СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок читання в 4 класі.Урок – презентація колективного проекту учнів 4 класу. Сторінки з книги Природи.Максим Рильський "Зимовий ранок"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Розробка уроку-презентації проекту "Краса землі, краса життя"

Просмотр содержимого документа
«Урок читання в 4 класі.Урок – презентація колективного проекту учнів 4 класу. Сторінки з книги Природи.Максим Рильський "Зимовий ранок"»

Урок читання 4 клас

Урок – презентація колективного проекту учнів 4 класу

Керівник проекту: Іванченко А. В.
Тема проекту: «Краса землі, краса життя»

Мета проекту: узагальнити та розширити знання учнів з теми
«Як не любити той край», ознайомити з дитячими творами про природу та дослідити їх, активізувати словниковий запас учнів та поповнити його новими словами, вчити звертати увагу на емоційне забарвлення аналізованих творів українських поетів; розвивати зв’язне мовлення, вміння спостерігати за природою і за допомогою словесних засобів відтворювати красу рідного краю, його чарівність і неповторність; виховувати любов до рідної землі, почуття патріотизму і гордості за свою Батьківщину.
Навчальні предмети: українське читання, позакласне читання,образотворче мистецтво.
Тип: груповий.
Вид: загальношкільний, інтегрований.
Кінцевий продукт: виставка учнівських малюнків «Природа нашими очима», фотоальбом «Поряд з природою», збірка «Прислів’я та крилаті вислови про природу», класна бібліотечка творів українських поетів та письменників.

Тема: Сторінки з книги Природи.

Максим Рильський "Розмова з другом", «Зимовий ранок»

Мета: Збагатити знання дітей про життя і творчість М. Рильського; удосконалювати уміння правильно і виразно читати віршовані твори; розвивати спостережливість, вміння аналізувати, доводити свою думку; розвивати зв'язне мовлення дітей, уміння працювати в парі, групі; збагачувати мовлення учнів.

Виховувати захоплення красою і мудрістю природи, спостережливість, уважність, працьовитість, любов до природи; розвивати бажання вирости справжньою людиною.

Обладнання: портрети А. Костецького,О. Олеся, М. Рильського та ін., додаткова література, міні-підручники для роботи в парі, індивідуальної роботи; ілюстрації до теми "Птахи і дерева України", малюнки учнів, аудіозаписи, презентаційні матеріали.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Привітання (з класом, гостями).

Доброго ранку! Доброго дня!

Доброго вечора вам кожного дня!

Нехай буде мир і злагода в нас.

Нехай завжди квіти не в’януть для нас.

Кожному дню – безхмарного неба.

Кожній дитині – веселощів треба

Нехай усміхаються люди щодня.

Доброго ранку! Доброго дня!

Діти, поверніть обличчя і покажіть який у вас зараз настрій.

Нехай цей настрій утримується протягом всього уроку.


ІІ. Вправи на вдосконалення техніки читання.

1. Гра « Знайди слово » (у міні-підручниках – додаток 1)

Д а р і ч к а л о п о л е і р ш н р а д і с т ь ч и н д р у г.

2.Гра «Роз’єднай» Робота в парах

ДеревотраваквіткиіптиціНезавждиуміютьзахиститись. ЯкщобудутьзнищенівониНапланетімизалишимосьодні!

3. Гра « Читаю навпаки»

в и н т с е л е ш у р т і в в і п с я л о п м у ш

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.Які твори написав Олександр Олесь?

  • Що можете розповісти про життєвий і творчий шлях О. Олеся?

  • Читання віршів.

2. Гра «Попади в мішень». Фронтальна робота

    • Твори яких жанрів ми читали під час роботи над темою?

(Оповідання, вірші, акровірші, прислів’я )

    • З творчістю яких поетів ознайомилися більш докладно?

(Андрій Малишко, Олександр Олесь, Максим Рильський – портрети на дошці)

    • Кому з поетів належать слова: «Серце ж моє розуміло»? Поясніть їх.

