| Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: мәтін мазмұнын түсіну, мәтіннің стильді ерекшелігін анықтау, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу; Көпшілігі: мәтін мазмұнын түсіне отырып, негізгі ойды анықтау, мәтіннен публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін анықтау, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу; Кейбір оқушылар: мәтіннің мазмұнын түсіне отырып, астарлы ойды анықтау, мәтіндегі публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу. |
| Сабақтың басы Сабақтың ортасы: | І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту. «Байланыс тізбегі» әдісімен оқушылар берілген тірек сөздерді бір-бірімен байланыстырып, жаңа тақырып мазмұнын ашады. ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. - «Тайпа» мен «ұлт», сондай-ақ «бауырлас халық» және «көрші халық» ұғымдарын синоним ретінде қолдануға бола ма? Өз ойларыңды ортаға салыңдар. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. ІІ. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ Жұптық жұмыс. Мәтіндерді салыстырып оқыңдар. Тілдік құралдар арқылы қай мәтіннің публицистикалық, қайсысының ғылыми стильде жазылғанын ажыратыңдар. Оқулықтағы 1-оқылым мәтіні. 1-мәтін. 2-мәтін. | Екі мәтіннің ұқсастығы | | | | Екі мәтіннің айырмашылығы | | | | Идеясы | | | | Стилі | | | | Мазмұны | | | | Тілі | | Бағалау критерийі | Дескриптор | | *Мәтін мазмұнын түсіне отырып, астарлы ойды анықтайды; *публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін біледі; тілдік құралдар арқылы ажыратады. | Білім алушы - мәтіндерді салыстырады; - ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады; - идеясы мен стилін анықтайды; -тілдік құралдарды ажыратады; | ҚБ ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН. 3-ТАПСЫРМА. Бас әріппен жазылатын күрделі атауларға мысалдар жазыңдар. | Мемлекеттердің қысқарған атаулары | | | Мемлекеттік мекемелердің, жоғарғы ұйымдардың күрделі атаулары | | | Агенттіктердің, радио, телекомпаниялардың аттары | | | Дескриптор: | | - бас әріппен жазылатын күрделі атауларға мысалдар жазады. | ҚБ | Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. «Байланыс тізбегі» әдісімен оқушылар берілген тірек сөздерді бір-бірімен байланыстырып, жаңа тақырып мазмұнын ашады. Өз ойларыңды ортаға салады. Мәтіндерді салыстырып оқиды. Тілдік құралдар арқылы қай мәтіннің публицистикалық, қайсысының ғылыми стильде жазылғанын ажыратады. Мәтіндерді салыстырады; - ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады; - идеясы мен стилін анықтайды; -тілдік құралдарды ажыратады. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Бас әріппен жазылатын күрделі атауларға мысалдар жазады. | «Смайлик» Өте жақсы Жақсы Орташа «Смайлик» Өте жақсы Жақсы Орташа «Смайлик» Өте жақсы Жақсы Орташа «Смайлик» Өте жақсы Жақсы Орташа | 8-сынып «Қазақ әдебиеті» (Шәкір Ибраев) ( Баубек Сомжүрек, Нұрболат Бөгенбаев) |
| Сабақтың соңы: Үй тапсырмасы: 2 мин. | Неге?Неге?Неге? әдісі. Оқушылар шеңберді айналдыра тұрып, бүгінгі сабақтың түйінді идеяларын еске түсіреді. Осы сабақта не үйренгендерін айтып, сөйлемдерін «неге?» деген сұрақпен аяқтайды. Келесі оқушы сол сұраққа жауап беріп, жауабын «неге?» деген сұрақпен аяқтауы тиіс. Үлгі: 1-оқушы: Адамдардың қарым – қатынас жасауын қамтамасыз етуде жазудың маңызы мен қызметі зор. Неге? 2-оқушы: -------- --------- ---------- Неге? 3-оқушы: -------- --------- ---------- Неге? 4-оқушы: -------- --------- ---------- Неге? 5-тапсырма | | | |
| Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? | | |