СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок інформатики в 5 класі по темі"Інформаційні процеси"(укр.)

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок информатики в 5 классе по теме "Информационные процессы". Разработка содержит систематизированный материал по теме, с использованием различных интересных материалов из Интернета . Много теоретической информации и задач практического содержания.

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку Інформаційні процеси»

Тема уроку: Інформаційні процеси: зберігання, опрацювання, передавання та пошук повідомлень.

ГОРЄВА Олена Михайлівна

Вчитель математики та інформатики

Мартинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.,

Вознесенської районної ради

Предмет: інформатика.

Клас: 5

Тип уроку: Урок формування нових знань, умінь, навичок..

Мета уроку:

Освітня: формування уявлення учнів про інформаційні процеси, навичок розпізнавання інформаційних процесів, визначення джерела та приймача повідомлень, наведення прикладів інформаційних процесів;

Виховна: виховання інформаційної культури учнів, толерантне відношення один до одного, виховання пізнавальної потреби, інтересу до предмету;

Розвивальна: Розвивати пізнавальні інтереси та кругозір учнів.

Засоби навчання:

Технічні: мультимедійний комп'ютер

Програмні: підручник з інформатики для 5 класу, MS PowerPoint, програма для перегляду відеороликів.

Наочність: Роздавальний матеріал – завдання для самостійного виконання, малюнки для пояснення нового матеріалу.

Форми роботи: самоперевірка; колективна; робота в парах;

індивідуальна.




Діяльність учнів

Етапи уроку

Діяльність учнів


Навчальні цілі

Очікувані результати навчання

І.Оорганізаційний момент, психологічна підготовка до уроку Форми навчання: колективна, ігрова

Методи навчання: словесний

Слухають вчителя


Інтерес до даної теми

ІІ. Пперевірка домашнього завдання.

Форми навчання: індивідуальна

Методи навчання: самостійна робота, взаємоперевірка

Засоби навчання: презентація, комп’ютер

Фронтально виконують усні справи.

Проаналізувати помилки допущенні при виконанні домашньої роботи

Перевірка знань учнів з попередньої теми

Ш. Мотивація. Актуалізація опорних знань. Форми навчання: інтерактивна.

Методи навчання: проблемний

Відповідають на запитання. Слухають вчителя.

Дивляться відеоролик. Формують мету та цілі уроку.

Замислюються над тим, як можна використовувати дану тему в житті

Перевірити якість теоретичної підготовки учнів з теми

Ознайомити з темою та метою уроку

Розвиток життєвих компетенцій учнів

Знання учнями необхідних означень, правил.

Виникне бажання вчити дану тему

IV. Ознайомлення з новим матеріалом (евристична бесіда)

Форми навчання: колективна

Методи навчання: словесно- наочний

Засоби навчання: комп’ютер, презентація, зошит

Опановують нові знання, працюючи з презентацією, працюють над складанням конспекту

Формування інформаційних компетенцій

Вивчення й первинне засвоєння навчального матеріалу

V. Засвоєння нових знань.

Форми навчання: групова

Методи навчання: пізнавальна гра

Засоби навчання: комп’ютер, презентація, зошит


Виконують вправи і відповідають на запитання

Формування практичних компетенцій


VІ. Вказівки на те, що учні повинні запам’ятати

Форми навчання: колективна

Методи навчання: словесно-наочний

Засоби навчання: презентація,опорний конспект, посібник


Діти за опорним конспектом зі слайдів презентації повтворюють сформульвані правила та поняття

Формування інформаційних компетентностей

Узагальнення засвоєння учнями нових понять, вмінь та навичок.

VІІ Первинна перевірка розуміння навчального матеріалу (контрольні запитання)

Форми навчання: колективна

Методи навчання: словесно-наочний

Засоби навчання: презентація

Дивляться презентацію та відповідають на поставлені запитання

Формування інформаційних компетентностей

Знання учнями необхідних означень, правил, алгоритмів з даної теми

VІІІ. Засвоєння нових знань.(виконання вправ в зошиті)

Форми навчання: індивідуальна

Методи навчання: самостійна робота учнів

Засоби навчання: презентація, робочий зошит

Виконують практичні вправи, розміщені на слайдах презентації

Формування практичних компетентностей

Вміння виконувати практичні завдання з використанням нового теоретичного матеріалу

ІХ. Хвилинка релаксації, фізкультхвилинка

Форми навчання: колективна

Методи навчання: самостійна робота учнів

Засоби навчання: презентація

Виконують фізичні вправи за текстом вірша, що звучить зі слайду презентації.