    • Які письменники ще описували красу рідної природи?

(Володимир Сосюра, Дмитро Чередниченко, Іван Франко, Ліна Костенко, Катерина Перелісна, Андрій Малишко, Юрій Ярмиш, В. Сухомлинський, Анатолій Костецький). М о л о д ц і!

    • - До яких творів можна віднести ваші малюнки на стенді?

(«Дрімають села» І. Франка, «Рідні краєвиди» Д. Чередниченка)

ІV. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Читання з дошки загадки і розгадування її.

— Роз'єднайте слова і прочитайте загадку.

Щозакнижка: безбукв, безсторінок, Абагаточогонавчить? (Книга природи.)

V. Оголошення теми уроку.

1.— Сьогодні ми з вами продовжимо мандрувати сторінками цієї книги. Діти, на сьогоднішньому уроці читання ми будемо вчитися...

  • ...читати...як?...працювати в группах, парі...як?

  • ...вчитися слухати...як?...вчитися думати вчитися жити в злагоді з навколишнім світом

2. Складання тематичної павутинки до слова природа.

3.Контроль техніки читання.

— Прочитайте текст, надрукований на картці, за 30 с.
Багато корисного приносить людині ліс. Він очищає повітря, дає їжу, деревину для будівництва. У лісах живе багато тварин.
Ліси бувають листяні і хвойні.А скільки різних квітів можна побачити у лісі!
Будь-якої пори року ліс чарує нас своєю красою.
— Про що ви прочитали?

— А сьогодні на уроці ми подивимося на ліс і його мешканців очима українських поетів. Адже у своїх творах вони передають замилування красою лісу у різні пори року, захоплюються його багатствами.

V І. Вивчення нового матеріалу

1.Виступи бібліотекарів класу з короткою інформацією про творчість М. Рильського.

- Нашим біографам було завдання підготувати біографію М.Рильського
—Хоч народився Максим Рильський у Києві, він з теплотою й ніжністю все життя згадував село Романівку на Київщині, де промайнуло його дитинство. Народився він у сім'ї відомого етнографа.

Його батько, етнограф, громадський діяч і публіцист Тадей Рильський, був сином багатого польського пана Розеслава Рильського і княжни Трубецької. Мати Максима Рильського, Меланія Федорівна, була простою селянкою з села Романівки, а хрещеним батьком став відомий композитор Микола Лисенко.

Перші ази читання й письма давав хлопчикові батько. Він учив його і українських книжок. А ще любив читати трьом синам вголос Шевченка, Пушкіна.

Максим спершу навчався в домашніх умовах. Після довгих "сімейних нарад" хлопчик вступає у третій клас гімназії у Києві і живе в родині Лисенків. Повз вікно Лесі Українки Максим щоранку поспішав на заняття. У 1915—1918 роках навчався на медичному факультеті Київського університету Св.Володимира, потім на історико-філологічному факультеті Народного університету в Києві, заснованому за гетьмана Павла Скоропадського, але жодного з них не закінчив. Займався самоосвітою, вивченням мов, музикою. Рильський почав писати рано, перший його вірш надруковано у 1907 р., перша юнацька збірка поезій «На білих островах» вийшла у 1910 році.

У творчості поета знайшлося місце для дітей. Він понад 10 років працював у школі. Спочатку на селі, потім у залізничній школі Києва, викладав українську мову та літературу в Київському університеті. Діти дуже любили його. Разом із братами Іваном та Богданом чимало енергії віддавав драмгуртку, в якому доводилося бути режисером, актором, декоратором і музикантом водночас.

В 1951 році сім’я Рильських перебирається в будинок на узліссі Голосіївського гаю. Тут поет знайшов необхідний для себе куточок природи, садок, де він так охоче трудився, і затишок для поетичної роботи.

Дружиною поета стала Катерина Миколаївна Очкуренко (1886—1958). Від першого шлюбу в неї залишився син Георгій; у 1930 р. сім’я Рильських поповнилася — народився Богдан.

