Українська література, 5 клас
Урок на тему: «Леся Українка «Колискова». Ідейно-художні особливості поезії»
Мета: ознайомити учнів із твором Лесі Українки, допомогти усвідомити його ідейно-художні особливості;
розвивати навички виразного читання, аналізу поезії, порівняння літературних творів та народних;
виховувати почуття ніжності, любові до матері, стійкість у подоланні життєвих труднощів.
Обладнання: портрет письменниці, збірки народних колискових пісень, фотоальбом «Ні! Я жива! Я буду вічно жити!», прислів’я.
Хід уроку
- Організаційний момент.
- Повідомлення теми й теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Актуалізація опорних знань.
- Фронтальне опитування.
- Назвіть повне П.І.Б. письменниці
- Назвіть псевдонім, хто придумав його майбутній письменниці? (з 13-ти років Леся працює під псевдонімом Леся Українка)
- Коротка розповідь про Л.Українку від імені першої особи. Презентація.
Я народилася в місті Новограді-Волинському в 1871 році. У нашій сім’ї було 6 дітей (слайд №№1-6). Хоча родина наша була великою, але найбільше я дружила з братом Михайлом (слайд №7). До 13-ти років ми були нерозлучні у всьому: разом бавилися, читали, вчилися. Миша навчився дуже рано читати, і я навчилася разом із ним; у 4 роки вже дуже добре читала.
Чим я тільки не займалася у своєму житті: писала вірші, малювала, грала на фортепіано, вивчила 9 мов. Любила співати, танцювати.
У 9 років написала свій перший вірш.
Та доля розпорядилася так, що в дитинстві я захворіла на туберкульоз і протягом 30 років боролася з цим недугом. Для себе я засвоїла правило на все життя: щоб не плакати, треба сміятися. Мій девіз на все життя: «Ні! Я жива! Я буду вічно жити. Я в серці маю те, що не вмирає!»
- Повідомлення на тему «Цікаві сторінки життя Л.Українки».
Перший учень «Незвичайне виховання»
Другий учень «Усе життя з хворобою»
(слайд №8-10)
- Слово вчителя.
Від року до року Л.Українка гартувала своє слово, передаючи ним невгасиму свою любов до Вітчизни, до рідного народу.
- Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
- Слово вчителя.
А зараз давайте повернемось із Вами в дитинство.
У Т.Шевченка є такі слова:
«Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая»
З своїм дитяточком малим.
(слайд №11)
І це, дійсно, так. Немає нічого сильнішого над материнську любов. А діти – це найдорожче, найпрекрасніше, що є у батьків, це майбутнє кожної нації й людства взагалі.
Безмежні материнська ласка і турбота. Матері щохвилинно турбуються про діток, дбають, щоб виросли вони здоровими, щасливими, добрими й розумними, щоб уміли переборювати труднощі, які зустрінуться на їхньому життєвому шляху.
Матері доводиться проводити безсонну ніч над ліжечком дитини, якщо та хворіє чи чомусь не спить. Матуся приколисує дитину, співає їй пісні, що називаються колисковими, і в них передає свою любов до дитяти й ніжність.
(слайд №12)
Колискова – вірш, пісня народно чи літературного походження, призначена для присипляння дитини та її виховання (запис у зошитах).
- «Презентація» колискової пісні (автор, назва, виразне читання, аналіз, ілюстрації).
Хто пам’ятає пісні, які співали вам ваші рідні, вкладаючи вас, маленьких, спати?
Виступи конкурсантів.
- Обмін враженнями від прослуханих колискових пісень.
Про що співається в піснях?
- Бесіда.
Які особливості народних колискових пісень Ви помітили?
Слайд №13.
(звертання до дитини;
вживання пестливих слів;
змалювання казкових персонажів – сонки-дрімки;
персоніфікація – тварини розмовляють, радяться, приспівують дитинці, обдаровують її)
- Молодці, ви пам’ятаєте пісні, які вам співали, вкладаючи вас спати.
А коли я була маленька, мої мама і бабуся наспівували таку пісеньку:
Котику сіренький,
Котику біленький,
Котик волохатий,
Не ходи по хаті,
Дитя буде спати,
Котик воркотати,
-
Наспіви а-а-а, о-о-о, у-у-у за давніми повір’ями вважалися сонячними ключами, ними клали сон в колиску, вірили, що ці звуки – діти сонця:
а – червоний,
у – рожевий,
о – жовтий.
Хто є творцями пісень, про що в них співається? (повідомлення підготовлених учнів)
Як називається невеличке ліжечко для спання і колисання дитини?
- Слово вчителя.
Для слабенької доньки готують калинову колиску, для бадьорої, здорової – зясеня чи з верби. Малесеньких, неспокійних хлопчиків кладуть у колиску з тополі. Здорової, спокійної вдачі – з дуба, явора.
Колискові пісні ми відносимо до УНТ (фольклору).
Окрім народних колискових пісень, є ще й літературні, написані талановитими поетами. Серед них – «Колискова» Л.Українки. Леся любила своїх молодших братика і сестричок, охоче забавляла їх, тому в пам'ять про це і написала свій вірш.
- Виразне читання вірша.
- Словникова робота.
(слайд №14)
Леле – вигук, синонім до ой
- Бесіда після першого читання.
Скажіть, який настрій викликав у вас цей вірш?
«Колискова» Л.Українки легко покладається на музику.
Ю.Рожавська склала мелодію до «Колискової».
З якою інтонацією треба читати цей твір? (як пісню, спокійно, мелодійно)
- Виразне читання вірша учнями.
- Бесіда за прочитаним.
Скільки строф має вірш?
Скільки віршованих рядків у кожній строфі?
Прочитайте другу і третю строфу. Поясніть, яке життя чекало на дитину в майбутньому?
Чому маму турбує доля дитини?
Прочитайте четверту строфу. Поясніть її зміст.
Яка головна думка твору? (треба вміти переборювати труднощі, не дивлячись ні на що. Щастить сміливим)
Які слова, словосполучення добирає поетеса, щоб передати ніжність, доброту, смуток матері, її тривогу за майбутнє дитини?
Ці слова називаються пестливими, бо мама пестить свою дитину.
(Слайд №15)
Пестливі слова – це зменшено-ласкаві слова і вислови із суфіксами есеньк, еньк, оньк, ісіньк, юсіньк та ін., які використовуються як художні засоби для передачі ніжності, любові, замилування.
- Практичне завдання.
Виписати з тексту пестливі слова, які використовує Л.Українка, зясувати їх роль.
(Слайд №16)
- Проблемно-пошукові диференційовані завдання.
1 група: чи можна «з долею битися»?
2 група: чи згодні ви із твердженням поетеси, що «жить – сльози лить»? Свою думку обґрунтуйте.
3 група: доведіть, що даний твір є віршем (визначте риму, ритм, випишіть слова, які римуються).
- Підсумок.
Гра «Мікрофон».
Продовжіть речення:
Колискова – це…
Пестливі слова – це…
Віршована мова має …
- Домашнє завдання.
Вивчити вірш напам’ять, аналізувати його;
Додатково: зробити ілюстрації, підготуватися до їх захисту.