Зміна діяльності учнів з метою збереження здоров’я, і подальшого відновлення працездатності на уроці

Відновлення працездатності, збереження здоров’я

Х. Перевірка розуміння навчального матеріалу (виконання практичного завдання за комп’ютером)

Форми навчання:

індивідуальна або в парах

Методи навчання: самостійна робота учнів

Засоби навчання: комп’ютер, програма Microsoft PowerPoint

Виконують практичні завдання на комп’ютерах на закріплення вивченого матеріалу

Формування практичних компетентностей

Розвиток самостійності учнів, практичних навичок роботи з комп’ютером

ХІ. Домашнє завдання до наступного уроку

Форми навчання: колективна

Методи навчання: словесно-наочний

Засоби навчання: презентація, опорний конспект, робочий зошит, картки з д/з

Визначають рівень складності завдань , отримують консультацію по завданням

Вміння самостійно використовувати знання при виконанні д/з

Знають та розрізняють інформаційні процеси, можуть розпізнавати їх на життєвих прикладах

ХІІ. Рефлексія

Форми навчання: колективна

Методи навчання: словесний

Засоби навчання: презентація, опорний конспект

Відтворення вивченої теми і застосування її у майбутньому

Уміння учнями усвідомити знання вивченої теми

Ретельно аналізувати та систематизувати помилки, яких припускаються учні під час виконання практичних завдань та усних відповідей.

Х IІІ. Підбиття підсумків

Форми навчання: колективна

Методи навчання: словесний

Відповідають на запитання.




Література:

  1. Коршунова О. В. «Інформатика» Навчальний посібник, 6 клас за програмою «Шукачі скарбів, ІІ рівень», 2010.

  2. Коршунова О. В. «Інформатика» Робочий зошит, 6 клас за програмою «Шукачі скарбів, ІІ рівень», 2010.

  3. Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. - К.: А.С.К., 2005.

  4. Сиротинко Г.О. Сучасний урок: інтерактивні технології навчання. - X.: Вид. група «Основа», 2003. Бібліотека журналу «Управління школою»; Вип.. 3.

Епіграф:

Ми навчаємось не для школи, а для життя…


План уроку.

  1. Організаційний момент. (1 хв.).

  2. Перевірка домашнього завдання (2 хв.)

  3. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань. (3хв.).

  4. Ознайомлення з новим матеріалом.(7 хв.)

  5. Засвоєння нових знань. (10 хв.)

  6. Фізкультхвилинка (1 хв.)

  7. Первинна перевірка розуміння навчального матеріалу (14 хв.)

  8. Домашнє завдання ( 1 хв.)

  9. Рефлексія. Підбиття підсумків (6 хв.)

Хід уроку.


І. Організаційний момент.

Здрастуйте, діти!

Перевіримо, все необхідне для уроку на парті: підручник, робочий зошит, щоденник, ручка, олівець, набір завдань.

Погляньте один на одного, посміхніться один одному і з добрим настроєм починаємо урок.

Ось і дзвоник пролунав,

На урок

Нас усіх позвав.

То ж часу дарма не гаймо.

До роботи приступаймо

П. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальний опит за матеріалом минулого уроку

У яких видах може бути представлена інформація? (слайд 2)

  1. Наведіть приклади числової, текстової, графічної, звукової і відеоінформації.

Наприклад: (математичні приклади, вірші, картини, мелодія і кінофільм)

· Навіщо людині знадобився комп'ютер?

· Питання: За допомогою чого людина приймає інформацію з навколишнього світу?

Відповідь: За допомогою органів чуття.

Вчитель: Інформація закладена в кожній клітці живого організму, і це дозволяє йому зростати, розвиватися, справлятися з хворобами.

  • Діти, а як ми взнаємо, що праска гаряча, а лід холодний?


  • Як взнаємо, що морозиво солодке, а лимон кислий?


  • Як взнаємо, голосно грає музика або тихо?


  • Як взнаємо, що у мами «втекло» молоко?


Відповідь: Поторкати рукою, спробувати язиком, почути вухами, відчуємо носом.

Вчитель: Дійсно, інформацію про навколишній нас світ: про колір, запах, температуру, смакові якості, фізичних властивостях предметів люди і інші живі істоти отримують через органи зору, слуху, смаку, дотику, нюху.



Орган

Вигляд інформації за способом сприйняття


Очі

Зорова

Вуха

Звукова

ніс

нюхова

язик

смакова

шкіра

дотикова

(слайди 3-6 )



Ш. Мотивація.

