Урок інформатики № 9 у 8 класі
Тема: «Форматування абзаців»
Мета: Дати загальне поняття про форматування документів, розглянути основні параметри абзацу середовищі текстового редактора, навчити форматувати фрагменти тексту; розвивати естетичні смаки та орфографічні навички учнів, увагу, уяву, мислення та пам’ять; виховувати повагу до рідної мови, інтерес до вивчення інформатики.
Обладнання: комп’ютери класу, відповідне програмне забезпечення (текстовий редактор Word, тестуючи програма TestW-2), картки із завданнями для учнів, картки-пам’ятки.
Хід уроку.
Організаційний момент.
Перевірка домашнього завдання.
Опитування «Закінчить речення».
Вчитель читає початок визначення або твердження, діти його закінчують.
Щоб зберегти створений текстовий документ, потрібно виконати команду «ФАЙЛ» - … (сохранить)
Щоб зберегти змінений документ з новим іменем, потрібно виконати команду «ФАЙЛ»- … (сохранить как…)
Є такі види списків: нумерований, маркірований, … (багаторівневий)
Щоб створити список, потрібно виділити … (необхідні рядки) і виконати команду … (Формат - список)
Контекстне меню – це меню, яке з’являється при натисканні на … (праву кнопку миші)
На комп’ютерах пройти тести TestW-2, 7 клас, тема 5-4 (тема 5-5).
Мотивація навчання учнів, повідомлення теми і мети уроку.
Використовуючи набір тексту на комп’ютері за допомогою відомого вже нам редактора, часто постає питання про оформлення документа, оформлення його за зразком чи відповідно до умов користувача, наприклад, оформити титульну сторінку реферату чи написати заяву. Усі ці завдання може вирішити текстовий редактор. Він може виконувати певний набір команд і вказівок, які дадуть змогу це все зробити.
Отже, тема нашого уроку «Форматування абзаців». Ми повинні розглянути основні параметри, які використовує текстовий редактор для форматування документів не тільки за бажанням користувача, а й за стандартами оформлення документації.
Актуалізація опорних знань.
Перш ніж приступити до вивчення нової теми, давайте пригадаємо наступне:
Що таке форматування документа? У чому воно полягає?
Що таке абзац? Як він відзначається у текстовому редакторі?
Як створити новий абзац?
Що таке лінійка? Де вона знаходиться у вікні текстового редактора?
Вивчення нового матеріалу.
Діти сидять за комп’ютерами, завантаживши текстовий редактор.
Вчитель пояснює новий матеріал, основні поняття діти записують у зошит, потрібні дії виконують на комп’ютерах.
Новий матеріал
Після того, як текстовий документ набрано, йому можна надати необхідного вигляду за допомогою команд форматування.
Форматування полягає у наданні кожному абзацу текстового документа наперед заданого вигляду: вирівнювання правого і лівого краю тексту, встановлення відступів і інтервалів, встановлення табуляції, тощо. Наприклад, написати заяву чи оформити першу титульну сторінку для реферату.
(Діти відкривають будь-який файл попередньо виконаної вправи чи практичної роботи і паралельно з поясненням вчителя пробують виконувати все на комп’ютерах)
Щоб форматувати декілька абзаців, їх потрібно заздалегідь виділити. Щоб форматувати один абзац, досить розмістити курсор клавіатури у будь-якому місці абзацу.
Форматування виконується за допомогою відповідних кнопок на панелі інструментів, за допомогою лінійки а бо за допомогою діалогового вікна «Абзац», яке з’являється після виконання команди «ФОРМАТ» – «АБЗАЦ».
Розглянемо спочатку кнопки на панелі інструментів (більшістю з них діти вже користувалися).

Вирівнювання по лівому краю

Вирівнювання по центру

Вирівнювання по правому краю

Вирівнювання по ширині
М
іжрядковий інтервал
Використання лінійки.
Перш ніж розібратись, що можна зробити за допомогою лінійки, потрібно з’ясувати, що таке відступи і виступи.
(Дітям роздаються картки-пам’ятки, які вони вклеюють в зошит)
Картка-пам’ятка

Команда «ФОРМАТ» – «АБЗАЦ»
Будь-які дії по форматуванню абзаців можна виконати за допомогою діалогового вікна «Абзац», яке з’являється після виконання команди - «Абзац», меню «Формат».
Вирівнювання. Із розгорнутого списку вибрати тип вирівнювання.
Відступ. Задаємо числове значення відступів справа та зліва.
Перший рядок. Задаємо відступ чи виступ першого рядка.
Інтервал перед та після. Задаємо відступи перед та після абзацу.
Міжрядковий інтервал. Задаємо інтервал (проміжок) між рядками.
Закріплення нового матеріалу.
Учні виконують за комп’ютерами завдання на картках (Вправа 9).
Вправа 9 «Форматування абзаців»
Підготувати комп’ютер до роботи. Завантажити Word. Встановити розмір паперу А5 (148 мм 210 мм), поля по 2 см.
Набрати текст заяви від власного імені за наведеним зразком шрифтом 10, звичайним, вирівнювання за лівим краєм. (Текст документа потрібно спочатку набрати і лише потім форматувати!)
Для перших 4 рядочків встановити шрифт 12, курсив, відступ ліворуч 5,5 см.
Для заголовка встановити шрифт 14, жирний, по центру, інтервал перед 24 пт, після 6 пт, розріджений 5 пт.
Для змістовної частини заяви встановити шрифт 12, по ширині, відступ 1-го рядка 1 см.
Для прізвища заявника встановити шрифт 12, по правому краю, інтервал перед 18 пт. Для дати встановити шрифт 12, відступ ліворуч 4 см, інтервал перед 6 пт. Зберегти документ з ім’ям файлу Вправа 9 у власній папці. Завершити роботу з програмою.
| Д Шрифт 12, курсив, по лівому краю, відступ зліва 5,5 см иректору ЗОШ №4 Бученко Нелі Йосипівні учня 11-В класу П Шрифт 14, жирний, по центру, інтервал перед 24 пт, після – 6 пт, розріджений 5 пт опсуєнко Максима З аява О скільки я втомився від навчання, прошу надати мені оплачену відпустку з 12.10.10 по 30.10.10 для відновлення здоров’я на Канарах або Багамах і 1000$ грошової допомоги (можна більше). П Шрифт 12, по ширині, відступ першого рядка 1 см опсуєнко Максим 1 Шрифт 12, відступ зліва 4 см, інтервал перед 6 пт Шрифт 12, по лівому краю, інтервал перед 18 пт 1.10.10 |
Повідомлення домашнього завдання.
Вивчити конспект, матеріал з картки-пам’ятки. Оформити титульну сторінку для реферату на тему «Текстовий редактор».