План-конспект урока по английскому языку №12
УМК: Solutions Upper-Intermediate
Класс: 9 Б, 6 человек.
Тема: Types of Dwellings in Britain and the USA
Тип учебного занятия: урок-введение нового лексического материала.
Цель: формирование знаний - организация работы по усвоению ими понятий, лексики, предусмотренных учебной программой и требованиями к данному юниту.
Лексика по теме:annex, apartment, attic, bed sitter, boarding house, clapboard house, mud hut, condominium, cottage, duplex, frame house, high rise, prefabricated house, tenement, mobile home
Задачи:
практические: - тренировка навыков говорения и чтения; - практика учащихся в применении новой лексики, Обучать языковой догадке с опорой на визуальный ряд.
общеобразовательные: - Познакомить с лексикой по теме “ Types of Dwellings in Britain” и обеспечить ее активизацию в серии языковых и речевых упражнений, расширение общего кругозора.
воспитательные: - формирование навыков интеллектуального труда; - дальнейшее формирование интереса к предмету; - воспитание трудолюбия и активности, самостоятельности.
развивающие: - развитие языковой догадки; - развитие памяти, мышления, воображения; - развитие умения работать самостоятельно.
Оснащение урока: компьютер, доска, проектор
Ход урока
Организационный момент:
T: Good morning, boys and girls. I’m glad to see you! How are you?
P: We’re glad to see you too, we are fine, thanks and how are you?
T: I’m fine too, thank you. Sit down, please. Today we’ll speak about types of dwellings in the UK and the USA, learn some new words.
Речевая разминка:
T: What types of dwellings do you know?
P:…
T: What types of dwellings do you think you can find in the USA?
P…
T: In the UK?
P:
T: Are there any differences?
P…
Фонетическая разминка:
T: Well done! Look at the blackboard, please.
(На доске написаны слова с транскрипцией и переводом)
T: We are going to read the text so let’s read and translate the words you are going to meet while reading: annex, apartment, attic, bed sitter, boarding house, clapboard house, mud hut, condominium, cottage, duplex, frame house, high rise, prefabricated house, tenement, mobile home. Repeat after me.
(Чтение слов происходит по схеме: T – Class- P1- P2.)
Основная часть урока:
T: I’d like you to find these words in the text, read the sentence and try to translate it.
(Дети ищут слова в тексте. Читают предложение и его перевод. Слова отбирались таким образом, что бы облегчить понимание текста)
T: Now I hope you are ready to read the text. Be attentive, somebody will translate.
(Дети читают текст по цепочке (Р1-Р2-Р3…) и переводят).
T: We are going to work with the text, so let’s practice our word combinations. Match the English phrases with the Russian equivalents:
Отдельный дом- boarding house
Пансионат- historical interest
исторический интерес -separate house
жилой квартал- residential area
шикарный дом- tiled roof
соломенная крыша -low ceilings
низкие потолки- protection against the sun
защита от солнца- misunderstanding
непонимание- luxurious house
(Учащиеся зачитывают свои ответы, ошибки исправляются вместе, всем классом)
T.: Ok, let’s do some tasks. Complete the sentences.
A house is a building for people to_______________.
A semi detached house is in fact two houses____________ together by one common wall.
Many people in the UK and the USA live in _________.
A ____________ house consisting of separate flats is called a block of flats.
______________ is a British organization which owns and takes care of many old buildings.
More___________ people prefer to live either in a ____________ or an estate.
An_________ is a large area of land in the country.
A _______________ is a house with a broad porch.
(По окончании работы учащиеся в парах обмениваются листочками с заданиями, проводится взаимопроверка.)
T.: I guess, everybody understood the text. Answer my questions:
What is a house?
What is a boarding house?
What is a flat?
What is a bed sitter?
What is a country house?
What is a bungalow?
What is a porch?
What is the difference between a cottage and a villa?
What is the difference between a mews and summer house?
Т.: Fine, you all gave the right information! Now let’s make a plan of the story and then all of you will retell it.
Дается время на подготовку. Учащиеся составляют план.
T.: Ok, let’s retell the story, P1., begin, please.
Учащиеся пересказывают текст по цепочке Р1-Р-Р3.
Заключение:
T.: Good of you! Let’s write down your home task, you should retell the story using your plans, ex.1. Thank you for your work. Good bye!