Максим Тадейович провів у Голосієві свої останні тринадцять років життя і відійшов у вічність у 1964 році.

У 1965 році на честь Максима Рильського було названо вулицю в Києві, на якій він жив і працював у 1951—1964 рр. (кол. вул. Радянська). Поруч з цією вулицею розташовано Голосіївський парк, у 1964 році також названий на честь Максима Рильського. У 2003 році біля центрального входу до парку було відкрито пам’ятник поету (автори: скульптор П. Остапенко та архітектор О. Стукалов).


2.Робота над віршем «Розмова з другом»

Читання вчителем вірша

- Про що може йти мова у даному вірші?- А кого називають другом?

- Чи може бути другом хтось, або щось інше окрім людини?

- Зараз дізнаємось, з яким другом веде розмову М. Рильський.

3. Слухання вірша.

- Які почуття охопили вас, прослухавши вірш?

4.Повторне читання вірша мовчки.

- Які картини змальовані у вірші?

5.Робота над змістом. Вибіркове читання.

- У яку пору року описаний ліс? Доведіть словами вірша.

- Прочитайте рядки вірша, якими автор передав казковість зображеного.

- Які образні вислови вжив М. Рильський у своєму вірші?- Знайдіть у вірші порівняння.

- З якою метою їх вжито?

6. Виразне читання вірша.

- Яку інтонацію і темп читання підказують виділені рядки?

- Чиє передбачення стосовно вірша найточніше?

7. Хвилинка фантазії. Придумайте!Що ще казкового міг побачити у сні ліс?

Фізхвилинка.

Працювали ви старанно:

Спочиньте трохи, мої малята!

Сонце спить, небо спить,

Навіть вітер не шумить.

Рано-вранці сонце встало і проміння всім послало.


VІІ. Продовження презентації дитячих проектів.
1. Презентація проекту групи «Мудрійки»
- Працюючи над проектом, ми відшукували прислів’я, з яких створили книгу. (Учні читають по черзі прислів’я та демонструють книгу «Прислів’я про природу», яку вони створили у процесі роботи над проектом)

Це цікаво знати! У нашого народу є багато прикмет, за якими визначають погоду взимку.

  1. Дим у гору в'ється – на мороз.

  2. Собака качається – на сніг.

  3. Гуска ховає ніс під крило – на мороз.

  4. Падає великий лапатий сніг – на негоду.

2. Презентація творчого проекту групи «Анонс»
- Готуючи цей проект, ми відвідали шкільну бібліотеку, де нам запропонували книги про природу, а також передивилися домашні і класну бібліотечку. Результатом цієї роботи стала виставка. (Діти знайомлять однокласників із виставкою літератури за темою «Як не любити цей край»).
- Про що говорять заголовки книг? Які деталі обкладинки допомагають вам визначити тему?

3.Робота над віршем «Зимовий ранок».

Слухання вірша, який учень читає напам'ять.

- Яку пору року описує автор?

- Який характер вірша?

4. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Гра "Дочитай рядок до кінця".
б) Знайдіть найдовше і найкоротше речення. Найдовше речення прочитайте на одному диханні.
5.Мовчазне читання.

Аналіз прочитаного.

- Як автор описує зимовий ліс? Зачитайте.

- У якому стані перебуває ліс?

- Зачитайте, як автор описує такий стан.

- Які вислови автор вживає, щоб передати казковість побаченого?

6. Словникова робота.

Підбір прикметників до даних іменників ( ліс, квіти, зайчик, пух, море, хмарки ).

7.Гра "Хто швидше?" — Знайдіть у вірші прикметники, які поет використав для опису: лісу (білий), квітів (зимові, сніжні), хмар (сиві), пуху (легенький), зайчиків (маленькі), гулянок (веселі).

— Знайдіть у вірші і прочитайте, які дії виконували: ліс (дрімає, бачить, шепче), місяць (сипле, облива), зайчики (танцюють, в'ються), хмароньки (дивують).

