СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Үлкен Мотор блогы.

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

5-сыныпқа арналған сабақ. Үлкен моторо блогы.

Просмотр содержимого документа
«Үлкен Мотор блогы.»


Информатика 5-сынып

Сабақтың тақырыбы:

Үлкен Мотор блогы.

Мақсаты :


Үлкен Мотор блогытуралы таныстыру, бағдарламаны түсіне білуге әзірлеу.Ойлау, есте сақтау, сөйлеу мәнері мен қабілетін дамыту.

Сілтеме

Мұғалімге арналған нұсқаулық, оқулық

Нәтиже:

Екі үлкен мотордың әрқайсысын басқаруға арналған бағдарламаны жүргізеді, білімін кеңейтеді. Өз ойын еркін жеткізе алады.

Негізгі идеялар

Оқушылар өзіне деген жауапкершілікті сезіну

Сабақтың әдісі:

Диалог, топпен жұмыс, жұппен жұмыс, өз алдына жұмыс. Сыни тұрғысынан ойлау

Ақпарат көздері

АКТ, интернет, оқулық, компьютер


Сабақ 45 минут

Сабақ бөлімдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Алғашқы рефлексия уақыты




Көтеріңкі көңіл орнату үшін «Мен елімді сүйемін» тренингін ұйымдастырамын.

Егер сіздің досыңыз болса, көршінің басын сипаңыз;

Егер сіздің үйіңізде мысық болса, өз басыңызды сипаңыз;

Егер сіз, иттерді жақсы көрсеңіз көршіңізді құшақтаңыз;

Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз.

Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, аяғыңызды топырлатыңыз;

Егер сіздер Отанымызды жақсы көрсеңіздер, алақандарыңызды соғыңыздар!

Рахмет.

Топтарға бөліну


«Пазыл» әдісі арқылы топқа бөлу.

Роботтың қолы: қолын жоғары және төмен қозғалту.







Топтықжұмыстағырөлдер.

 

Пазылдықұрастырып 2топқабөлінеді: «Үлкен мотор», «Орташа мотор»




Топтық жұмыстағы ролдерді бөледі:

Көшбасшы

Баяндамашы

Таймкиреп

Сарапшы

Хатшы сайлайды





Үй тапсырмасы мен жұмыс


Сұрақтар қою:

  1. Робот дөңгелегі 480 градусқа айналу үшін қанша рет айналым жасау керек?

  2. Робот дөңгелегі 53 градусқа айналу үшін қанша рет айналым жасау керек?

  3. Робот дөңгелегі 8.7 айналым жасау үшін қанша градусқа айналу керек?

  4. Робот дөңгелегі 2.6 айналым жасау үшін қанша градусқа айналу керек?




Үй тапсырмасына жауап береді


«Ой қозғау» әдісі

«Биші робот» жобасы туралы оқушылардың ойын білу



Бейнеролик көрсету

Роботтың бейнесін қалай көз алдыларына келтіріп тұрғанын, қалай жұмыс істете алатындары туралы топтар бірлесе отырып ақылдасып, пікірімен таныстырып өтеді

Практикалық жұмыстар

1. Үлкен Мотор блогы (Large Motor) үлкен моторды қосып және басқару үшін қолданылады. Бізде мұндай моторлардың 2 бірлігі бар. Үлкен моторлардың біреуі сол жақ дөңгелекке, ал екіншісі оң жақ дөңгелекке қосылған.

Енді, екі үлкен мотордың әрқайсысын басқаруға арналған бағдарламаны жазайық.

  1. «Bolshoi_motor» атты бағдарламаны құрыңыз.




2. Жасыл вкладкадағы Үлкен Мотор блогын (Large Motor) таңдаңыз (Сурет. А). Оны СТАРТ блогына жалғаңыз(Сурет. Б).


Сабақты бекіту



Проект (Биші робот)

Проект-1 (Биші робот)

Робот алға 1 айналым жасайды, сосын артқа 1 айналым, сосын 2 айналым алға – 1 айналым артқа, сосын 2 айналым алға және 3 рет артқа айналып жұмысын аяқтайды.


