СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

" Тригонометриялық тепе-теңдіктер" 9 сынып алгебра

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ойын түрінде өткен сабақ Сабақ - мұғалімнің ізденісінің нәтижесі. Күнделікті сабақтағы бір сарындылық оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын жоғалтады. Сондықтан сабақты ыңғайына қарай түрлендіріп өткізсе, сабақтың мазмұнын аша түседі. 5 - сыныпта ондық бөлшектерді қосу, азайту күрделі тақырыптардың бірі болғандықтан, пысықтау сабағын ойын сабақ түрінде өткіздім. Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың ондық бөлшектердің тарауы бойынша білім дәрежесін анықтап, алған білімдерін тиянақтап, қорытындылау. Дамытушылық: Ойлау қабілетін қарапайым ұғымдарын күрделіге қарай дамытуға бағыттау. Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, батыл шешімге келуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Ойын – сабақ Сабақтың барысы: 1 Ұйымдастыру бөлімі 2 Жалпы сыныппен жұмыс Математикалық жаттығу ( ауызша есептер) Шаңғы жарысы, коньки жарысы, биатлон 3. Үйге тапсырма 4. Жалпы сыныппен жұмыс «Қысқы олимпиада»  

Просмотр содержимого документа
«" Тригонометриялық тепе-теңдіктер" 9 сынып алгебра»

Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі: _____________А.Б.Есекенова

«Тік бұрышты координаталар жүйесіндегі векторлар» тақырыбындағы

9 сыныптың

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ



Күні: 10.10.2017 ж

Сабақ тақырыбы:

Вектордың тік бұрышты координаталар жүйесіндегі координаталары

Сілтеме:

Жоспар (күнтізбелік жоспар). Геометрия оқулығы.Алматы "Атамұра"2013 баспасы. А.Н. Шыныбеков (38-43 беттер).

Жалпы мақсаттар:

Кез келген векторды коллинеар емес екі вектор арқылы жіктеу жөніндегі теореманы тұжырымдап ,дәлелдеу.Жазықтықтағы базистік векторлар,векторлар деген не координаталық . ,олар қалай белгіленеді?Тік бұрышты координаталар жүйесінде вектордың координаталары дегеніміз және оны қалай жазады?

Сонымен қатар сабақтың өту барысын жақсарту, оқушылардың білімін анықтау.

Оқыту нәтижелері:

Вектордың координаталары арқылы есептер шығаруды меңгереді. Драйверлердің қызметі мен түрлерін таниды, жұмыс жасай алады. Мұғалім мен оқушы арасындағы қарым-қатынас дамытуының, топтық жұмыстың басымдықтарын айқындау.

Түйінді идеялар:

Жазықтықтағы базистік векторлар,координаталыұ векторлар.

Сабақтың көрнекіліктері:

Интерактивті тақта, оқулық, плакаттар мен суреттер, презентация, үлестірмелі материалдар

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

СТО стратегиялары, топтық жұмыс, диалог, "Жиксо" әдісі, көзбен көретін айғақтар негізінде сын тұрғысынан ойлату.

Орындалатын іс-әрекеттер:

Мұғалімнің орындалатын іс-әрекеттері

Оқушының орындалатын іс-әрекеттері

1. Ұйымдастыру. (3-5 мин).

1. Сыныпта тәртіп қалыптастыру, оқушылардың сурет қималарын біріктіру бойынша топтасуы.

2. Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық:

Топтастырылған сурет бойынша ой білдіруге бағыттау

2. Сурет бойынша ой қозғауда топтық жұмыс жасайды. Сурет бойынша білімдерін білдіреді, ойларын ашық айтады, топта талдау жасайды, жұптастық әрекет орын алады, жаңа пікірлер қозғайды. Өз ойларын қағазда жазады.


4. Жаңа тақырыпты түсіндіру:

5.1.Теорема1. Егер а ждәне в нөлдік емес ,коллинеар емес векторлар болса,

онда кез келген с векторы үшін х және у сандары табылып ,

с=ха+ ув

теңдігі орындалады.

