Урок английского языка в 5 классе с применением проектной
технологии
Тема: “Healthy lifestyle”
Цель:
Развивающий аспект:
развивать коммуникативные навыки учащихся;
учить детей делать краткие сообщения, презентации творческих проектов;
проводить интерактивный опрос;
обрабатывать полученные данные;
Воспитательный аспект:
воспитывать здоровые привычки;
показать учащимся важность здорового образа жизни.
Учебный аспект:
активизировать изученную лексику по теме “Здоровье”;
развивать умение в использовании модального глагола –should-;
развивать умение учащихся находить нужную информацию в тексте;
развивать у учащихся умение творчески использовать усвоенный материал в новых ситуациях общения.
Образовательный аспект:
Сопутствующие задачи: cкрытый контроль развития речевых умений;
Тип урока: комбинированный.
Форма проведения урока: урок - защита проектов.
Методы: словесный, наглядно – иллюстративный, тренировка, применение, контроль, проектный, исследовательский
Оборудование и оснащение урока:
дидактический раздаточный материал: карточки-задания;
ИКТ: проектор, экран, компьютер, презентации учителя и учащихся, доска.
Ход урока
I. Организационный момент.
a) Вступительное слово учителя, постановка цели и задач урока. (2мин.)
T: – Good morning, everybody! I’m very glad to see you. How are you?
P1: – I’m fine, thanks. And how are you?
T: – I’m fine too. Thank you.
T: – Look at the screen and think what we are going to speak about. (фрагмент мультфильма о ЗОЖ). Yes, you are right. Today we’ll speak about “Healthy lifestyle”. We are going to discuss our lifestyle and the ways of taking care about our health. Слайд №1, 2)/. At the lesson you are going to speak a lot, using lexical and grammar material; to read the text and discuss it, to show your presentations and to check your knowledge on the topic. I wish you good luck.
б) Фонетическая зарядка. You’ll agree that our health is in our own hands. Thousands years ago ancient Greeks said: The ‘first ‘wealth is health. “Health is the best wealth”. These words will be the motto of today’s lesson. But there are a lot of other proverbs about health. Look at the screen and finish the proverbs. (3мин.) Слайд № 4
Health is……………. .
A sound mind ……………. .
You are what……….. .
Early to bed and…….. .
Eat to live…………… .
An apple a day………. .
Don’t worry…………. .
КЭС 5.2.2 | Знать наиболее распространенные устойчивые выражения по теме. |
II. Основной этап урока.
1) Brain-storming. Актуализация лексико-грамматического материала по теме.
T: The question is that our life is so dynamic that sometimes we don’t have any time to have regular meals, to do exercises regularly, to sleep enough. As a result people have serious problems with their health. Let’s speak about our habits. What should or shouldn’t we do to be healthy? (5 мин.) Слайд № 5,6
КЭС 5.2.1 | Уметь использовать лексические единицы, обслуживающие ситуацию общения. |
КЭС 5.1.18 | Уметь использовать модальный глагол should. |
2) Развитие навыков поискового чтения по теме.
T: - Of course all people should follow healthy lifestyle. Now you are going to read the text about Tom and his lifestyle.
На дотекстовом этапе учитель вводит незнакомые слова: get hungry=want to eat; cabbage; peas; rye bread; public places=places with a lot of people; (Слайд № 7) Далее, на текстовом этапе, уч-ся читают текст, находят ответы на поставленные вопросы. На послетекстовом этапе проверяется правильность выполнения, проходит обсуждение текста. На экране дается правильный вариант ответов. (Слайд № 8) (7 мин.)
Текст для чтения
Hello. My name is Tom. I live in London with my mother and father. Our family think a lot about keeping fit. We do morning exercises every day. I go to the swimming pool three times a week. I like to get up very early and run about my house. In my family we try to eat healthy food. When we get hungry we eat a lot of vegetables and fruit. As for me, I like cabbage, carrots, peas, fresh cucumbers and rye bread . I don’t like to have meals in public places. My motto is: “Eat to live, but not live to eat”. And what about you? What do you do to keep fit?