VІІI. Закріплення знань.

1. Презентація творчого проекту «Друзі природи»

- Ми пропонуємо вам гру. Назвіть, з яких творів ці рядки та виберіть на асоціативному кущу потрібну думку.

а) Де ж воно все поділося? /В. Сухомлинський «Камінь»/

б) Ти рости на втіху людям,Бережи нам світлі ріки,

Що полям несуть вологу. /М. Рильський «Розмова з другом»).

в) То Левко до диких кіз Сіна в’язочку привіз. /В. Скомаровський «Три лижні»/

г) На вітрах зимових, лютих, Ви не мерзнете, птахи? /А. Костецький Лист до птахів/

2.Асоціативний кущ – від Лісовичка (малюнок дерева - додаток 2 )

Не засмічують річки Саджають дерева Друзі природи

Підгодовують тварин Допомагають птахам

3.Мікропідсумок.

Діти, у Лейпцизькому зоопарку на екологічній стежинці є напис: «Я зірвав квітку – і вона загинула. Я спіймав метелика – і він помер у мене на долоні. І тоді я зрозумів, що торкатися краси можна тільки серцем».

Чи справедливий цей напис? Чому?

4.Повідомлення учня про Червону книгу (Додаток 3)

IХ. Підсумок уроку.

1. Оцінювання роботи учнів

2. Рефлексія (слухання співу птахів)

3. Розв'язання проблемного питання, що було відкрите на початку уроку

  • Що спільного ви побачили в опрацьованих творах?Який твір справив найбільше враження?

4. Гра «Встав пропущені літери»

Ти добро лиш твори повсюди

Хай т_пло твої повнить груди

Ти посій і доглянь пш_ницю,

Викопай і почисть кр_ницю.

Волю дай, нагодуй пташину,

Пр_горни і навчи д_тину.

Бо людина у цьому світі,

Лиш добро повинна творити!

Х. Домашнє завдання.

Вивчити вірш «Зимовий ранок» напам’ять. На наступний урок позакласного читання підготувати презентацію улюбленої книжки про природу.


Джерела та література:

1. szsh2.ucoz.com/urok/dziodzin/6.docx. Урок читання в 4 класі

"Сторінки з книги Природи. Анатолій Костецький «Лист до птахів»

Вчитель вищої категорії Дзіодзін Світлана Володимирівна ЗОШ №2 м. Ладижин

2.Усі уроки читання. 4 клас / Уклад. Ю. Є. Бардакова. —Х. : Вид. група «Основа», 2008. — 299, [5] с. — (Серія «Усі уроки в початковій школі»).

3. Українське читання. 4 клас. Розділ Сторінки з книги природи.

Тема. М.Рильський "Зимовий ранок" В.Скомаровський "Три лижні".

Степченко Г.С., вчитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії

Володимирівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Таращанського району.

4. http://www.myvchytel.dp.ua/index.php/uchytelska/56-kalendarne-planuvannia-chytannia-4-klas-i-semestr

5. Читання. 4 клас: Авторські уроки / Н.О. Воскресенська, К. О. Воскресенська.– Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2008. — 240 с.Урок 21 Сторінки з книги Природи. Максим Рильський — співець рідної природи. «Розмова з другом», «Зимовий ранок».




Додаток 2



Додаток 3

З метою охорони і збереження зникаючих видів тварин і рослин, в 1948 році при Міжнародному союзі охорони природи (МСОП) була створена постійна комісія з питань охорони тварин і рослин, що зникають.

На основі здобутої інформації (1949 - 1966р) створена Міжнародна «Червона книга», в якій описані види рослин і тварин планети, яким загрожує небезпека повного зникнення.

В 1980 році видано «Червону книгу» України. Рослини і тварини, занесені до «Червоної книги», охороняються законом.

До «Червоної книги» України занесено 923 види рідкісних і зникаючих тварин і рослин.

Додаток 4