Бұл жерде а және в-базистік векторлар.Ал х және у сандары с векторының а,в

базисіндегі координаталары деп аталады.

  1. Тең векторлардың координаталарыда тең болады.

  2. Векторларды қосқанда олардың координаталары қосылады.

  3. Векторларды санға көбейткенде оның координаталары да санға көбейтіледі.

II. координаталық вектор.

.

.

III.Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаторларының көбейтіндісінің қосындысына тең.

Дәлелдеуі. ), ),

*(***+

(3)

Дербес жағдай:

; - векторының скалярлық квадраты.


6. Жаңа тақырыпты меңгергенін тексеру:

Практикалық тапсырмалар орындау. Көзбен көретін айғақтар бойынша сыни тұрғыда ойлауларын байқау

6. Жаңа сабаққа орындалатын тапсырмалар

1. Жаңа сабаққа орындалатын тапсырмалар:постер дайындау

2. Компьютермен жұмыс: практикумдарды орындау және арнайы тапсырмалар бойынша жұмыс (жұптық тапсырмалар орындау).

3. Орындалған практикалық жұмыстарын ортада талдау, ойларын білдіру

4. Суреттермен жұмыс жасау, сыни ойлауларының артуы

7. Сабақты бекіту:

Оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін тексеріп, бекіту.

7. Жаңа сабақты бекіту сұрақтары:

  1. Жазықтықтағы базистік векторлар деп нені айтады?

  2. Координаталық векторлар деп нені айтады?

  3. Тік бұрышты координаталар жүйесінде вектордың координаталары деп нені айтады?

  4. Нүктенің радиус векторы деп қандай векторды айтады?

8. Үй тапсырмасын хабарлау және оқушылардың білімін тексеру, бағалау:

а) Оқушылардың сабақты меңгергенін тексеру, бақылау, қосымша бағыт-бағдар беру.

8. Сабақты қорытындылау:

а) Үй тапсырмасын хабарлау: №90 , №92

ә) Оқушылардың білімін тексеру, бағалау критерий, топтық бағалау нәтижелері бойынша өзін-өзі бағалау әдісін қолдану.















5.1.Теорема1. Егер а ждәне в нөлдік емес ,коллинеар емес векторлар болса,

онда кез келген с векторы үшін х және у сандары табылып ,



5.1.Теорема1. Егер а ждәне в нөлдік емес ,коллинеар емес векторлар болса,

онда кез келген с векторы үшін х және у сандары табылып ,



5.1.Теорема1. Егер а ждәне в нөлдік емес ,коллинеар емес векторлар болса,

онда кез келген с векторы үшін х және у сандары табылып ,



5.1.Теорема1. Егер а ждәне в нөлдік емес ,коллинеар емес векторлар болса,

онда кез келген с векторы үшін х және у сандары табылып ,





базисіндегі координаталары деп аталады.

  1. Тең векторлардың координаталарыда тең болады.

  2. Векторларды қосқанда олардың координаталары қосылады.

  3. Векторларды санға көбейткенде оның координаталары да санға көбейтіледі.



базисіндегі координаталары деп аталады.

  1. Тең векторлардың координаталарыда тең болады.

  2. Векторларды қосқанда олардың координаталары қосылады.

  3. Векторларды санға көбейткенде оның координаталары да санға көбейтіледі.



базисіндегі координаталары деп аталады.

  1. Тең векторлардың координаталарыда тең болады.

  2. Векторларды қосқанда олардың координаталары қосылады.

  3. Векторларды санға көбейткенде оның координаталары да санға көбейтіледі.



базисіндегі координаталары деп аталады.

  1. Тең векторлардың координаталарыда тең болады.

  2. Векторларды қосқанда олардың координаталары қосылады.

  3. Векторларды санға көбейткенде оның координаталары да санға көбейтіледі.






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!