Questions:
How many times does Tom go to the swimming pool ?
What does he eat to keep fit?
What is Tom’s motto?
КЭС 2.1 | Понимание основного содержания несложного аутентичного текста. |
КЭС 1.2.4 | Использование языковой и контекстуальной догадки. |
3) Релаксирующая пауза. Песня “It’s my beautiful life …”.Учащиеся исполняют песню и делают ряд физических упражнений. (2.5 мин)
T: I think you will agree with me if a person wants to be healthy he should have healthy habits. I suppose you know what food is healthy and what is unhealthy. Let’s fill in the table with the words below: healthy and unhealthy food (Учитель раздает заранее подготовленные шаблоны таблицы) (Cлайд № 9) Работа в группах.
Keep your healthy | Give you energy | Help you to grow and make you strong | Empty foods |
1…. 2…. | cereals 3…. pasta 4…. | cheese 5…. 6…. fish | 7…. cola 8…. |
Words: bread, butter, meat, sugar, sweets, fruit, chips, vegetables
T
:- Now, read about the foods we eat and check you. (Слайд № ).
- Look at the screen and correct your answers if they are wrong . (Слайд № 10)
Answers: fruit and vegetables – keep your healthy, bread and sugar – give you energy, butter and meat - help you to grow and make you strong, sweets and chips – empty foods.
4) Развитие навыков монологической речи по теме, умения делать презентацию творческих проектов.
Survey: “What is your lifestyle?”
Instruction: Answer the questions.
Questions: | Yes | No |
1 Is it easy for you to get up early in the morning? | | |
2 Do you often skip breakfast? | | |
3 Do you do your morning exercises? | | |
4 Is your lifestyle regular? | | |
5 Is your lifestyle chaotic? | | |
(Слайд № 5)
T.: I think it will be interesting for you to learn our students’ attitude towards their health. Sofiya, tell us about our results. (Ученица делает выводы об отношении к здоровью учеников 5 класса). Cлайд №
P.: According to a survey the pupils of our form do not take enough care about their health. The majority of us skip breakfast. Skipping breakfast is bad for young people; it is easy only for one pupil to get up early. Majority of us has chaotic lifestyle; but there is a good thing. 7 pupils of our form do morning exercising in the school.
КЭС 1.1.2.2 | Уметь делать краткие сообщения, описывать события/явления в рамках темы «Здоровый образ жизни». |
Б) Презентация творческих мини проектов. (Проверка дом. задания по группам)
T.: You see that it is very difficult to follow healthy lifestyle. But do not forget “Health is the best wealth”. And what can help you to be healthy? Of course, school. Only at school you do morning exercising, go in for sports three times a week, and have a balanced diet. Let’s listen to the 1st group of students. (Ученики рассказывают о занятиях спортом в школе).
Презентация: Sports in our school
P.: We want to tell you about sport in our school. We pay great attention to sport in the school. We have PT three times a week and we enjoy our lessons very much. The lessons are held in a small gym and in the sports ground.
At the lessons we run, jump and play sport games. We are crazy about volleyball and basketball. Each student in the school knows ……... The boys are excellent runners. We think every person should go in for sports because it helps people to be strong and healthy.
Вопросы к группе
T.: Do you go in for sports? Do you attend PT lessons? Do you like to swim in the swimming pool? How often do you go to the gym? (5 мин.)
T.: But not only sport helps us to be healthy. A balanced diet is very important too. Let’s listen to the second group. (Ученики рассказывает о сбалансированном питании, о школьной столовой).
Презентация: Our school canteen
P.: We want to tell you about our school canteen. In order to stay healthy it is important to have a balanced diet. The balanced diet is food that contains something from each of the three main groups of food. These groups are protein, fat and carbohydrates.
You find protein in meat, fish, nuts, cheese and milk. It helps your body to grow and be healthy and it gives you energy. Fat gives you energy too, but don’t eat a lot – it is bad for you. Carbohydrates gave you more than 70% of your energy. Bread, cereals, fruits and vegetables contain lots of carbohydrates.
