Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: тригонометриялық функциялардың туындысын табу формулаларымен танысады, қарапайым тригонометриялық функциялардан туынды тауып үйренеді. |
Оқушылардың басым бөлігі: құрамында тригонометриялық функциялары бар қосындыдан, көбейтіндіден, бөлшектен және күрделі функциялардан туынды тауып дағдыланады. |
Кейбір оқушылар: тақырып бойынша берілген есептерді өз бетінше шығарып, өзге оқушыларға түсіндіре алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер | Туынды, туынды табу ережелері, күрделі функцияның туындысы, тригонометриялық функциялар, тригонометрия формулалары. |
Алдыңғы тақырып | Туынды табу ережелері. Күрделі функцияның туындысы. |
Ресурстар | А.Әбілқасымова. Алгебра және анализ бастамалары. Жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10 сыныбына арналған оқулық, Алматы: Мектеп, 2014. |
Құралдар | Интерактивті тақта, постерлер, стикерлер, оқулық, бор. |
Сабақтың барысы |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекет (тапсырмалар, жаттығулар, ескертпелер) | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгелдеу; Үй жұмысын тексеру № 511,514, №520,522 Сергіту сәті «Сиқырлы қалам» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушылар пән бөлмесінде столды айналып, шеңбер жасап тұрады. Бір-біріне қаламды беру арқылы дифференциалдау формулаларын және туынды табу ережелерін айтып шығады; | Қалам, топқа бөлу парақша-лары |
Сабақтың ортасы минут | Өткен тақырыпты қайталау. «Мозайка» әдісі арқылы оқушылар топқа бөліну парақшаларындағы функциялар мен олардың туындыларын сәйкестендіреді де, парақшаларға жапсырады. «Стикерлер стратегиясы» әдісі бойынша топтар бір-бірінің құрастырған мозайкасын тексереді. Құрастырылған мозайкаларды топтар сағат тілі бағытымен басқа топқа жібереді. Олар мозайканы дұрыс жауаппен салыстыра отырып тексеріп, жапсырма қағазға пікірін жазады. | Үлестірме қағаздар,желім, А4 қағаз, жапсырма қағаз, дұрыс жауап парағы. |
Сабақтың тақырыбын анықтау. І топқа «Тригонометриялық функциялар» сөзі беріледі. «Сұрағын тап» әдісі бойынша жауабы осы сөз болатындай үш сұрақ құрастырып, оларды басқа топтағы оқушыларға қояды. Қалған екі топтағы оқушылар осы сұрақтарға жауап беру арқылы жасырылған сөзді табу керек. «Төрт сурет бір сөз» әдісі бойынша жасырылған «Функция» сөзін табады.  Бір оқушы тақтаға шығады. «Блиц кездесу» әдісі бойынша ол оқушының өзіне көрсетпей, маңдайына «Туынды» сөзі жазылған қағаз қойылады. Топтағы қалған оқушылар түсіндірмелер жасау арқылы осы сөзді табуға көмектеседі. Мұғалім сөзі: бүгінгі сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың туындысы. | Тапсырма жазылған қағаз, слайд. |
Жаңа сабақ материалымен танысу. http://www.bilimland.kz/kk/content/lesson/10085-trigonometriyalyq_funkcziyalardyng_tuyndysy оқушыларға сайттағы мәліметтерді бере отырып, стратегия талаптарын орындату. Видеоматериалдар көрсетіледі.  Синус функциясының туындысы (46 сек). Косинус функциясының туындысы (47 сек). Тангенс функциясының туындысы (43 сек). Котангенс функциясының туындысы (42 сек). | bilimland.kz |
«Тригонометриялық функциялардың туындысы» сілтемесі бойынша негізгі формулаларды дәптерлеріне жазып алады.  | Жұмыс дәптері, bilimland.kz. |
1-жаттығу. Сәйкестендіру.  Әр топ интернетке қосылған ноутбук арқылы берілген жаттығуларды орындайды. 2-жаттығу. Сәйкестендіру.  3-жаттығу.  | bilimland.kz |
 Оқулықтағы №226 (а, б), №227(а, б), №228 (а, б) шығарады. | bilimland.kz |
Сабақтың соңы минут | Оқушылар білімін бағалау. Үй тапсырмасын беру №226 (ә, в), №227(ә, в), №228 (ә, в) Бағалау критерийлері: 1. Тригонометриялық функциялардың туындысын таба алады. 2. Күрделі функцияның туындысын таба алады. 3. Туынды табуда бөлшектен туынды табу ережесін қолдана алады. 4. Туынды табуда көбейтіндіден туынды табу ережесін қолдана алады. 5. Функцияның берілген нүктедегі мәнін таба алады. 6. Тригонометриялық теңдеулерді шеше алады. | bilimland.kz itest.kz |
Қосымша оқу үшін. № 224, №225 | Оқулық |
Кері байланыс: «Мұғалімге хат». Түсінбеген сұрақтарын жазып, почта жәшігіне салады. | |