Просмотр содержимого документа
«Трыганаметрычныя функцыі»
«Трыганаметрычныя функцыі, іх ўласцівасці і графікі».
(абагульняючы ўрок па тэме)
Мэты:
1. Развіццё пазнавальнай цікавасці да навучання.
2. Ужыванне матэматычнага мадэлявання як спосабу актывізацыі аналітычнага мыслення.
3. Фарміраванне практычных навыкаў пабудовы графікаў функцый на аснове вывучанага тэарэтычнага матэрыялу.
Задачы:
1. Выкарыстоўваць існуючы патэнцыял ведаў пра ўласцівасці функцый у канкрэтных сітуацыях.
2. Умець адстойваць свой пункт гледжання.
3. Ужываць ўсвядомленае ўсталяванне сувязяў паміж аналітычнай і геаметрычнай мадэлямі трыганаметрычных функцый.
Ход ўрока.
І. Арганізацыйны момант.
ІІ. Вусныя практыкаванні (франтальна).
Праверце, ці належыць графікам функцый:
А) у = sin x пункт з каардынатамі (π; 0),
Б) у = cos x пункт з каардынатамі (; 1).
Знайсці найбольшае і найменшае значэнні функцый:
А) у = sin x на адрэзку ,
Б) у = cos x на паўінтэрвале ,
В) у = tg х на паўінтэрвале.
3) Рашыце ўраўненні: cos x = 0, tg х = -1, sin x = 2.
4) Ці з'яўляецца лік 15π перыядам функцый: у = sin x, у = cos x, у = tgх? Назавіце асноўны перыяд гэтых функцый.
ІІІ. Размінка
Рашыць ураўненне : cos(4х-25) = -1
ІV. Практычная работа
А) Рашыце графічна ўраўненне sin x = cos x.
V.Работа з падручнікам
№ 3.30(2) Адказ: ( )
VІ. Самастойная работа
1. Пабудаваць графік функцыі: у = 2 sin x – 1 ( у = 3 cos х)
2. Знайсці найбольшае і найменшае значэнні гэтых функцый.
3. Праверце, ці належаць графіку функцыі пункты з каардынатамі
(π;0), (; 1).
4. Рашыце ўраўненні: 2 sin x – 1 = 0. 3 cos = 1/3.
VІІ. Рэфлексія
1. Чаму новаму вы навучыліся на ўроку?
2. Над чым яшчэ патрэбна папраць?
VІІІ. Дамашняе заданне: п. п.3.3-3.3.6, № 3.65(1,3), 3.84(ц.)