СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ұлттық тағамдар.Мәтін сабақ жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұлттық тағамдар,мәтін сабақ жоспары,1 сынып

Просмотр содержимого документа
«Ұлттық тағамдар.Мәтін сабақ жоспары»


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән: Сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тағам және сусын







Күні:

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:



Ұлттық тағамдар. Мәтін























ддыбыстар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.1.2.Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.3.8.1.Жазу жолын, жоларалық кеңістікті жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық тылыптарға сай жазу.

1.1.8.1.Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту.


Сабақтың мақсаттары



Мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді

Сурет бойынша әңгіме құрастырады

Оқу түрлерін қолдана отырып, мазмұнын айтады

Бағалау критерийлері

Бағалау критерийлеріДескриптор:

Мәтінді оқиды, шұбат және басқа сусындар туралы біледі.

Сұрақтарға толық жауап береді.

Сурет бойынша әңгіме құрастырады.

Ұлттық тағам түрлерін біледі..


Тілдік мақсаттар



Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Ұлттық тағам – национальная блюдо-national food(нейшнал фуд)

Шұбат – шубат- shubat

Қымыз – кумыс-kumis

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:

Ауызша, жазбаша.

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Мәтін дегеніміз не?

-Мәтін неден құралады?



Құндылықтарды дарыту

Қазақ халқының ұлттық тағам түрлерін білу, тағам түрлерінің денсаулыққа тигізетін пайдасын білу. Еңбексүйгіштік, адамгершілік, өз еліне құрмет дағдыларын бойларына дарыту.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

  • - Дыбыс дегеніміз не?

- Әріп дегеніміз не?

-Дыбыс түрлерін ата?

- Сөз, сөйлем дегеніміз не?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Топқа бөлу Белсенді оқыту

Нұсқау беру және айту

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Ақ көңілді жүрекпен,

Ақ ниетті тілекпен.

Амандасып алайық,

Қонақтарға ізетпен.

Топқа болу: «Санамақ» арқылы топқа бөлу

(1, 2, 3 санау)

Бағалау парағын таратып беру.Топ басшысын сайлау













Бағалау парағы

Сабақтың ортасы

30 минут

Байланыс орнату

Белсенді оқыту

Топтық жұмыс



























































Саралау





























Бірлескен оқу

1 тапсырма.

«Жасырын сөз» әдісі арқылы топтың атауларын шығарып алады. Ол үшін үш топқа суреттер беріледі, әр суреттің бас әрптерін қосып оқығанда бота, түйе, шұбат сөздері шығады.




Дескриптор:

- Жасырын сөздің шешімі осы сабаққа

қатысты.

-«Бота» сөзін оқиды,сөйлем құрастырады.

-«Түйе» сөзін оқиды сөйлем құрастырады.

-«Шұбат» сөзін оқиды сөйлем құрастырады

Кері байланыс: «Шапалақтау» әдісі

2-тапсырма

Мәтінмен жұмыс. Оқылым және айтылым.

Шұбат

Сен шұбат ішіп көрдің бе? Шұбатты қалай әзірлейтінін білесің бе? Шұбатты түйе сүтінен ашытып жасайды. Халқымыз «Шұбат – жанға қуат» деп бекер айтпаған. Өйткені шұбат – шипалы сусын. Шұбат ішсеңдер денсаулықтарың мықты болады.

«Серпілген сауал» әдісі

Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін топтағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтырамын.

-Шұбатты неден жасайды?

-Шұбаттың қандай пайдасы бар?

-Тағы да қандай ұлттық сусын түрлерін білесіңдер? (оқушылардың жауаптары толықтырылады).

Дескриптор:

-Шұбаттың неден жасалатынын біледі.

-Шұбаттың пайдасы бар екенін айтады.

-Шұбаттан да басқа ұлттық сусындар туралы біледі.

Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі


Сергіту сәті

Орнымыздан тұрамыз,

Алақанды ұрамыз.

Бiр отырып, бiр тұрып,

Тез шынығып шығамыз.

Дәптермен жұмыс

Жазылым және оқылым, айтылым

3-жаттығу.Жаңылтпашты жатқа жазады

Түйе маған шұбат береді,

Шұбат мағын қуат береді.

Дескриптор:

-Жаңылтпашты жаттап, толық есте

сақтамайды.

-Жаңылтпашты жаттайды, қатемен жазады.

-Жаңылтпашты толық, қатесіз жазады.

Кері байланыс: «Шапалақтау» әдісі


Топтық жұмыс

4 - тапсырма

Оқулықтағы сюжетті суретпен жұмыс жасау


1 –топ «Суретті әңгіме» әдісі.

2 – топ «Коллаж әңгіме» әдісі

3 - топ «Бес жолды өлең»

1.Не? Шұбат

2.Не істеді? Ашытады, құяды

3.Қандай?Пайдалы, қышқыл, ақ

4.Шұбат ашытылған, пайдалы сусын.

5.Сусын

Дескриптор

-Берілген сюжет бойынша әңгіме құрастырады.

-Қиып алып алынған суреттерін флипчартқа жабыстырып, әңгіме құрастырып айтады.

-«Бес жолды өлең» құрастырады.

«Бағдаршам» арқылы бағалау


«Кэрролл диаграммасы»

-Ұлттық тағамдарды біледі

-Ұлттық суындарды біледі

-Басқа ұлттық тағамдарды ажыратады

-Басқа ұлттық сусындарды ажыратады












«Жасырын сөз» әдісі



















































Сұрақтар















« Өте жақсы»

«Жақсы» -

«Қанағаттанарлық» -


































Сюжетті сурет















































Кесте

Сабақтың соңы

2 минут



Бағалау парағының нәтижесін шығару

«Кері байланыс»



Қосымша ақпарат

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Басқа да ұлттық сусын түрлерін және пайдасын білу

Ұлттық тағам туралы білу

«Бес жолды өлең» құрастыру



«Шапалақ» әдісі

«Бас бармақ әдісі



« Өте жақсы»

«Жақсы» -

«Қанағаттанарлық» -




«Бағдаршам» арқылы бағалау









«Бағдаршам»

Маркер, фломастер мен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау