Урок 3
Цифри. Десятковий запис натуральних чисел
Мета: сформувати поняття десяткової системи числення, класу та розряду числа; відтворити вміння читати і записувати натуральні числа; формувати вміння правильно і чітко висловлювати власні думки, грамотно записувати числівники; виховувати дисциплінованість, національну свідомість.
Тип уроку: засвоєння знань, формування вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Усне фронтальне опитування
1) Які з наведених чисел є натуральними?
0; 273; ; 3587; ; 1.
2) Назвіть число, яке в натуральному ряду стоїть за числом: 49; 101; 785; n.
3) Назвіть число, яке в натуральному ряду передує числу: 66; 99; 328; n, якщо n 1.
4) Назвіть числа, між якими стоїть натуральне число: 100; 999; n. Чи можна розв’язати цю задачу для числа 1? Чому?
5) Скільки натуральних чисел стоїть у натуральному ряду між числами: 35 і 55; 46 і 85; 27 і 40; 10 і 100? Як це обчислити?
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку
З метою усвідомлення учнями необхідності вміти читати натуральні числа можна запропонувати їм прочитати текст, у якому є великі числа. Наприклад, такий (бажано, щоб цей текст був у кожного учня): Ми — українці. Україна — держава у Східній Європі, її площа становить 603 628 км2. На території України мешкає 45 561 989 осіб, із них у містах — 30 526 533 особи, а в селах — 15 035 456 осіб. Столицею України є місто Київ, його населення становить 2 814 258 осіб. В Україні є міста, в яких проживає понад 1 000 000 мешканців. Це — Харків (1 441 622 мешканців), Одеса (1 008 200 мешканців), Дніпропетровськ (1 001 962 мешканців). Україна — це велика транспортна держава. Протяжність українських доріг становить близько 164 732 км. Загальна протяжність залізничних шляхів в Україні становить понад 22 473 км, з яких 9 250 км — електрифіковані. Учні по черзі читають текст уголос. Після цього вчитель повідомляє тему уроку і завдання на урок.
ІV. Актуалізація опорних знань
— Як називають знаки, за допомогою яких записують числа?
— Скільки різних цифр використовують для запису чисел?
— Чи однакове значення мають цифри 3 в запису числа 233?
V. Засвоєння знань
Якщо є час розглянути римську систему числення
VІ. Формування вмінь
1. Виконання усних вправ
1) Що означає цифра 4 в десятковому запису чисел: 14; 142; 423; 2437; 42 614?
2) Прочитайте число:
а) 85 369; б) 256 167; в) 305 498; г) 5 487 405; д) 24 035 002; е) 5 354 607 202.
3) Скільки мільярдів містить число 23 456 037 471?
4) Скільки мільйонів містить число 1 045 248 101?
5) Скільки десятків тисяч містить число 210 305 278?
6) Яке найбільше і яке найменше чотирицифрове число можна записати за допомогою цифр 0; 3; 5; 7, якщо кожну цифру використовувати один раз?
7) запишіть у вигляді суми розрядних доданків: 546; 15846; 284060
2. Виконання письмових вправ
1) Запишіть цифрами число, у якому:
а) 3 тисячі 2 сотні 4 десятки 1 одиниця;
б) 3 одиниці 4 десятки 5 сотень 6 тисяч;
в) 9 сотень 5 десятків 7 одиниць 8 тисяч;
г) 7 десятків 5 одиниць 2 тисячі 3 сотні.
2) Розбиваючи на класи, запишіть і прочитайте числа:
а) 3148529327; б) 24117672331; в) 300200234129.
3) Запишіть цифрами число:
а) триста двадцять чотири мільйони двісті вісім тисяч сто дев’яносто два;
б) чотирнадцять мільйонів п’ятсот тридцять одна тисяча двадцять дев’ять;
в) сто мільйонів дев’ятсот одна тисяча чотириста шістдесят вісім;
г) два мільярди сто тридцять мільйонів сімсот вісімдесят три тисячі вісімсот одинадцять.
4) Запишіть словами число:
а) 2 348 697 864; б) 383 365 999 875; в) 906 315 429 770; г) 43 440 361 205.
5) Запишіть словами число, яке дістанемо, якщо записати підряд число 67:
а) три рази; б) чотири рази; в) п’ять разів.
Виконання вправ за підручником усно № 18,19
Письмово № 20,22,23,25,27
VІІ. Підсумки уроку
VІІІ. Домашнє завдання
П.2. № 21, 28, 38(3,4) підготув. до математичного диктанту
Запишіть у десятковій системі числення числа DCCCXXIV; DCXLIII; LIX; MMCDVII; MMIX/
I V X L C D M
1 5 10 50 100 500 1000
MDCLV= 1655