(урок беларускай мовы ў 2 класе)
Тэма: “Націск”
Мэта:
1.Вучыць вызначаць націскныя склады, узбагачаць лексічны запас вучняў.
Задачы:
1.Развіваць уменне знаходзіць у слове націскны склад.
2.Актывізаваць пазнавальную дзейнасць праз групавую форму работы.
3.Выхоўваць любоў да родных мясцін.
Тып урока: камбініраваны, засваенне новага матэрыялу.
Ход урока
І. Арганізацыйны момант
а. Прывітанне.
б. Паведамленне аднаго з вучняў “Як я ішоў у школу”.
На дошцы размешчаны малюнкі: сонейка, дажджавыя хмары, матылькі, кветкі, птушкі, кропелькі дажджу г.д.
Вучань выбірае адпаведныя малюнкі і стварае карціну, якую ён убачыў, калі ішоў у школу.
Вучань расказвае: “Калі я ішоў у школу, свяціла сонейка, лёталі матылькі, плылі светлыя воблачкі па небе, шчабяталі птушкі і па-гэтаму на душы было прыемна і весела. Я вельмі люблю свай край, сваю родную вёску.”
в. Настаўнік:
– Вялікі дзякуй за увагу, пачынаем працаваць.
ІІ. Праверка дамашняга задання
Настаўнік:
– Ці ўсе выканалі дамашняе заданне? Што было цяжкім у выкананні дамашняга задання? Давайце зробім праверку. Як падзяліць словы для пераносу з дз, дж? (Дз, дж не раздзяляецца пры пераносе слоў, калі яны абазначаюць адзін гук).
Настаўнік :
– Малайцы, вы добра справіліся з дамашнім заданнем.
ІІІ. Чыстапісанне
чв чц
Настаўнік:
– Калі ласка, прапішыце першы радок злучэнне літар чв, чц.
(Настаўнік паказвае, як пішыцца злучэнне гэтых літар).
Настаўнік:
– Сёння мы з вамі пазнаёмімся з новым слоўнікавым словам. Вы яго самі адгадаеце.
1)Гэта дзень нядзелі, які стаіць паміж серадой і пятніцай (чацвер).
2)Загадка.
Сем братоў часа роўныя, а імёны розныя.
3)Назавіце чацвёрты (ад нядзелі) дзень тыдня.
Неабходна звярнуць увагу на правільнае (мяккае) вымаўленне гука ц’ у слове.
Прапішыце гэтае слова ў сваіх сшытках. Палічыце, колькі ў слове галосных, колькі – зычных (6 літар, 6 гукаў; 2 галосныя, 4 зычныя). Складзіце са словам сказ і запішыце яго ў сшыткі.
IV. Слоўнікавая работа
Знайдзіце ў слоўнікавых словах памылкі і выпраўце іх.(запіс на дошцы)
радзіма, дождж, ікскурсія, сябр, яблак, надворе
(Вучні выпраўляюць памылкі).
Правільны варыянт слоў.
Радзіма, дождж, экскурсія, сябар, яблык, надвор’е
Настаўнік:
– Дзякуй усім за працу, а мы працягваем працаваць далей.
V. Паведамленне новай тэмы
На двярах замка няма замка.
Прачытайце сказ.
Настаўнік:
– Сёння мы з вамі даведаемся для чаго патрэбны націск. Якая яго роля? Ваша задача – быць уважлівымі і нічога цікавага не прапусціць. Ведаеце, што здарылася са словамі, якія забыліся пра націск? (Адказы вучняў).
Настаўнік:
– Прачытайце сказ, у словах, якія пішуцца аднолькава, пастаўце правільна націск.
VІ. Работа з падручнікам
Назіранне за вымаўленнем слоў. Практыкаванне 87 ст. 41(работа ў парах). Вецер, сонца, пшаніца, хмара, поле, рэчка, возера, каласы
Настаўнік:
– Запішыце словы і падкрэсліце склад, які вымаўляецце з большай сілай голасу. (Адказы вучняў).
Работа з правілам (ст. 41).
Настаўнік:
– Што такое націск? Які склад у слове называецца націскным? (Адказы вучняў).
Настаўнік:
– Будзьце ўважлівы, націск не ставіцца над словам з аднаго складу і над літарай «ё». Напрыклад, зялёны, мёд і г.д.
Практыкаванне 88, ст.42 (работа ў парах). Вучні дзеляцца на 2 пары, кожная атрымоўвае заданне. (Першая - спісвае словы з націскам на першым складзе, другая – на другім складзе).
Сарокі, ластаўкі, верабей, салавей, бусел, варона, шпак, сініца, зязюля,дразды
Настаўнік:
– Дзеці, ці заўважалі вы, якіх птушак можна ўбачыць у нашай мясцовасці? (Вучні расказваюць пра птушак, якіх яны бачылі).
VII. Замацаванне тэмы
Практыкаванне 90, ст.43 (самастойная праца вучняў).
Настаўнік:
– Выпішыце са слоўніка назвы дзён тыдня. Абазначце націск у словах.
Панядзелак, аўторак, серада, чацвер, пятніца, субота, нядзеля.
Узаемаправерка задання. (Вучні мяняюцца сшыткамі, правяраюць заданне адзін у аднога і ацэньваюць работы таварышаў).
Зрокавая фізкульхвілінка
Гутарка:
Настаўнік:
– Мы ўжо назіралі, якая сёння раніца ў нашай вёсцы, якія птушкі прылятаюць да нас. А ці ведаеце вы прыказкі пра свой родны край? (Адказы вучняў).
На дошцы вывешваюцца прыказкі, трэба растлумачыць іх сэнс.
Усюды добра, а дома лепей.
Радзіма – матка, чужына – мачаха.
Усякаму мілая свая старонка.
Чалавек без Радзімы, як салавей без песні.
Няма смачнейшай вадзіцы, як з роднае крыніцы.
На стале раскладзены карткі з заданнем:
– 1 картка – пастаўце націск у словах: воблака, неба, рака, бяроза, зоркі, месяц, хлопчык;
– 2 картка – знайдзіце памылкі і пастаўце правільна націск у словах: горад, стол, яблынька, мост, горы, дзеці, пошта ;
– 3 картка – адкажыце на пытанне, калі не ставіцца знак націску? (Работа па картках).
VIII. Падвядзенне вынікаў
Крыжаванка:
1.У выразе зараз у нас серада замяніце слова «зараз». (Сёння).
2. Сёння серада, чацвер будзе … (Заўтра).
3. Як праходзіць наш урок? (Цікава).
4. Дні тыдня розныя … (Імёны).
5.Чацвер будзе заўтра, а пятніца … (Паслязаўтра).
6.Завяршэнне якой-небудзь справы. (Канец).
| с | е | н | н | я | |
| | з | а | ў | т | р | а | |
| | ц | і | к | а | в | а | |
| | і | м | ё | н | ы | |
| | п | а | с | л | я | з | а | ў | т | р | а |
| | к | а | н | е | ц | |
Настаўнік:
– Прачытайце слова, якое атрымалася па вертыкалі (націск). Што такое націск? (Націск – гэта выдзяленне голасам аднаго са складоў). Як называецца склад слова, на які падае націск? (Склад слова, на які падае націск называецца націскным).
Настаўнік:
– Надышоў час заканчваць урок. Давайце ацэнім сваю работу на ўроку. (Самаацэнка). Я вельмі ўдячна вам за вашы адказы.
IX. Дамашняе заданне
Практыкванне 91, ст. 43.
Настаўнік:
– Дома вам трэба будзе спісаць словы і паставіць у іх націск. На ст. 41 вывучыць правіла.