СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Топырақ не үшін қажет

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Топырақ не үшін қажет»

Пән: Жаратылыстану

Орта мерзімді жоспар бөлімі:

Заттар және олардың қасиеттері. Табиғи ресурстар.

Күні:

Сынып: 3-сынып

Мектеп: Х.Көбіков атындағы

Мұғалімнің аты-жөні: Есенова Б.К

Қатысқандар саны: 20

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Топырақ не үшін қажет?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасынасілтеме)

3.3.4.1 кейбірағзалардыңтіршілігіндегітопырақтыңрөлінтүсіндіру;

Сабақ мақсаттары

Барлықоқушылар: кейбірағзалардыңтіршілігіндегітопырақтыңрөлінтүсіндіреді.

Көптеген оқушылар: қандай ағзалар топырақсыз тіршілік ете алмайтынын біледі.

Кейбір оқушылар: адамның өміріндегі топырақтың рөлін айтып береді.

Бағалау критерийлері

кейбірағзалардыңтіршілігіндегітопырақтыңрөлінтүсіндіреді.

қандай ағзалар топырақсыз тіршілік ете алмайтынын біледі.

адамның өміріндегі топырақтың рөлін айтып береді.

Тілдік мақсаттар

Пәнгетән лексика мен терминология:

Топырақ.

Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер:

Топырақ тек жануарларғақажетпе?

Тағықандайтіріағзаларқоректікзаттардытопырақтаналады?

Адам өміріндетопыраққандайрөлатқарады?

Егертопырақжануарлар мен өсімдіктердіңтіршілігінежарамсызболыпқалса, не болады?

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардыбір-бірінедегенқұрметкөрсетуінетәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Заттаржәнеолардыңқасиеттері. Табиғиресурстартуралыдүниетанупәніненалғанбілімдерінқолданады.

АКТ қолданудағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқорданжәнеинтернеттенсабаққақатыстыақпараттыіздеу;

Ресурстар

Топқабөлугеарналғанпарақшалар, интерактивтітақта, жұмысдәптері, қаламментүрлітүстіқарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, керібайланыспарағыт.б

Бастапқы білім

Оқушылар «табиғи ресурстар» ұғымының мағынасын түсінеді және оларды жіктей алады. Табиғи ресурстардың түрлерін мен көздерін біледі, олардың адам тіршілігіндегі алатын орнын бағалай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сергітужаттығуы

«Менақылдыбаламын» әрбалаөздерініңжақсықасиеттерінатап, қалайөсіпкележатқандарынайтады.

Мыс: МенБалнұр, балдайтәттіүйдіңеркесімін. МенАсқар, барлығынанбілімімменбарлығынанасыптүссемдеймінт.б.

«Бірсөзбен» әдісібарысындаоқушыларберілгенсөздердіңішіненбүгінгісабақтағыжағдайынсипаттайтынүшсөздітаңдайды. (қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік,сенімділік,рахаттану,алаңдау)

Жаңатопқұру.

Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.

1-топ «Сары кәмпиттер»

2-топ «Көк кәмпиттер»

3-топ «Қызыл кәмпиттер»

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

Суқұбыр қалай жұмыс істейді?

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау



«Мен ақылды баламын» сергіту жаттығуы.




Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.



Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.






Сабақтың ортасы

Топырақ – қалыңдығы 1-1,5 метрге жететін жердің үстіңгі құнарлы қабаты. Топырақтың құрамында органикалық және бейорганикалық (қатты, сұйық, газ тәріздес) заттар бар. Топырақ – көптеген жануарлар үшін тіршілік ортасы. Олар өздеріне ін қазады,

топырақты қопарып, қопсытады. Ол үшін жануарлар бірқатар ерекше қасиеттерге ие болуы керек, яғни денесі кішірек әрі жұп-жұмыр, тығыз әрі қысыңқы, икемді әрі жинақы, аяқтарының тырнақтары қатты әрі берік, денелері сүйір пішінді, тығыз болуы тиіс. Өсімдіктер де топырақсыз тіршілік ете алмайды.

Себебі топырақ өсімдіктің сабағын ұстап тұрады және қоректік заттармен қамтамасыз етеді. Топырақ барлық шаруашылық түрлерінде үлкен рөл атқарады. Адамдар азық-түлікті топырақтың

арқасында алады. Олар жер жыртып, көгөністер мен жемістерді егеді, саңырауқұлақтар мен жидектер, дәрілік шөптер жинайды, мал бағады.

Ширату тапсырмасы.

  • Топырақ тек жануарларғақажетпе?

  • Тағықандайтіріағзаларқоректікзаттардытопырақтаналады?

  • Адам өміріндетопыраққандайрөлатқарады?

  • Егертопырақжануарлар мен өсімдіктердіңтіршілігінежарамсызболыпқалса, не болады?

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)

1-топ «Сары кәмпиттер»

2-топ «Көк кәмпиттер»

3-топ «Қызыл кәмпиттер»

Дескриптор:

  • кейбір ағзалардың тіршілігіндегі топырақтың рөлін түсіндіреді.

  • қандай ағзалар топырақсыз тіршілік ете алмайтынын біледі.

  • адамның өміріндегі топырақтың рөлін айтып береді.

ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.

Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау



Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.



Белсенді оқу тапсырмалары.

Сергітусәті

«Жақсылықтамшысы»

Әрбалатамшығаөзіжасағанжақсыістеріннемесеөзініңбойындағыжақсықасиеттерінстикергежазыпжеткізеді. Іліпжатқандаәрқайсысыөзгелерге, айналасынаөзіжасағанжақсылықтарын, қасиеттерінжарияетеді.

Оқушылар сергіту сәтін жасайды.

Сабақтың соңы

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану

Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау»

Берілген тақырыпта топтық жұмысы жүргізіліп, әр топтың жұмысы қабырғаға ілінеді де, оқушылар жүріп, аралап, оған әр оқушылар кішкене жапсырма қағазға бағасын беріп, пікірін жазып жабыстырып кетеді. Ең  жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады.

(ҚБ) “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Оқушыларға«Нысана»кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.















Оқулықтағы қосымша тапсырмалар.




Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.








«Нысана» кері байланыс парағы


















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!