СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок 3. М(АСМК). 7 клас. Асваенне прасторы: зараджэнне архітэктуры

Категория: МХК

Нажмите, чтобы узнать подробности

Вучэбныя праграмы па вучэбным прадмеце «Мастацтва (айчынная і сусветная мастацкая культура)» для V–VІІ клаcаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыіз беларускай мовай навучання і выхавання

Просмотр содержимого документа
«Урок 3. М(АСМК). 7 клас. Асваенне прасторы: зараджэнне архітэктуры»

Урок: М(АСМК)

Дата:

Kлас: 7

Tэма: Асваенне прасторы:зараджэнне архітэктуры

Сувязь з папярэднімі ведамі: ўяўленне аб асноўных сюжэтах і вобразах першабытных выяў.

Мэта ўрока: фарміраванне ў вучняў агульнага ўяўлення аб першых архітэктурных формах.

Задачы:

— актуалізаваць веды пра архітэктуру як від мастацтва;

— раскрыць асаблівасці архітэктурных першаэлементаў у першабытнай культуры;

— фарміраваць уменне вылучаць элементы першабытнай культуры ў сучасным мастацкім свеце;

— фарміраваць паважлівае стаўленне да мастацкай спадчыны мінулых эпох


Ход урока (метады і заданні):

  1. Арганізацыйны момант.

  2. Актуалізацыя ведаў па тэме папярэдняга ўрока

План тэмы

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

Успрыманне і абмеркаванне

мастацкіх артэфактаў перша-

бытных часоў.


Арганізацыя прагляду і абмеркавання работ


Работа па ўспрыманню і абмеркаванню. артэфактаў першабытных часоў.

Работа з тэкстам§ 3, с. 13— 18 па плану: Узаемадзеянне чалавека з навакольнай прасторай. Асаблівасці першабытных архітэктурных першаэлементаў. Жыллё першабытнага чалавека. Зямлянкі, паўзямлянкі. Стаянкі, паселішчы, гарадзішчы: кампазіцыйная структура, асаблівасці жылля і ўмацаванняў. Першыя спробы будаўніцтва.

Культавая архітэктура. Пахаванні: грабніцы і курганы.

Мегалітычныя збудаванні (менгіры, дальмены, кромлехі).

Стонхендж: загадкі і версіі паходжання.


Конкурс на найцікавейшую версію паходжання (прызначэння) дальменаў (групавая праца).

Арганізацыя конкурса

Рыхтуюць версіі, ўдзельнічаюць у конкурсе

Параўнанне архітэктурных збу-

даванняў першабытнай эпохі

ў розных рэгіёнах.


Арганізацыя работы па параўнанню па крытэрыях, якія абмеркавалі ўсім класам

Работа франтальная


Выкананне эскізнага малюнка

сучаснага дома з элементамі

жылля першабытнага чалавека

Арганізацыя работы па выкананню эскізнага малюнка сучаснага дома з элементамі жылля першабытнага чалавека

Работа па выкананню эскізнага малюнка сучаснага дома з элементамі жылля першабытнага чалавека



Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі:

1. Дапаможнік. § 3, с. 13—18

2. Мастацка-ілюстрацыйны матэрыял

Менгіры (Францыя), неаліт; Дальмены (Заходні Каўказ), неаліт; Дальмены (Францыя), неаліт; Кромлех Стонхендж (Англія), 3—2 тыс. да н. э.; Вішапы (Аждаха-юрт, Гегамскі хрыбет, Арменія), каля 2 тыс. да н. э.

Адлюстраванне першабытнага мастацтва ў культуры наступных эпох:

Э.Д’Эрвільі. Аповесць «Прыгоды дагістарычнага хлопчыка»; Музей валуноў (Мінск).