СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ծառի խնդրանքը

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ծառի խնդրանքը»



  • Առարկա-Մայրենի



  • Դասի թեման` Ծառի խնդրանքը



  • Դասի տիպը` Հաղորդման դաս


  • Նպատակները`


  • Մշակել սահուն,արտահայտիչ կարդալու տեխնիկան

  • Զարգացնել կապակցված խոսքը,ուղղագրական կանոնների իմացությունը

  • Հարստացնել բառապաշարը

  • Խորացնել նախադասություն կազմելու կարողությունները

  • Դաստիարակել ճիշտ վերաբերմունք շրջակա միջավայրի նկատմամբ

  • Ամրապնդել մարդ-բնություն կապը


  • Մեթոդները` Մտագրոհ, զրույց, կռահում, T-աձև աղյուսակ:


  • Զննական պարագաներ`


  • Համակարգիչ,պրոյեկտոր,էկրան

  • Սահիկահանդես

  • Խճանկար՝ learningapps.org ծրագրով

  • Գործնական աշխատանքի պաստառ

  • Նկարներ, կպչուն թղթեր

  • Բառերով թղթեր

  • Թղթե խնձոր-բառեր

  • Սկուտեղով խնձորներ



Ընթացքը՝

Խթանման փուլ

  • Ուղերձ

Խոսել մարդ-բնություն կապի մասին:Ներկայացնել մարդու համար կենսական մեծ նշանակություն ունեցող բնության զարդը:

  • Խճանկար խաղի օգնությամբ ,գտնելով միավանկ և բազմավանկ բառերը ,բացահայտել բնության զարդը՝ծառը:

  • Սահիկների միջոցով թվարկել ծառի դերն ու նշանակությունը մարդու կյանքում:

  • Կանխագուշակել, թե ինչի մասին կլինի դասանյութը։



Իմաստի ընկալման փուլ



  • Ներկայացնել դասի վերնագիրը:

  • Ծանոթացնել հայ մանկագիրներից ՝Պատվական Խաչատրյանի հետ,ցուցադրել մանկագրի նկարը:

  • Ընթերցել դասը:

  • Կատարել բառային աշխատանք՝բացատրել մղկտալ բառի իմաստը,դասանյութից դուրս բերել ծառ և սիրտ բառերը՝կատարել բառային վերլուծություն:

  • Բացատրել ուղղագրական նշանակություն ունեցող բառերի արտասանության և գրության ճիշտ ձևերը:

  • Ֆիզկուլտդադար:

  • Կատարել դասագրքի առաջադրանքները.

  • Գտնել բառերը:

  • ու կազմել ճիշտ նախադասություն:

  • Կենդանիների անունները դասավորել այբբենական կարգով:

  • Պատասխանը հարցի մեջ է:





Կշռադատման փուլ

  • Գործնական աշխատանք.

պաստառի վրա քայլ առ քայլ հավաքել ու ցուցադրել սերմից ծառ ստանալու եղաանակը:

  • Երգ՝ :

  • Խմբային աշխատանք.

յուրաքանչուր խմբին տալ մեկական նկար,որը պարունակում է հարց:Նրանք սահմանված ժամանակում պետք է մտածեն և տան այդ հարցերի պատասխանները:

  • Ամփոփել դասը և ստացած գիտելիքները,կազմակերպել քվեարկություն ՝ T-աձև աղյուսակի կիրառմամբ, ՞ղ կցանկանայի ապրել :