Діти! Сьогодні на уроці ми повинні систематизувати наші знання про те, які дії можна здійснювати з інформацією.

Увага на екран! (Відеоролик «Це моя Україна»)

Давайте спробуємо перерахувати яки процеси ми можемо використовувати при роботі над фільмом. (Шукати,опрацювати, передати, зберігати )

Актуалізація опорних знань

Повідомлення теми і мети уроку.

Учням пропонується самостійно сформулювати тему уроку та визначити

мету уроку. С послідуючим записом в зошиті. (слайд7)

Сьогодні епіграфом нашого уроку я хочу , щоб були таки слова:

Ми навчаємось не для школи, а для життя… (слайд 8)

ІV. Ознайомлення з новим матеріалом.

С оформленням опорного конспекту (ОК).

Якщо звернутися в далеке минуле, то скарги на велику кількість інформації ми зможемо знайти тисячоліття тому. На глиняній дощечці (шумерський лист IV тисячоліття до нашої ери) накреслено: «Настали важкі часи. Діти перестали слухатися батьків, і кожен норовить написати книгу». Особливо модним стало скаржитися на непереносимість інформаційного тягаря з XVII ст У ХХ ст заговорили про інформаційну катастрофу. Сформувалася нова наукова дисципліна - інформатика, що поставила за мету вивчення закономірностей інформаційних процесів (ІП).

Спочатку я б хотіла нагадати Вам дуже важливе визначення з попереднього уроку. Це повідомлення. (слайд 9). Тому що всі ІП тісно пов’язані з даним поняттям.

Повідомлення – це послідовність сигналів різної природи: звуків, текстів, зображень, жестів тощо.

Процеси, які пов’язані із пошуком, отриманням, зберіганням, обробкою, передачею та використанням інформації називаються інформаційними процесами. (слайд 10).

Пошук інформації (повідомлень)

  • Робота із спеціальною літературою, енциклопедіями, довідниками, газетами, журналами тощо;

  • Проведення дослідів;

  • Бесіди із спеціалістами;

  • Спостереження, опитування, анкетування;

  • Перегляд відеоматеріалів, прослуховування звукозаписів;

  • Пошук інформації в Інтернеті та в інших інформаційно-довідникових системах. (слайд 11 )

Зрозуміти, що шукати, зіткнувшись з тією або іншою життєвою ситуацією, здійснити процес пошуку - ось уміння, які стають вирішальними на порозі III тисячоліття.

Обробка. Під обробкою інформації розуміють процес перетворення одного її виду на інший за певними правилами. Приклади: розв’язування математичної задачі (використовуються правила математики), перекладання

тексту з однієї мови на іншу. (слайд 12)

(слайд 13)

Передача. Цей процес передбачає наявність джерела інформації та її приймача, між якими діє канал передавання інформації — канал зв’язку. Якщо йдеться про передавання інформації з допомогою сигналів, то каналом зв’язку є сукупність технічних засобів, які забезпечують передавання сигналу

від джерела до одержувача. (слайд 14)

Зберігання. Інформацію зберігають для того, щоб у подальшому нею можна було користуватися. Люди зберігають інформацію у пам’яті або на певних носіях. Способ зберігання носіїв залежить від їх виду. Для книжок це бібліотеки, для картин — музеї, для файлів — жорсткі диски.

Важливо не просто зберегти інформацію, а й забезпечити зручний доступ до неї. Сьогодні найефективнішою вважається електронна форма зберігання, за якої для швидкого доступу до інформації використовують комп’ютерні системи.

Зберігання інформації - процес такий же древній, як і життя людської цивілізації. Вже в давнину людина зіткнулася з необхідністю зберігання інформації: карби на деревах, аби не заблукати під час полювання; рахунок предметів за допомогою камінчиків, вузликів; зображення тварин і епізодів полювання на стінах печер.

З народженням писемності виник спеціальний засіб фіксації і поширення думки в просторі і в часі. Народилася документована інформація - рукописи і рукописні книги, з'явилися своєрідні інформаційно-накопичувальні центри - древні бібліотеки і архіви. Поступово письмовий документ став і знаряддям управління (укази, накази, закони).

Другим інформаційним стрибком з'явилося книгодрукування. З його виникненням найбільший об'єм інформації став зберігатися в різних друкарських виданнях, і для її здобуття чоловік звертається в місця їх зберігання (бібліотеки, архіви і так далі).

