СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Циклдік алгоритмдерді программалау

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:  Циклдік алгоритмдерді программалау.

Сабақтың  мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Циклдік алгоритмдерге программалауды үйрету. Циклдік алгоритмдерге мысалдарды шығарта білу.

Дамытушылық: логикалық ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту. Сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. 

Күтілетін нәтиже:

-оқушылар  циклдік алгоритмдерін біледі;

-циклдік алгоритмдерінің  жазылуын біледі

Просмотр содержимого документа
«Циклдік алгоритмдерді программалау»

САБАҚ ЖОСПАРЫ №17


Пәні:

информатика

Сынып:

8

Күні:


Пән мұғалімі: М.Т.Тиштенова

Сабақтың тақырыбы: Циклдік алгоритмдерді программалау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Циклдік алгоритмдерге программалауды үйрету. Циклдік алгоритмдерге мысалдарды шығарта білу.

Дамытушылық: логикалық ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту. Сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. 

Күтілетін нәтиже:

-оқушылар  циклдік алгоритмдерін біледі;

-циклдік алгоритмдерінің жазылуын біледі

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Ресурстар: электронды оқулық, ДК, интербелсенді тақта, бағалау парақтары, қосымша материал.

Әдіс-тәсілдер: АКТ, жұптық жұмыс, СТО элементтері.

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, математика, ағылшын.

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

3 мин


Сыныпты түгендеу

Амандасу, психологиялық ахуал туғызу.

Видео «Бәрі өзіңіздің қолдарыңызда».

Сенімділіктерін молайту, жылы лебіз айту.

Сынып старостасы сыныпты тізім бойынша түгендейді.

Видео көре отырып бір-біріне жылы лебіздер айтады


Үй тапсырмасын тексеру

5 мин (жұптық жұмыс)

Бағалау критерийлерімен таныстырып, бағалау парақтарын тарату.

С әйкестікті анықтау.


Компьютерлік тест.

Бағалау критерийлерімен танысады, бағалау парақтарын алады.

Үй тапсырмасын тексереді.


Ой қозғау, жаңа тақырыпқа шығу


2 мин


Диалог



АКТ












Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында БББ стратегиясы

беріледі:

Білдім

Білемін

Білгім келеді.




Онда бүгінгі біздің тақырыбымыз Циклдік алгоритмдерді программалау.


Циклдік алгоритм –ол белгілі бір операторлары бірнеше рет қайталанады. Өмірде немен салыстыруға болады.


  • Өте жақсы балалар, дұрыс айтасыздар.




БББ стратегиясын толтырады.

Сабақтың мақсатын ашады.


Білдім

Білемін

Білгім келеді.




Жаңа тақырыпты дәптерлеріңе жазады.



Оқушылардың өз ой – пікірлері ортаға салынады.


-



Білу

Түсіну

10 мин (жеке дара жұмыс, диалог), АКТ

Циклдік алгоритм программалау мәтінмен жұмыс.

Электрондық оқулықпен жұмыс .

Әрбір оқушы жеке - жеке компьютерге отырып, берілген электронды оқулықтан мысалдарды қарастырып, мәліметтермен танысады. Өздігінен талдап, "астын сызу арқылы" қажетті сөздерді көрсетіп, дәптерге түртіп алады

Талдау

5 мин


Электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындау.

№14, №15-17,№20 тапсырмалар

Электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындайды.

Сергіту сәті


3 мин


«Қызыл өрік» музыкасына жаттығуын орындау

«Эделвейс» жаттығуын орындайды

Қолдану

7 мин

АКТ,



Жеке-дара жұмыс

Практикалық тапсырма.

Циклдік алгоритмдерді программалау есептер шығару.

Түрлі-түсті қағаздарды таңдап, есептерді табыстау.


Оқушылар компьютерге отырып, берілген практикалық тапсырманы орындайды

Түрлі-түсті қағаздарды таңдап, есептерді табыстау.


Бағалау

3 мин

ОүБжОБ

Қорытындылау. Биатлон

Бағалау парағына сүйене отырып, өзін-өзі бағалайды.

Бағалау парағына сүйене отырып, өзін-өзі бағалайды.

