СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок фізики. 10 клас. Механічний рух і його види

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета уроку:

навчальна : ознайомити учнів із поняттям механіки як розділ фізики, основною задачею механіки та її розв’язанням; формування в учнів основних понять кінематики: механічного руху та його видів, матеріальної точки; показати роль знань з механіки у техніці та інших науках, що механічний рух – одна з форм існування матерії, один з численних видів змін у природі, а матеріальна точка – модель;

розвиваюча: розвиток логічного мислення, вміння робити висновки;

виховна: виховання свідомого ставлення до набуття нових знань.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Міжпредметний зв'язок: природознавство.

Обладнання уроку: похила площина, дерев’яний брусок, малюнки, фігурки різного кольору (червоного, жовтого, коричневого, голубого).

                                                     План уроку   

1

Організаційний момент

1 хв

Прийом «комплімент»

2

Мотивація знань

5 хв

Метод «прес», коментар вчителя

3

Актуалізації опорних знань

2 хв

Асоціативний кущ

4

Вивчення нового матеріалу та формування фізичних понять

20хв

Метод « мікрофон», навчальна лекція, робота з підручником, демонстрація досліду

5

Закріплення нового матеріалу

9 хв

Робота в парах

6

Підсумок уроку

5 хв

Коментарі учнів

7

Рефлексія

1 х

Психологічна вправа

8

Домашнє завдання

2 хв

Коментар вчителя

Просмотр содержимого документа
«Урок фізики. 10 клас. Механічний рух і його види»

Урок фізики

10 клас

Тема. Механічний рух і його види.


Мета уроку:

навчальна : ознайомити учнів із поняттям механіки як розділ фізики, основною задачею механіки та її розв’язанням; формування в учнів основних понять кінематики: механічного руху та його видів, матеріальної точки; показати роль знань з механіки у техніці та інших науках, що механічний рух – одна з форм існування матерії, один з численних видів змін у природі, а матеріальна точка – модель;

розвиваюча: розвиток логічного мислення, вміння робити висновки;

виховна: виховання свідомого ставлення до набуття нових знань.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Міжпредметний зв'язок: природознавство.

Обладнання уроку: похила площина, дерев’яний брусок, малюнки, фігурки різного кольору (червоного, жовтого, коричневого, голубого).

План уроку

1

Організаційний момент

1 хв

Прийом «комплімент»

2

Мотивація знань

5 хв

Метод «прес», коментар вчителя

3

Актуалізації опорних знань

2 хв

Асоціативний кущ

4

Вивчення нового матеріалу та формування фізичних понять

20хв

Метод « мікрофон», навчальна лекція, робота з підручником, демонстрація досліду

5

Закріплення нового матеріалу

9 хв

Робота в парах

6

Підсумок уроку

5 хв

Коментарі учнів

7

Рефлексія

1 х

Психологічна вправа

8

Домашнє завдання

2 хв

Коментар вчителя

Хід уроку

Світом править не Хаос.

Світом править Гармонія.

Головне зрозуміти її.

1. Організаційний момент. Прийом «Комплімент»

Учитель: Діти, чи приємно вам, коли вас хвалять? (так). Саме тому ми сьогодні будемо говорити добрі слова своїм товаришам. Поверніться кожен до сусіда по парті і скажіть йому щось хороше, починаючи так: « Ти мені подобаєшся, бо…»


2. Мотивація знань.

Учитель: (зачитує епіграф уроку) Я не випадково почала урок цим висловом. У попередніх класах ми з вами вивчали розділи фізики: «електродинаміка», «оптика», «атомна фізика», «світлові явища». Щоб відповісти на всі питання, які ставить перед нами предмет фізика, нам не достатньо знань з цих розділів. Саме тому ми починаємо вчити новий цікавий розділ, який називається «кінематика». Саме кінематика відкриває «двері» до знань про рух. Чому рух такий важливий, що його виділили у фізиці в окремий розділ?

Метод «Прес».

Можливий варіант відповіді учнів: Я вважаю, що всі тіла рухаються;

оскільки всі навколишні тіла знаходяться в русі, то треба знати як швидко вони рухаються, оскільки на рух витратили часу;

наприклад, у автомобілі натиснули на гальма, то в залежності від його швидкості, автомобіль проїде різну гальмівну відстань;

таким чином нам треба знати, яку максимальну швидкість може мати автомобіль, щоб гальмівна швидкість була найменшою.