У житті людини процес тривалого зберігання інформації грає велику роль і піддається постійному вдосконаленню.

Коли об'єм нагромаджуваної інформації зростає настільки, що її стає просто неможливо зберігати в пам'яті, людина починає удаватися до допомоги різного роду записників, покажчиків і так далі

Різна інформація вимагає різного часу зберігання:

· проїзний квиток треба зберігати лише протягом поїздки;

· програму телебачення - поточний тиждень;

· шкільний щоденник - навчальний рік;

· атестат зрілості - до кінця життя;

· історичні документи - декілька століть.

(слайд 15) .

(При розгляді нового матеріалу учні користуються матеріалом підручника.)



V. Засвоєння нових знань. Виконання вправ.

Можна скористатися завданнями зошита (література п. 2, с. 12-14).

Я обрала цей варіант:

1) Назвіть інформаційні процеси, які використовуються:

- Ви читаєте і заучуєте вірш напам'ять - . ( пошук, зберігання інформації)

- Ділитеся враженнями про поїздку - . (передача інформації)

- Вирішуєте задачу - . (обробка інформації)

Названі вами дії відбуваються з людиною постійно. Наведіть свої приклади і запишіть їх в зошиті.

2) У зошитах вклеюємо і заповнимо таблицю .

Людина

Дія з інформацією


Органи чуття

Введення (передача)


Пам'ять

Зберігання


Мислення

Обробка


Мова, опорно-руховий апарат

Вивід (передача)



(слайд 16)

VІ. Вказівки на те, що учні повинні запам’ятати

Матеріал для запам'ятовування (ОК):

Інформація не існує сама по собі. Вона виявляється в інформаційних процесах.

З кожним роком в світі об’єм інформації збільшується в декілька разів. В середині ХХ століття з’явилось поняття комп’ютерного вибуху. І тут на допомогу людині прийшла комп’ютерна техніка. З появою цієї техніки з’явилися нові науки – кібернетика, інформатика, експертні системи, нейронні мережі та ін.

Комп'ютер - пристрій, який здатний швидко обробляти, передавати і зберігати інформацію у великих об'ємах.

Інформатика вивчає інформаційні процеси.( слайд 17)

VI. Фізкультхвилинка.

  • А тепер потрібно встати

  • Руки повільно підняти

  • Пальці стискувати, потім розтискати

  • Руки вниз і так стояти.

  • Нахилитеся управо, вліво

  • І беріться знов за діло. (слайд 18)



VII. Первинна перевірка розуміння навчального матеріалу.

Робота в зошитах:

  1. Вправа з презентації «Поміркуй , яку інформацію зараз отримують діти»

Поясните свою точку зору.(19-28)

  1. Що (хто) в наведених нижче прикладах є джерелом, що (хто) - приймачем інформації, а що (хто) - інформаційним каналом?

а) Учень відповідає в дошки.


б) Борис читає статтю в журналі.


в) Оля слухає пісню по радіо.


г) Гена говорить з мамою по телефону.


д) Водій автобуса оголошує зупинку.





VIIІ. Домашнє завдання

  1. Пошук інформації.

Знайдіть інформацію у чому полягає принцип шифрування повідомлень під назвою «Код Цезаря».

  1. За допомогою коду Цезаря розшифруйте повідомлення (зсув на один крок).

ОБЩБ ВБУЮЛЇГЬІОБ- ФЛСБЙОБ

Український алфавіт:

  1. Збереження даних : (Наша Батьківщина – Україна)

  2. Завдання для повторення

1. Як люди можуть дізнатися про життя своїх предків, що жили багато років тому?

2. Як зберігається інформація на фотоплівці? У якому вигляді представлена ця інформація?

3. Перерахуйте способи зберігання музичної інформації.





ІХ. Підбиття підсумків.

Гра «Інтерв’ю»

  1. Що ми сьогодні пригадали на уроці?

  2. Що нового ви сьогодні дізналися на уроці?

(На уроці ми повторили, що ж таке інформатика та інформація, дізналися, які існують інформаційні процеси. )

  1. Як людина отримує інформацію з навколишнього світу?

  2. Як ви розумієте поняття „повідомлення”? Приклади.

  3. Які види інформації ви знаєте?

  4. Які інформаційні процеси ви знаєте?

  5. Що саме сподобалось, а що ні?

  6. Бесіда по (слайду 30)

  7. Оцінювання учнів.

Ось і пролунав дзвінок –

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам , друзі!



Сьогодні Ви добре попрацювали, дякую за урок!

11