Просмотр содержимого документа
«Урок "Funny animals"»
Цель: введение и активизация лексики
Задачи урока: научить говорить о животных и описывать их действия; тренировать в употреблении Pr.Simple и Pr.Cont.; развивать умения чтения, аудирования и говорения.
Активная лексика: giraffe, monkey, dolphin, seal, lazy, lizard,whale, hippo, crocodile,lunchtime
Ход урока:
Приветствие
Warm up: My cat is black. Cock is happy
My cat is fat. Fox is sad
My cat is likes rats. Cat is pretty
Rats are grey and fat. Wolf is bad.
2.Введение и отработка лексики и структур.
1) I have some cards with funny animals. I show you very quickly and you guess what are they. ( Учитель показывает картинки, дети отгадывают)
What animals have I got? (Вешаем по карточке на доску. Учитель называет животных, дети повторяют сначала все вместе, потом индивидуально).
Now let’s match the words to the pictures. Let’s repeat these words.
2) Упр. 1 стр. 58
На доске текст с учебника.
Now let’s watch, how are they doing this. And now let’s listen and repeat. (по строчке)
3) Физкультминутка
4) Open your workbook, please! Let’s do some crossword yourself
5) Упр. 3 стр. 59 Who can you see?
Where are the children?
What is Chuckles doing?
Let’s find out, listen and repeat and translate.
6) Работа с карточками
Answer my question, please. Who says it?
Here we are. (на обратной стороне ответ) (Uncle Harry)
Who is this fish for? (Larry)
Chuckles is clapping to! (Larry)
Let’s read the dialog.
Now read the whole dialog.
7) Let’s play. Somebody plays an animal and the partner should guess, what is it. And I choose the best actors.
3. Конец урока.
Дом.задание: упр. 1 стр. 58; упр.3 стр.59