СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок 2. М(АСМК). 7 клас. Сюжэты і вобразы першабытных выяў

Категория: МХК

Нажмите, чтобы узнать подробности

Вучэбныя праграмы па вучэбным прадмеце «Мастацтва (айчынная і сусветная мастацкая культура)» для V–VІІ клаcаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыіз беларускай мовай навучання і выхавання

Просмотр содержимого документа
«Урок 2. М(АСМК). 7 клас. Сюжэты і вобразы першабытных выяў»

Урок: М(АСМК)

Дата:

Kлас: 7

Tэма: Сюжэты і вобразы першабытных выяў

Сувязь з папярэднімі ведамі: змест прадмета мастацтва ў 5 - 6 класах

Мэта ўрока: фарміраванне ў вучняў агульнага ўяўлення аб асноўных сюжэтах і вобразах

першабытных выяў.

Задачы:

— актуалізаваць веды аб сюжэтна-тэматычнай разнастайнасці мастацтва першабытных часоў;

— паказаць асноўныя сюжэты першабытных выяў у розных відах выяўленчага мастацтва;

— раскрыць асаблівасці ўвасаблення мастацкага вобраза ў творах выяўленчага мастацтва першабытных часоў;

— фарміраваць уменне вылучаць асноўныя тэмы мастацтва ў творах першабытнай культуры;

— удасканальваць уменне дыферэнцыраваць творы розных відаў мастацтва (па тэмах і відах мастацтва);

— развіваць культуру ўспрымання мастацкіх твораў першабытных часоў

Ход урока (метады і заданні):

  1. Арганізацыйны момант.

  2. Актуалізацыя ведаў па тэме папярэдняга ўрока

План тэмы

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

Ўспрыманне і абмеркаванне. мастацкіх

артэфактаў першабытных часоў.

Арганізацыя прагляду і абмеркавання работ


Работа па ўспрыманню і абмеркаванню. артэфактаў першабытных часоў.

Работа з тэкстам.§ 2, с. 9—13

Параўнанне асаблівасцей увасаблення вобразаў

жывёлы і чалавека (на выбар) у творах мінуўшчыны

і сучаснасці.


Арганізацыя работы па параўнанню асаблівасцей увасаблення вобразаў

жывёлы і чалавека (на выбар) у творах мінуўшчыны

і сучаснасці.


Работа па параўнанню па крытэрыях, якія абмеркавалі ўсім класам

Выкананне маляўнічай кампазіцыі з выявай адной або некалькіх

жывёл у стылістыцы наскальнага жывапісу.


Арганізацыя работы па выкананню маляўнічай кампазіцыі з выявай адной або некалькіх

жывёл

Работа па выкананню маляўнічай кампазіцыі з выявай адной або некалькіх

жывёл


Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі:

1. Дапаможнік. § 2, с. 9—13

2. Выява жывёл на сценах пячор Шавэ і Ласко (Францыя), палеаліт; «Алені, якія пераходзяць праз раку», гравіроўка на розе (грот Лартэ, Францыя), неаліт; Скульптура «Мядзведзь» (пячора Мантэспан, Францыя), палеаліт; Прыклады палеалітычных Венер, палеаліт; Венера з Касцёнак (Расія), палеаліт; Вялікі Шыгірскі ідал (Свярдлоўская вобл., Расія), мезаліт; Ідалы з Кікладскіх астравоў, фрагменты роспісаў (цясніна Тасілін-Аджэр, Алжыр), 6—2 тыс. да н. э.

3.Адлюстраванне першабытнага мастацтва ў культуры наступных эпох:

Г. Мур. «Маці і дзіця», 1930-я гг.;

Р. Кіплінг. Казка «Как было написано первое письмо».