Учитель: Мабуть, ще первісним людям доводилося дивитися на небо й навкруги і відчувати, що здійснюються певні зміни. Вони інтуїтивно використовували набутий досвід спостережень за рухом тварин, птахів задля власних потреб, наприклад, для полювання.

Через десятки тисяч років людині вже потрібно було більш свідомо враховувати особливості рухів, які здійснювалися нею та всім, знаходиться навкруги. Дивлячись на небо, стародавні греки ставили собі запитання, чому яскраві «точки» на небі (зорі та планети) рухаються саме так, а не інакше. А чому падає камінь, випущений з рук? Як зробити політ стріли більш точним? І ще багато інших «чому» змушувало людей замислюватися над тим, що вони спостерігали і що вже навіть увійшло в їхній вжиток.

Виявилося, що абсолютно всі об’єкти, які знаходяться навколо нас, рухаються, причому навіть і тоді, коли вони начебто перебувають у стані спокою.

Тож запишемо тему сьогоднішнього уроку: «Механічний рух і його види». Ви познайомитеся із тим, що вивчає механіка, яку основну задачу вона ставить перед нами; дізнаєтеся, які види механічного руху існують, і що таке матеріальна точка.


3.Актуалізація опорних знань

Вправа «Асоціативний кущ».

Учитель: До слова «Рух» назвемо все, що з ним асоціюється. (учні називають слова, учитель записує на дошці)

галактика літак

річка рух Венера

мурашка молекула


4.Вивчення нового матеріалу та формування фізичних понять.

Учитель: Одним із найважливіших розділів фізики є механіка. Вона вивчає рух тіл або їх частин. У механіці розглядається рух великих (макроскопічних) тіл. Проте виявляється, що рухаються й частинки, з яких складаються всі тіла. Рухаються певні частинки під час того процесу, який ми називаємо електричним струмом. Рухаються частинки повітря, яким ми дихаємо. А коли виникає і поширюється звук, то це теж пов’язано з певним рухом – коливаннями.

Внесок у становлення механіки зробили такі вчені, як Арістотель, Архімед, Галілей. Класична теорія механіки обґрунтована в працях І. Ньютона наприкінці 17 ст., а на початку 20 ст. вона була розроблена у вигляді теорії відносності А. Ейнштейном. Термін «механіка» введений Арістотелем (від грец. мechane – машина). Механіка у своєму складі має розділи:

Знайдемо визначення «кінематика» у підручнику на сторінці 24.

Учень: Кінематика – це розділ механіки, що вивчає рух тіл без урахування причин, які цей рух зумовили.

Демонстрація: рух дерев’яного бруска по похилій площині.

Учитель: Брусочок рухається, при цьому він змінює швидкість, а чому рухається – у розділі «кінематика» такого питання ми не розглядаємо. Про причину руху, тобто під дією яких сил брусок рухався, розглядається у розділі «динаміка». Визначення розділу «динаміка» знайдемо на сторінці 76.

Учень: Динаміка це розділ механіки, що вивчає причини зміни швидкості руху під дією інших тіл.

Учитель: Брусок зісковзує із похилої площини, але якщо ми зменшимо нахил площини – брусок не рухається (демонстрація досліду). Умови, коли тіло буде рухатися, а коли – ні, вивчає розділ механіки «статика».

Статика – це розділ механіки, що вивчає рівновагу тіл.

Щоб сформулювати закони механіки та навчитися їх застосовувати, потрібно спочатку навчитися описувати положення тіла і його рух. Наприклад, у даний момент часу я стою у класній кімнаті біля першої парти, а через 1 хв – біля дошки. Я, як фізичне тіло змінила своє положення із часом. У цьому і полягає основна задача механікивизначити положення тіла (його координати) у будь-який момент часу.

Під час визначення положення тіла в просторі виникають труднощі, пов’язані з тим, що тіло має розміри. Проте під час розв’язування багатьох задач розмірами тіла можна знехтувати, розглядаючи його як одну точку. При цьому опис руху тіла набагато спрощується.

Тіло, розмірами якого в даній задачі можна знехтувати, називається матеріальною точкою.

Учитель: Визначення матеріальної точки знайдемо у підручнику –стор. 29.

Учень: Матеріальна точка – це фізична модель, що застосовується для спрощення опису руху тіла та відповідає тілу, розмірами якого в умовах даної задачі можна знехтувати.

