Урок № 45 Тема. Звуки [д], [д′]. Позначення їх буквами Д, д («де»).
Мета: Ознайомити учнів з буквами Д, д («де»), з їх алфавітною назвою та звуковим значенням; розвивати навички читання; виховувати у дітей самостійність та бажання допомагати іншим.
Обладнання: картки для гри «Зникла літера», фішки для звукової моделі слів, книжка В. А. Симоненка «Подорож у країну Навпаки»
Хід уроку
Організаційний момент
Сьогодні у нас на уроці гості-вчителі нашої школи. Тож давайте проявимо свою гостинність і відкриємо скриньку гарного настрою і подаруємо усмішку сусіду по парті, вчителю, гостям.
II. Актуалізація опорних знань
Розпочнемо урок із логопедичної розминки
-вправа» Цокання язичком у ротовій порожнині»
-вправа «Смачне варення»
-вправа «Усмішка»
-вправа «Старенька бабуся»
— А зараз мені потрібна ваша допомога. Треба відгадати загадку
Вона руденька, ще й хитренька,
Не велика й не маленька.
Вона вовчику сестричка.
Здогадались? Це- лисичка.
Лисичка йшла по лісу й знайшла чарівну рукавичку та й зацікавилася
Хто у рукавичці живе, а підійти злякалася. Є сміливці у нашому класі?
Так. Що там?-букви .Діти по черзі аналізують кожну букву.
Фізкульхвилинка «Дружба»
Повідомлення теми і мети уроку
А зараз я запрошую вас до роботи-треба уважно послухати скоромовку та «впіймати новий звук»
Добре дині уродили
Господарю догодили
Одну диню, дві дині
Дав господар господині.
Диво дивне, а не дині
Дивувалась господиня.
Так –це звук д
— Сьогодні на уроці ми вивчимо букву, яку необхідно писати у цих словах. Називається ця буква «де» і може позначати два звуки: твердий [д] і м’який [д′]. Перегляд відео про нову букву.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Звуковий аналіз слів-відгадок
— Давайте перевіримо, чи справді це так. Складемо звукові моделі слів-відгадок.
Влітку одягається,
а на зиму одежі цурається. (Дерево)
• Тут всі ростуть, як кажуть,
Душа в душу:
Малина, абрикоси, виноград,
Горіхи, сливи, яблуні і груші...
А все це разом зветься просто... (сад).
• Відгадайте, діти, хто
Має носик-долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)
— Отже, буква д може позначати два звуки: твердий [д] і м’який [д′].
2 Гра «Впіймай звук» (Слід знайти слова, у яких зустрічається звук [д] або [д′].)
Добрий дятел жив на дубі,
Долотом дерева длубав —
Де жука, де короїда
Роздобуде до обіду
А деревам лиш вигода:
Короїдів їм не шкода.
3 Робота над чистомовкою
Ди-ди-ди — в осінні й зимні холоди
Ду-ду-ду — я зі школи йду,
Де-де-де — вдома тато жде.
Фізкультхвилинка
Кукурудза на городі
Дивувалась своїй вроді:
Милувалась дуже-дуже
Наче в дзеркало в калюжу.
Білі зуби, коса довгенька,
Та сукня гарна, зелененька.
V. Робота за Букварем
1 Добирання слів до звукових моделей. Їх аналіз (скільки у слові голосних, скільки приголосних, чи є у слові м’який приголосний)
2 Порівняння слів дим і дім
3 Читання стовпчиків слів за грою »Ти мені-а я тобі»
4 Читання за вчительським столом
— Прочитайте імена, що починаються буквою Д («де»).
— Знайдіть слово, усередині якого є буква д («де»).
— Прочитайте назви дерев.
— Знайдіть два слова, які відрізняються лише однією голосною буквою. (Дим і дім)
Фізкультхвилинка
Гном в гаю гуляв годину,
Назбирав грибів корзину.
Йшла Ганнуся в гастроном,
Їй шагав назустріч гном.
Ніс с грибами він корзину,
Дав Ганнусі половину.
VI. Робота з підручником
А зараз заплющіть очі і подумки відправтеся в ліс.
Що ви чуєте в лісі?-спів пташок
А зараз зазирніть у Букварик і скажіть, що ви бачите на малюнку?
Читання вчителем тексту за Михайлом Козорісом, учні уважно слухають
-Які пташки ромовляють між собою
-Упізнай цих пташок на малюнках
-Що сказала жовтобрюшка?
-Що запитав зяблик?
-Що відповіла синичка?
-Що зробив ліс –дідуган?
1 Словникова робота
Пліт- плетена огорожа
Плід- частина рослини де находиться насіння
Ряст-багаторічна зілляста рослина
VII. Підсумок уроку
Ось і закінчився урок. Тож давайте підведемо підсумок. Гра-мікрофон
-Який новий звук ми сьогодні впіймали?
-Яку букву він позначає?
-Хто сьогодні був самий сміливий на уроці?
-Кому ви сьогодні допомогли на уроці?
Покажіть смайлик, який відповідає вашому настрою.
Дякую усім за урок!