машыгат,өз ишин талдап,баа берет,жөндөмдүүлүккө,билгичтикке каалоого ээ болот.




Сабактын максаты

Күтүлүүчү натыйжа

1

Билим берүүчүлүк




Окуучулар Тоголок Молдонун өмүр жолу , Телибай тентек поэмасынан үзүндүсү менен таанышат.


Окуучуларга билимсиздик эмнеге алып бараарын билишсе

2

Өнүктүрүүчүлүк




Зыяндуу жаман адаттар жана көндүмдөр кайсылар экенин үйрөнө алышат.


Билимсиздиктин кесептинен жаман чөйрө курчап алаарын түшүнүшсө


3

Тарбия берүүчүлүк




Топтор менен иштешет жана иштөөдө бири-бирин угушат, сыйлашат.


Дайыма билим алууга умтулушса


Сабактын тиби: аралаш

Сабактын формасы:

Жабдылыш каражаттар: дидактикалык материалдар



Сабактын жүрүшү:

Сабактын этабы

(убактысы)

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

Негизги

(НК)

Пред-к

(пк)

Баалоо

Уюштуруучулук:




1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо Жагымдуу маанай түзүү



Манайыңар беш болсун,

Кайгы капа жок болсун.

Бүгүнкү биздин сабакта,

Беш алгандар көп болсун.



2.Шыктандыруу





1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат Бири-бирине жакшы каалоо тилектерин айтышат.


ПК3


Уй тапшырма-сын текшерүү:

1Өтүлгө тема окуучулар менен бирдикте талкууланат

1.Суроолорго жооп берет

2.Үй тапшырманы айтып берет.


ПК2


Окуучулар-дын билимин актуалдаштыруу:


1.Тема жана максат менен таанышышат





2.Жаңы тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. 20 сомдун баяны менен башталат сабак?

1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.

Максатты балдар өздөрү коюшат

2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат. Сүрөт аркылуу балдар өз ой пикирлерин айтат Айрым окуучулар бул валютада Тоголок Молдонун срт катылганын айтып, бүгүн мына ушул Тоголок Молдонун чыгармасы менен таанышаарын дагы айтып беришет.

НК1

ПК1


Жаңы теманы түшүндүрүү:






































Тоголок Молдонун өз аты Абдырахман уулу Байымбет. Акын Нарындын азыркы Ак-Талаа районуна караштуу Күрткө айылында 1860-жылы жайдын алгачкы күндөрү кедей дыйкандын үй-бүлөсүндө жарыкка келген. Байымбеттин атасы Абдрахман кыргыз ырларын мыкты билген, эл арасында ырдай калып жүргөн шыктуу адам болгон. Бишкекте дагы ТОГОЛОК МОЛДО деген көчө бар.

Өз заманынын сабаттуу адамдарынын бири, Тоголок Молдону кыргыздын биринчи жазма акыны деп да аташат. Ал карапайым эл арасында агартуучулук иш алып барган алгачкы инсандардан. Сабаттуу болууну эңсеген акылы зирек, чыйрак бала кичине кезинде эле бир нерсе үйрөтөр деген үмүт менен айылдын молдосуна жалданып малайлык кылган…






Тоголок Молдонун өмүр жолу менен таанышат.

Суроолорго жооп берип, кайтарым байланышка активдүү катышат









Телибай тентекти сыпаттап классер толтурушат.

НК3

ПК1

ПК3

ПК5


Бышыктоо :

ПСМТ усулу

ПСМТ (Позиция-себеп-мисал-тыянак) усулун колдонуу балдардын талкууга катышы билүүсүн өнүктүрүү үчүн эң мыкты ыкма болушу мүмкүн. Мындай ыкма балдардын инсандарга эмес, идеяларга көңүл бургандай кылып өз пикирлерин айтышына багыт берет.

Пикирлерин айтып жатканда балдардан төмөндөгүдөй ырааттуулукту сактоону өтүнүңүз. Бул үчүн жөнөкөй бир мисал келтирели:

1.Позиция

Окуучу өз позициясын билдирет: “Тентек болбош керек дегенге мен макулмун”

2.Себеп

Окуучу эмне үчүн башкача эмес, дал ушундай пикирде экендигинин себебин айтат:

“Ашкерек тентек боло берсек Телибай тентектин тагдыры кайталанышы мүмкүн ”

3.Мисал

Окуучу мисал келтирет: “ Тентектик жакшылыкка алып барбайт”

4.Тыянак

Окуучу өз аргументтерин жалпылаштырат: “Мына ушул себептен мен тентек болбой адептүү болуш керек деп ойлойм».

Өз алдынча ой жүгүртүп ПСМТ толтурушат.

НК2

НК3

ПК2


Жыйынтык-тоо:




Суроолор ромашкасындагы суроолорго жооп беришет.











“4 М" анкетасын толтуруп жазуу жүзүндөгү кайтарым байланышка чыгат

НК2

НК3

ПК3

ПК5

ПК4


Үй тапшырмасы:

Ырдын каалаган жеринен 3 сап жаттап келгиле


Тапшырманы туура аткарууга карата көрсөтмө алат




Баалоо

Баалоо баракчасы




Баалоо баракчасын толтурушат

НК2