Синтездеу

4 мин

СТО

Сабақты қорытындылау.Биатлон ойыны

«Синквейн» әдісін қолданып, «Алгоритм», «цикл» сөздеріне бес жолды өлең құрастыру беріледі.

Әр оқушы мына ережелерді сақтай отырып бесижолды өлең құрастыруы қажет.

  1. 1 зат есім

  2. 2 сын есім

  3. 3 етістік

  4. 4 сөзден тұратын сөйлем

  5. синоним сөз


Қорытындылау

«Алгоритм», «цикл» сөздеріне бес жолды өлең құрастырады.

Үйге тапсырма

3 мин

Есеп: 5- тен 1-ге дейінгі сандардың қосындысын есептеу керек. 

Үй тапсырмасын орындау алгоритімен таныстырады.

  1. Есептің шартын табу.

  2. Блок-схема түрінде көрсету.

  3. Алгоритмдік тілге аудару.

  4. Программалау.

Үй тапсырмасын күнделікке жазу, Үй тапсырмасын орындау алгоритімін жазып алу.



БББ стратегиясы

Білдім

Білемін

Білгім келеді.












Практикалық тапсырма

Компьютермен жұмыс
№1. 1- ден 100-ге дейінгі сандарды экранға шығаратын программа құрыңдар.
 
Program san;
Var i: integer;
Begin 
Wtiteln (‘ 1- den 100- ge dein butin san’);
Writeln;
For i:=1 to 100 do
Write (i:4); End.

2. 30-дан 10-ға дейінгі барлық жұп сандарды экранға шығаратын программа құрыңдар. 
Program jup;
Var i: integer;
Begin 
Writeln (’30-dan 10-ga deingi jup san’);
For i:=30 downto 10 do 
If I mod 2=0 then 
Writeln (i);
End.

3. 1- ден 100 –ге дейінгі тақ сандардың және жұп сандардың қосындыларын табудың программасын құру керек. 
Program tak and jup; 
Var I, s, s1: integer;
S:=0; S1:= 0;
For i:=1 to 100 do
Begin
If I mod 2 = 0 then s:=s+I else s1:=s1+I;
Writeln (‘ s=’, s, ‘ , ‘ , ‘s1= ‘, s1);
End;
End. 

















Бағалау критерийлері


Тақырыбы

Тапсырма №

Тапсырма сипаты

Дискрипторлар


Ақпаратты іздеу, жазу және оқу

№1



Сәйкестікті анықтау

0-8 үпай


Сөздерді таба алмады

Сөздерді тапты, бірақ қатесі бар(әр сәйкестікке 1 ұпайдан есептелінеді)

Сөздер толығымен табылды

0


1

8

№2


Тестке жауап беру

0-10 ұпай

0 ұпай – бір де бір сұраққа жауап бермеген

1 ұпай – бір сұраққа жауап берген

2 ұпай – бес сұраққа жауап берген

3 ұпай – алты сұраққа жауап берген

4 ұпай – тоғыз сұраққа жауап берген

5 ұпай – он сұраққа жауап берген



0

1

2

3

4

5

№3


Жаңа тақырыппен жұмыс

0-4 ұпай

Оқушы төменде берілген критерийлерге сәйкес жауап бере алмады

Мәтінді оқып, ЭО көріп түсіне білді.

Мәтінді оқып, ЭО көріп түсініп өз ойын жеткізді.

Жаңа тақырыптың мәнін ашып, талқылады.

Теорияны практикада қолдана алды.

0


1


2


3


4


№4

Практикалық жұмыс

0-6 ұпай

Жұмыс басталмаған

Есеп шарты дұрыс қойылған

Алгоритм құрылымы дұрыс қойылған

Программа жүзеге асырылды

0

2

4


6


№5

«Синквейн» әдісі

0-3 ұпай

Тапсырманы орындамды

Құрылымға сай емес

Тапсырма толық орындалды


0

1

3


Бағалау парағы




Оқушының аты-жөні _________________________________________________________________

Сәйкестікті анықтау

Комп.тест

Жаңа тақырыппен жұмыс

Тәжірибелік жұмыс

«Синквейн» әдісі

Жалпы ұпайы

Бағасы









28-31 ұпай- «5»

22-27 ұпай-«4»

16-21 ұпай –«3»

0-15 ұпай –«2»