Бағалау

Бағалау  (балдықжүйе)

 17 – 20 = «5»

12 – 16 = «4»

6 – 11   = «3»

5 – төмен «2»

Топ басшысы критерийлер бойынша қойылған баллдарын есептеп ортақ бағасын шығарады

Рефлексия

Үйге тапсырма беру

«Биші робот» сөзіне крассворд немесе ребус жасап келу

































Сабақтың тақырыбы

«Күшік» роботын құрастыру.

Сілтеме

Power Point тапсырылымы

Жалпы мақсаты

Әртүрлі бұйрықтарға әрекет ететін және түспен жанасу датчиктерін пайдаланатын робот үлгісімен танысу. EV3 бағдарламасында жұмыс жасауын түсіндіру. Жоба құрылымына алгоритмді құруды үйрету.

Міндеттері

1. Жаңа тақырыпты түсіну деңгейін анықтау;

2. Оқушылардың өздік жұмыстары арқылы білім беруге ықпал жасау;

3. Жаңа сабаққа белгілі бір ой денгейлерін ұштастыру.

Мұғалім үшін оқу нәтижелері

  1. Теорияны практикада қолдану дағдыларын қалыптастыру.

  2. Оқушылар өздерін бағалауға мүмкіндік жасау.

Сабақтың түрі, әдіс тәсілдері

Жаңа сабақ. Зерттеу, жүйелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, жеке топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, әдістемелік құралдар, «LEGO® MINDSTORMS® Education EV3» бағдарламасы.

Тапсырмалар

«Күшік» роботын құрастыру.

Күтілетін нәтижелер

Сыни ойлау дағдылары қалыптасады, өздігінен тақырыпты меңгереді, қызығушылықтары артады.

Табыс критерий

Тақырып бойынша жұмыс істей алады және сыныптастарын тыңдай біледі.

Кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

( 2 мин.)

Амандасу. Оқушылар робот-рикша, робот-солдат, робот- көмекші қимылдарын таңдап алады.

Топ құрастыру, БҮБ (білемін, үйрендім, білгім келеді) кестесін тарату.


Карточкалар

Үй тапсырмасын тексеру

(3 мин.)

«Мотор дегеніміз не?» деген сұраққа жауап беруді сұрау.

Оқушылар мотордың түрлеріне қысқаша анықтама ауызша, жазбаша жауап береді.


Парақшалар

Жаңа сабақ.

Ой қозғау

(5 мин.)


Әрбіреулеріңізде түрлі түсті жапырақтар жатыр. Бір түсті таңдануызда өтінемін. Ағашымызды түрлі жапырақтарға жабуға көмектесейік. Естерінде болсын, сұлулық өзімізге байланысты. Ол біздің күтуіміз және ұмтылуымыз.

«Табыс ағашы»

Кім жасыл түс тандады – бүгінгі сабақта табыс күтіп тұр. Қызыл түстер – қарым-қатынас тілейді. Сары түс- белсенділік танытады. Көк – табандылық танытады. Критериалды бағалау беріледі. Әр әрекет бағаланады.

Суммативті бағалау ілініп тұрады

Сергіту сәті.

(3 мин.)

«Тілек айту» ойыны

Оқушылар дөңгелене тұрып сағат тілі бойынша бір-біріне тілек айтады. Бірін-бірі қайталамауы керек.


Шеңбер құру

Топпен жұмыс. (25 мин.)

Экранға назар аударып, слайдтағы роботты құру

Оқушылар алған тапсырманы орындайды.

Суммативті бағалау

Презентация

Бағалау

(3 мин.)

Бағалау критерийлері бойынша оқушылармен бірігіп бағалау

Бағалау парақтарын толтырып, топ басшылары бағалайды

Суммативті бағалау

Смайликтер

Үйге тапсырма

(1 мин.)

§2.6 оқу.

Өз беттерімен роботтың моделін құрастыру.

Оқушылар үй тапсырмасын жазу



Кері байланыс

(3 мин.)

Оқушыларға парақшалар үлестіру.

Оқушылар кері байланыста гүлдің жапырақтарына ойларын, тілектерін жазады.


Парақшалар