Our school cookers Вера Сергеевна и Наталья Викторовна take care about our balanced diet. Many children of our school have dinner in our canteen. We like such dishes as borsch, salads, pancakes and tea with vitamins.
Вопросы к группе
Do you have lunch in the school canteen? What dishes do you like most of all? Do you like sweets? What do you prefer: sweets or fruit and vegetables? Do you like cola? And what about fast food: hamburgers and cheeseburgers?( 5 мин.)
КЭС 1.1.2.4 | Уметь сообщать краткие сведения о своей школьной столовой, особенностях питания в школе, уроках физической культуры. |
VIII. Творческое задание. Работа в группах.
T: -And now I have a special task for you. You need to make and draw healthy menus for breakfast, lunch and dinner. Work in groups. (Слайд № )
T: -Are you ready to suggest healthy menu to us. (3 мин.)
В) Контроль усвоения материала по теме. (Feed-back)
T.: To make the conclusion of the lesson, you are to do the test “Rules to remember”.
Учащиеся получают карточки с тестами. В течение 5 минут выполняют задание.
FINAL TEST
Task: Fill in the missing words.
FINAL TEST Task: Fill in the missing words.
exercises, b) hands, c) healthy, d) smoke, e) teeth, f) shower, g) sweets h) skip |
Rules to Remember:
Take regular ………… to keep fit.
Take a cool/cold ……….. to keep fit.
Eat …………. food to keep fit.
Never ……. to keep fit .
Clean your …….. every morning and every evening.
Wash your ……… before meals.
Too many ………. are bad for your teeth.
8. Never ……… breakfast.
КЭС 5.2.1 | Лексические единицы, обслуживающие ситуацию общения «Здоровый образ жизни». |
Далее ученики обмениваются тестами и проверяют ответы. На экране дается ключ. (Слайд № 9) Развивается навык взаимоконтроля. (3 мин.)
III. Заключительный этап урока.
Подведение итогов урока. Рефлексия.
T: What new information have you learnt at our lesson?
T: What did you like most of all? What was difficult for you? What skills need training?
T:- Let’s try to value your impressions after our lesson. (анкетирование)
1.На уроке я работал 2.Своей работой на уроке я 3.Урок для меня показался 4.За урок я 5.Мое настроение 6.Материал урока мне был | а ктивно / пассивно доволен / не доволен коротким / длинным не устал / устал стало лучше / стало хуже понятен / не понятен полезен / бесполезен интересен / скучен легким / трудным |
T:- Dear children! You work hard today: You spoke English, wrote, read and did different tasks and you have good results!
Выставление оценок.
Домашнее задание
Дается дифференцированное домашнее задание:
На «5» – подготовить монолог на тему «Здоровый образ жизни» (что я должен делать, чтобы быть здоровым).
На «4» - составить кроссворд на тему «Еда и напитки».
На «3» - найти пословицы о здоровом образе жизни.
T:- The lesson is over. Goodbye!
Список литературы
Английский язык. 5 - 9 классы: обучающие игры на уроках/ авт. – сост.Г.В. Данилова. – Волгоград: Учитель, 2008. – 93с.
Английский язык. 5, 7 – 9 классы: открытые уроки/ авт. – сост. М.И. Дышлюк и др. – Волгоград: Учитель, 2009. – 188с.
Английский язык. 4-11 классы. Современные образовательные технологии: конспекты уроков/ авт. – сост. О.В. Захарьина. – Волгоград: Учитель, 2009. – 169с.
Английский язык: учеб. для V кл. шк. с углубл. изучением англ. яз., лицеев и гимназий / О.В. Афанасьева, И.В. Михеева. – М. : Просвещение: ОАО «Московские учебники», 2009. - с.: ил.
Увлекательный английский. 3 – 9 классы: внеклассные мероприятия / авт. – сост. О.А. Зайкова. – Волгоград: Учитель, 2010. – 126с.