Метод «мікрофон».

Учитель: У якому випадку м’яч (автомобіль, пташку) можна вважати матеріальною точкою, а коли не можна?

Матеріальна точка

Не матеріальна точка

Вболівальник спостерігає за м’ячем на футбольному полі;

Футболіст ударив по м’ячеві;


Дівчинка побачила в кінці дороги автомобіль;

Дівчинка їде в автомобілі;


Пташка летить у небі

Пташку годуємо із рук


Учитель: Все у світі перебуває в русі (учитель звертає увагу на «асоціативний кущ»). Давайте з’ясуємо, що спільного і відмінного у рухах цих тіл.

Можливий варіант відповідей учнів: Річка, літак - рухаються поступально, Галактика, Венера, мурашка, молекула - рухаються поступально і разом з цим - обертаються.

Учитель: Ми побачили, що існує два види механічного руху. Тому запишемо:

Учитель: Які досліди можете показати на підтвердження існування таких видів руху?

Один із варіантів відповіді учнів: Іграшковий автомобіль рухаємо по столі. Автомобіль переміщається поступово, а колеса його – обертаються.

Учитель: Так який рух є поступальним?

Можлива відповідь: Поступальний рух - рух, при якому тіло переміщується по прямій лінії.

Учитель: А який рух – обертальний?

Можлива відповідь: Обертальний рух – тіло обертається, рухається по колу, повертає.

Учитель: На сторінці 23 прочитаємо про ці види рухів.

Учень: Поступальний рух – це такий рух тіла, при якому всі точки тіла рухаються однаково. Під час поступального руху будь-яка пряма лінія, уявно проведена в тілі, залишається паралельною сама собі.

Обертальний рух - це такий рух тіла, коли всі точки тіла рухаються по колах, центри яких розташовані на одній прямій лінії – на осі обертання.

Учитель: Знайдіть на малюнках приклади поступального і обертального рухів.


Можливий варіант відповідей: На першому малюнку зображено гелікоптер. Він літає поступально. Лопаті гвинтів – обертаються. У випадку, коли гелікоптер летить, колеса рухаються поступально, а коли приземляється – обертаються.

На іншому малюнку зображено автомобіль, який їде по дорозі поступально. Його колеса – обертаються. Поршні, клапани двигуна автомобіля рухаються поступально, а колінчатий вал – обертається.

5.Закріплення нового матеріалу.

Робота в парах (учні виконують завдання записане на листках)

1.На малюнку відтворено кілька положень працюючого піднімального крана. Чи буде поступальним рух стріли? Ковша? (поступально рухається ківш, а стріла - обертається)

2.Чи можна вважати Землю матеріальною точкою, визначаючи:

а) відстань від Землі до Сонця (можна),

б) шлях, пройдений Землею по орбіті навколо Сонця за місяць (можна),

в) довжину екватора (не можна)г) швидкість руху точки екватора під час добового обертання Землі навколо осі (не можна),

д) швидкість руху Землі по орбіті навколо Сонця (можна)?

6.Підсумок уроку.

Учитель: Ви закінчили роботу в парах. Давайте перевіримо отримані результати. (Учні зачитують відповіді і якщо в других парах відповідь інша, то всі обговорюють результати. Учитель виставляє оцінки учням відповідно до критеріїв оцінювання знань)


7. Рефлексія.

Вправа «Мікрофон».

Учитель: Ми сьогодні почали вивчати матеріал про механічний рух. Висловіть свої побажання щодо вивчення нового розділу фізики.

Можливі відповіді учнів: Більше дізнатися про механічний рух;

навчитися визначати швидкість тіла, переміщення, час руху;

побільше цікавого дізнатися про рух тіл на Землі, і в космосі.

Психологічна вправа.

Учитель: У вас на партах лежать фігурки різного кольору. Оберіть фігурку того кольору, яка відповідає зараз вашому настрою і підніміть її.


8.Домашнє завдання.

Підручник - cтор. 23-24, 29;

задачі №4.5, 4.6 (стор. 4), 2.8*(стор.12) за збірником Ф. Я. Божинової;

повторити матеріал з 8 класу: переміщення, шлях; з математики: координатна пряма;

* творче завдання - виконати малюнок, коли одне й те саме тіло є матеріальною точкою і ним не являється.