СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Топурак түзүүчү негизги факторлор

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Топурак түзүүчү негизги факторлор»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН ОББ:

Планды түзгөн: Мамалатип кызы А.


8 -класс



Сабактын темасы: Топурак түзүүчү негизги факторлор

Сабактын максаттары:

Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Топурак түзүүчү негизги факторлор боюнча маалымат алып теманын мазмунун түшүнүшөт.



Топурак түзүүчү негизги факторлор боюнча маалымат алып теманын мазмунун түшүнүшсө;

Топурак түзүүчү негизги факторлор жана алрдын түрлөрү жаратылыштагы маанисине анализ жүргүзүшөт жана суроо түзү менен топурактын картасынмконтур картага жазышат.


Топурак түзүүчү негизги факторлор жана алрдын түрлөрү жаратылыштагы маанисине анализ жүргүзүшөт жана суроо түзү менен топурактын картасынмконтур картага жазышса;

Тарбия берүүчү:

Жаратылышты коргоого жана табият менен таттуу мамиледе болууга тарбияланышат.



Жаратылышты коргоого жана табият менен таттуу мамиледе болууга тарбияланышса;


Күтүлүүчү натыйжа:

- Топурак түзүүчү негизги факторлор боюнча маалымат алып теманын мазмунун түшүнүштү.

- Топурак түзүүчү негизги факторлор жана алрдын түрлөрү жаратылыштагы маанисине анализ жүргүзүшөт жана суроо түзү менен топурактын картасынмконтур картага жазышты.

- Жаратылышты коргоого жана табият менен таттуу мамиледе болууга тарбияланышты.

Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын көлдөрү жана суу сактагычтарынын картасы,таркатмалар,упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест.

Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу

( ПК 3 )


Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги



Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)

Саламдашуу,жагымдуу маанай түзүү жана топторго бөлүү

.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үйтапшырмасын

суроо(10мин)

Мында “Викрориналык суроолор”


1.Ысык-Көлдүн аянты канча км 2 ? ( 3236 км 2 )
2.Соң-Көлдүн аянты канча км 2 ? (278 км 2 )
3.Чатыр-Көлдүн аянты канча км 2 ? (170 км 2 )
4. Сары-Челек көлүнүн аянты канча км 2 ? (4,92 км 2 )

5.Токтогул суу сактагычынын аянты канча ? (284,2 км 2 )

6.Киров суу сактагычынын аянты канча ? (26,5 км 2 )

7.Айылыңардын тегерегинде жер алдынан чыккан булактар барбы?

8.Кыргызстандын аймагындагы жылуу булактардын канчасын билесиңер?

Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материлдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Топурак-тоо тектеринин талкаланып,үбөлөнгөн майда бөлүкчөлөрү менен майда жаныбарлар жана микроорганизмдердин өзара аракеттеги аралашмасынан туран жаратылыштын өзгөчө компоненти.

Орустун көрүнүктүү окумуштуусу,топурак таануу илиминин изилдөөчүсү В.В.Докучаев “топурак-ландшафтын күзгүсү” деп айткан.Чындыгында эле,топурактын таралган түрлөруу ошол жердин рельефин ,климатын,суу режимин,өсүмдүктөрүн жана ландшафтарын мүнөздөп турат.

-Балдар баарыбыз топурактын картасына көңүл бөлүп байкоо жүргүзөбүз,анда баарыңар окуу китебинин 124-бетиндеги картаны карагыла топурактын түсүнө жана таралышына анализ жүргузгүлө.

Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты бышыктоо

(6мин)

“Блиц” суроолор

1.Топуракты тузүүчү факторлорго кайсылар кирет?

2.Силер топурактын кандай түрлөрүн билесиңер?

3.Силер жашаган аймактагы топурак кандай топурак?

Окуучулар материктерди жана океандарды картадан көрсөтүшүп айтышат жана маалымат жазышат

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§ 6.1. Топурак түзүүчү негизги факторлор боюнча окуу жана топурактардын картасын түшүрүү,10 тест түзүү.

Маалымат жанзуу контур карта мнен иштөө

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.