СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

У=ах функциясы. графиги

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Функциянын көп түрдүүлүгүнөн квадраттык функциянын өзгөчөлүгүн көрсөтөт

Просмотр содержимого документа
«У=ах функциясы. графиги»

Сабактын темасы: у=а функциясы

Сабактын тиби: жаны материлды түшүндүрүү

Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө,ангеме, суроо жооп,мини лекция

Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик баалоо

Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар

Сабактын максаты:

Когнитивтик: у=а функциясынын графигин түзүү жана касиеттерин түшүндүрүү

Ишмердүүлүк: у=а функциясынын графигин чийүүнү көрсөтүү.

Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,

өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.

Күтүлүүчү натыйжа

Көрсөткүчтөр

1)у=а функциясынын касиеттерин жана графигин

1)Функциянын маанилеринин таблицасын түзөт,чекит

чийүүнү билет.

терди координаталык тегиздикте белгилейт, чекиттер


ди туташ сызык менен бириктирет.



2)Функциялардын көп түрдүүлүгүнөн квадраттык функ

2) у=а функциясынын графигин чийет.

циянын өзгөчөлүгүн көрсөтөт.




3)сабакта тынч отурат ,бири бирин угат, топто иштейт,

3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт,

көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз

суроолорго жооп берет.

алдынча иштейт.


Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык

П-1

у=а функциясынын касиеттерин жана графигин

Сандуу туюнтманын маанисин табат.

чийүү жөнүндө маалымат алат.





П-2

Социалдык коммуникативдик

Функциянын маанилеринин таблицасын түзөт,чекит

у=а функциясынын касиеттерин жана графигин

терди координаталык тегиздикте белгилейт, чекиттер

чийүүнү айтып берет, бири биринин жоопторун угушат

ди туташ сызык менен бириктирет.

туура жыйынтык чыгарышат.




Өз алдынча иштөөнү уюштуруу


Өз алдынча функциялардын көп түрдүүлүгүнөн квадрат


тык функцияны табат, графигин чийет, касиеттерин


көрсөтөт.




Сабактын жүрүшү:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Усулдар

Н.К

П.К

Баалоо

Уюштуруу:





Саламдашуу.






Окуучулардын катышын ,сабакка даяр-

Физикалык чөйрө түзүлөт.





гын тактоо.

Сабакты жакшы кабыл алууга





Класста жагымдуу жагдай түзүү.

өбөлгө түзүлөт.





Өтүлгөн материалды кайталоо





Тапшырманы текшерет. № 39(а,б,в,г) Тапшырманы көрсөтүшөт.





Өтүлгөн материал боюнча суроолор :

Суроолорго жооп беришет.





1)Квадраттык функциянын аныктамасы

Өтүлгөн материал боюнча билимде-





Квадраттык функциянын мааниси

ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се-





2)Квадраттык үч мүчөнүн тамыры

зими ойгонот,ойлонот,изденет,






табат.









Мугалимдин ишмердүүлүгү:

Окуучунун ишмердүүлүгү:

Усулдар

Н.К

П.К

Баалоо

Жаны материалды түшүндүрүү





Окуучулардын тема боюнча билимин

Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун





билүү максатында суроолорду берет.

билгендерин айтышат.





Окуучулардын оюн угат.

Мугалимден тема боюнча маалымат





Тема боюнча маалымат берет.

алышат.Керектүү маалыматты депте-





у=а функциясынын айрым маанилери

рине жазышат.Суроолорго жооп бери





нин таблицасы түзүлөт.Координаталары

шет.Өз билими менен мугалим бер-





таблицада көрсөтүлгөн чекиттер коорди

ген маалыматты салыштырышат.





наталык тегиздикте белгиленет. Чекит

Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо-





тер жылма сызык менен туташтырылат.

горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү





у=а функциясынын графиги ордината

өсөт,көнүл буруусу жогорулайт.





огуна симметриялуу жана парабола д.а.

Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт.





у=а функциясынын касиеттери:





1)Эгерде х=0 болсо, анда у=0 . Функциян

ын графиги координаталар башталы





шы аркылуу өтөт.






2)Эгерде а 0 жана х ≠ 0 болсо , анда

у=а болот. Функциянын графи





ги жогорку жарым тегиздикте жайланы

шкан. Ал эми а болсо,





анда у=а болот. Функциянын гра

фиги төмөнкү жарым тегиздикте жай





3у=а функциясынын графиги ордината

огуна симметриялуу жана парабола





4)Эгерде а 0 жана х ≠ 0 болсо , анда

у=а функциясы (- аралыгында





кемийт жана (0 ;+ аралыгында өсөт.






Эгерде а 0 жана х ≠ 0 болсо , анда

у=а функциясы арал(- ыгында





өсөт жана (0 ;+ аралыгында кемийт.






5)Эгерде а 0 жана х ≠ 0 болсо , анда

у=а функциясынын маанилеринин





областы болуп (0 ;+ аралыгы эсептелет.





Эгерде а 0 жана х ≠ 0 болсо , анда

у=а функциясынын маанилеринин





областы болуп (- аралыгы эсепте

лет.





Бышыктоо.






Класста № 41, 42, 43 мисалдар

чыгарылат.





Жыйынтыктоо






Суроолор:

Сабактын максатына кайрылышат.





1)Квадраттык функциянын аныктамасы

Эстеп, далилдеп айтып беришет.





2)Квадраттык үч мүчөнүн аныктамасы

Суроолорго жооп беришет.





3)Квадраттык үч мүчөнүн тамыры






4)Квадраттык функциянын мааниси






Үй тапшырма





Мугалим тапшырма берет.

Тапшырманы күндөлүккө жазышат.











Баалоо





Мугалим окуучуларды топто,жекече

Жылдызчаларын санашат,баа алышат





баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу

Күндөлүктөрүнө баа койдурушат.





жоопторду белгилейт.