Просмотр содержимого документа
«Урок "Дадатковыя сувязі"»
ДАДАТКОВЫЯ СРОДКİ СУВЯ3İ ГРАМАТЫЧНЫХ ЧАСТАК У СКЛАДАНЫХ СКАЗАХ (IX клас)
Тэхналопя ýзроýневай дыферэнцыяцьi
Мэты: стварыць умовы для засваення дадатковых сродкаý сувязi памiж часткамi складаных сказаý; садзейтчаць замацаваннкi асноýных сродкаý сувязi ý сказе; аýтэматызаваць веды пра вiды складанага сказа; стварыць сiтуацыю для развцiця камуткатыýных здольнасцей вучняý; арганiзаваць сiтуацыю для самаацэнкi вучнямi вынiкаý сваей працы на ýроку.
Падручнiк: Беларуская мова: Вучэб. дапам. для 9-га кл. шк. з рус. м-вай навучання / Н. М. Гардзей i iнш. — Мн.: НМЦэнтр, 2000.
| | Урок-практыкум |
| Прыёмы дзейнасцi настаýннiа | Арганiзацыя работы па ýводным кантролi ведаý, Тлумачэнне новага матэрыялу, праца з падручннiам, самакантроль, узаемакантроль, кансультаванне вучняý |
| Пазнавальныя пытаннi i заданнi | 1 . Адкажыце, што вы ведаеце пра складаны сказ. 2. Выберыце з прапанаваных сказаý складаныя. 3. Прачытайце правiла на с. 33 — 34. 4. Выканайце тэст на асэнсаванне тэмы. 5. Самастойна выканайце рознаýзроýневыя заданнi. 6. Праверце, як ваш таварыш зразумеý i засвоiý вывучаемы матэрыял. 7. Зрабцiе высновы пра дадатковыя сродкi сувязi ý складаным сказе |
| Арганiзацыя дзейнасцi вучняý | Вывучаюць тэарэтычны матэрыял, выконваюць практычную работу, ажыццяýляюць самакантроль i ýзаемакантроль |
| Лiнгвнлычныя паняццi i тэрмiны | Дадатковыя сродкi сувязi структурны паралелiзм, агульныя члены для ycix частак складанага сказа, трывальныя i часавыя формы дзеясловаý-выказiнкаý састаýных частак |
Ход урока
I.Аргашзацыйная частка.
II. Аб'яýленне тэмы i мэты ýрока.
III. Праверка дамашняга задання (практ. 32).
IV. Актуалацыя раней вывучанага матэрыялу.
1. Выпiшыце з прапанаваных сказаý складаныя.
а) Песняй вясны лебядзiнаю, скiнуýшы зiмнiя чары, шэпчуцца явар з калтаю у сумнай долiiе над ярам.
б) Не верце, калi хто скажа, што хоцъ адна дарога ý жыццi лёгкая.
в) Заснулi навокал лясы i амгаары, i месяц укрыýся ý шэрыя хмары.
2. Назавiце асноýныя сродкi сувязi ý складаных сказах.
3. Пабудуйце схемы складаных сказаý.
V. Тлумачэнне новага матэрыялу.
1. Парадак размяшчэння частак складанага сказа.
2. Трывальныя i часавыя формы дзеясловаý-выказiнкаý састаýных частак.
3. Указальныя словы.
4. Агульныя члены для ycix частак складанага сказа.