СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Українська література, 6 клас Тема: Засоби гумору в оповіданні С.Васильченка «Свекор». Презентація.

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Українська література, 6 клас

Тема: Засоби гумору в оповіданні С.Васильченка «Свекор»

Мета: дати поглиблене поняття про комічне, засоби гумору; допомогти усвідомити значення гумору в оповіданні та в житті українців;

розвивати навички виділення засобів гумору, визначення серйозного змісту в смішному і навпаки;

удосконалювати читацькі вміння, навички аналізу художнього твору.

 

Обладнання: тексти твору, презентація: «Засоби і прийоми комічного», «Види комічного», портрет Степана Васильченка, виставка книг.

Хід уроку

  1. Повідомлення теми й мети уроку.   
  • Розшифруйте відомий вислів, що стосується теми нашого уроку, прочитайте й прокоментуйте його (у словах слід переставити правильно букви чи склади).

Міхс ец роздовя (Сміх – це здоров’я) (Слайд 1 )

  1. Мотивація навчальної діяльності (учні самі формулюють тему і завдання уроку).

Комічне, засоби гумору – основні поняття, які будуть предметом розмови на нашому занятті. Також поговоримо про сім’ю, якою вона повинна бути. (Слайд 2)

  1. Актуалізація опорних знань.
  1. Гра «Родичі в українській сім’ї» (установити відповідність, записати в зошитах). (Слайд 3)
  • дружина сина (невістка)
  • чоловік дочки (зять)
  • батько й мати (свати (сват, сваха))
  • брати, сестри чоловіка (дружини) (свояк, своячка)
  • батько й мати дружини по відношенню до її чоловіка (тесть, теща)
  • батько й мати чоловіка по відношенню до дружини (жінки) (свекор, свекруха)
  • брат жінки (шурин)
  • син брата або сестри (племінник)
  1. Який синонім можна підібрати до слова сім’я? (родина)

3) Яке визначення слова «родина» дає тлумачний словник? (група людей, що складається з батьків, дітей, онуків і близьких родичів, які проживають разом (під спільним дахом)

  • Які слова асоціюються з даним поняттям? (затишок, спокій, любов, добрі стосунки)
  1. Повідомлення «історика»

Сім’я – одна з найдавніших форм спільності людей. Вона виникла раніше від класів, націй ще в первіснообщинній формації. У Київській Русі існували великі родини, у яких були діди, батьки й кілька одружених сімей зі своїми дітьми. Середньостатистична сім’я часів Київської Русі становила близько шести осіб.

  1. Що Ви можете сказати про родину, у якій жив Василько? (Родина дружна, усі допомагають один одному, батько головний у сім’ї, Василько теж допомагає по господарству, слідкує за порядком)
  2. Перевірка домашнього завдання. Презентація робіт (1 група – характеристика головного героя, 2 група – звичаї і традиції української родини, показані у творі)
  3. «Захист» власних ілюстрацій
  1. Робота по темі уроку.
  1. Формування і вдосконалення вмінь та навичок.

Слово вчителя:

Як ви, напевне, помітили, багато сцен оповідання «Свекор» викликають посмішку, сміх.

  • Що таке смішне, комічне? (це те, що здається нам не таким, яким має бути насправді)

Сміх буває різним: доброзичливим, осуджувальним, глузливим, дошкульним, образливим, презирливим, саркастичним.

В залежності від цього є три види комічного (слайд № 4).

Гумор - доброзичливе, співчутливе висміювання негативних явищ життя або вад людського характеру.

Сатира – різке, глузливе висміювання негативних явищ життя або вад людського характеру.

Мета: висміяти все порочне, щоб викоренити його.

Сарказм – в’їдлива, глумлива, сповнена презирства насмішка.

Завдання: викрити порочні явища, бо виправити їх не можна.

Хто ж, як і над ким має право сміятися? (звірте свої відповіді із відповіддю на це питання видатного українського гумориста Остапа Вишні)

  1. Виставка книг.

Із якими гумористичними творами ми знайомилися в попередніх класах?

Продовжіть відповідь:

Остап Вишня …

Степан Руданський …

Ярослав Стельмах …

Яка природа сміху в оповіданні «Свекор»?

  1. Колективна пошуково-дослідницька робота.

а) повторення про засоби й прийоми комічного

Щоб створити комічне, письменники користується різноманітними засобами й прийомами. Перегляньте подані таблиці й олівцем виділить ті засоби гумору, які, на Ваш погляд, використані у творі.

А зараз, звертаючись до відповідних епізодів тексту, заповнимо таблицю.

Засоби гумору

Елементи твору

Питання

  1. Невідповідність називання за ознакою родичання вікові головного героя
  1. Назва твору

Як називають Василька в сім’ї?

Чи відповідало це дійсності?

За що так прозвали Василька? (любив «старувати», повчати, слідкував за порядком, був сердитим)

  1. Невідповідність дитячому віку поважності героя
  1. Зовнішність, поведінка героя

Якою була поведінка героя? Чи відповідала дитячому віку? (перечитування першого-третього абзацу)

  1. Неправильне розумін-ня персонажем якогось предмета чи явища або обговорення ситуації, не відповідної віку сина в серйозному тоні
  1. Діалог із батьком про одруження (або комічна ситуація з одруженням)

Інсценування або читання за особами (с.59-60)

  1. Жартівливі народні слова, лайливі слова, фразеологізми

Мати …

Батько …

Василько …

  1. Мова героїв, їхні уявлення

4) Висновок (Степан Васильченко використав різні засоби гумору. Його сміх – доброзичливий, але за ним криються серйозні проблеми суспільства: відповідність батьків за виховання дітей і відповідність дітей за спокійну старість батьків (Слайд 5). Посміявшись, ми зробили для себе серйозні висновки. Які?

  1. Рефлексія. Оцінювання
  • На уроці я дізнався, що …
  • Мене здивувало …
  • Я зробив висновок, що …
  1. Читання вірша С.Топчія «Як добре, коли маєш власний дім».

Як добре, коли маєш власний дім,

Де нас чекають і обід, і ласка,

Як добре, коли лад і спокій в нім,

І кожний день чекаєш, наче казку.

Як добре!

Та, на жаль, і так бува,

Що йдеш додому, як татарин в гості,

Як важко, коли вирвали слова,

Що вивертають душу, ломлять кості.

Тож хай між нами не гримлять громи,

Докори і прокльони не лунають.

-Дай, Боже, сил лишитися людьми

Великомудрими і вдячними навзаєм!

  1. Домашнє завдання. Підготуватися до бесіди з позакласного читання за оповіданням О.Стороженка «Скарб»; додатково: дати відповідь на питання «Які проблеми порушує С.Васильченко в оповіданні «Свекор»