Дзяржаўная установа адукацыі
“Сярэдняя школа № 40 г. Магілёва”
Тэма:
Артур Вольскі “Безбілетная падарожніца”
Ражкова Наталля Мікалаеўна
настаўніца пачатковых класаў
Магілёў 2016
Мэта:
Фарміраваць навык свядомага, правільнага , выразнага чытання вучняў, уменне дзяліць тэкст на сэнсавыя часткі па вызначаных загалоўках;
Павышаць моўную культуру и агульны культурны ўзровень вучняў ва ўзаемаадносінах;
Садзейнічаць выхаванню адказнасці;
Выхоўваць маральныя якасці асобы, добрыя адносіны паміж сабой.
Абсталяванне: падручнік, “пропускі ў чароўны свет”, карткі з тэкстамі для груп, мультымедыйная устаноўка.
Ход урока
Арганізацыйны момант.
Настаўнік:
- Добры дзень! Я рада ўсіх вітаць у нашым класе. Але перш чым мы пачнём наш урок, я хачу вызначыць тэмпературу ў нашым класе пры дапамозе вось гэтага чароўнага тэрмометра.
(Настаўнік падходзіць і “ставіць тэрмометр” вучням)
- Добры!
- Старанны!
- Ветлівы!
- Адказны!
- Уважлівы!
- Выхаваны!
- Прылежны!
-Настойлівы!
- Добразычлівы!
- Ці праўду сказаў мне чароўны тэрмометр? А цяпер усміхніцеся мне, а я вам. Вось у такім добрым настроі пачнём наш урок – урок літаратурнага чытання.
Моўная размінка.
1. Дыхальная гімнастыка
- А каб ваша чытанне было сапраўды прыгожым і правільным,пачнём наш урок як заўсёды з дыхальнай гімнастыкі, якая таксама ўмацоўвае ваша здароўе. (Слайд 1)
Выконваецца практыкаванне: “Кветка”, “Свечка” (Слайд 2,3,4)
2. “ Складавічок”
- Працягваем нашу моўную размінку. Складавічок сёння прапануе вам вось такое заданне:
ТПІ, ТПЭ, ТПА,ТПО, ТПУ, ТПЫ
(Склады чытаюцца працяжна, коратка, хутка)
3. Работа над інтанацыяй сказа.
(На дошцы запісаны сказ: “У нас зараз урок чытання”. Замест знака прыпынку кветка.)
- Папрацуем над інтанацыяй сказа. Але што гэта? Якісьці незвычайны знак прыпынку ўканцы сказа. (Слайд 5)
- Якія знакі прыпынку могуць стаяць у канцы сказа?
- Як будзе гучаць сказ, калі паставім кропку? (Слайд 6)
- Зробім апавядальны сказ клічным па інтанацыі. (Слайд 7)
- Што вы павінны перадаць голасам?
- Папрацуем над інтанацыяй пытальнага сказа. Што гучыць у пытальным сказе? (Слайд 8)
(Сказ чытаецца чатыры разы з пастаноўкай лагічнага націска на кожнае слова. Апошні раз: “У нас зараз урок чытання?)
- Так, у нас урок чытання. Чым мы будзем займацца?
(Чытаць, адказваць на пытанні, размаўляць па беларуску).
Праверка дамашняга задання (праца ў парах)
Сёння мы трапім у чароўны свет літаратуры, але для гэтага вам патрэбна атрымаць пропускі. Атрымае яго той, хто выразна прачытае верш В. Жуковіча “Маміна свята”. Працаваць мы будзем у парах: адзін вучань выразна чытае, а другі яго ацэньвае, а потым наадварот. Ацэньваць будзем па двух крытэрыях: (Слайд 9)
Змястоўная ацэнка выразнасці чытання ў парах, выніковае ацэньванне выканання вучнямі дамашняга задання настаўнікам.
На маю думку, вам ўсім трэба даць пропускі ў чароўны свет літаратуры. (Настаўнік уручае пропускі.)
Фізкультхвілінка для вачэй
Знаёмства з тэмай і мэтай урока
- Адгадайце загадкі і вы разумееце , аб кім пойдзе размова на ўроку.
Сам не есць і нікому не дае. (Сабака)
Ноччу двор яго вартуе,
Служыць шчыра небарака,
Хоць і кажуць: “Злы... (сабака)” (Слайд 10)
Падрыхтоўка да ўспрымання новага матэрыялу
- А зараз я прапаную вам прачытаць назву твора, з якім будзем знаеміцца. Адкрыйце старонку 81 падручніка.
- Каго называюць безбілетнай падарожніцай?
- Ці здагадаліся вы хто галоўны герой апавядання?
Звярніце ўвагу на словы:
-Запомніце ўсе свае меркаванні. Пасля чытання праверым спраўдзіліся яны ці не.
Першаснае ўспрыманне
(чытае настаўнік)
Спраўдзіліся меркаванні?
Хто быў безбілетнай пасажыркай?
Хваляваліся за каго-небудзь, ці не? Чаму?
Якія пачуцці ўзніклі ў вас на працягу усяго слухання?(Трывога, страх, надзея, спадзяванне, радасць).
Паўторнае чытанне
(жужжачае чытанне, ланцужком)
Работа над тэкстам
Як звалі сабаку? А хлопчыка?
Як паводзіла сябе Жулька ў тралейбусе?
Чаму кантралёр назваў Жульку безбілетніцай? Прачытайце.
Якое здарэнне адбылося з Жулькай? Прачытайце.
Што адчуў гаспадар?
Ці сустрэліся Жулька з гаспадаром?
Знайдзіце ўрывак, які патрэбна прачытаць са смуткам, весела
Фізкультхвілінка
Раз, два, тры, чатыры, пяць.
Добра раненька ўставаць.
З самага пачатку
Я раблю зарадку.
( Работа ў парах)
Неадступна ісці | брысці |
Знайсці месца | увязацца |
Ісці без пэўнай мэты | уладкавацца |
Хутка бегчы | пасмяяцца |
Пажартаваць | ляцець |
-Праверым работы груп. (Слайд 11)
-Звярніце увагу на апавяданне. На колькі частак аўтар падзяляе яго?
Паглядзіце на пытанне пад нумарам 7. Нам прапануюць гатовы план апавядання. (Слайд 12)
Наша задача падзяліць тэкст у адпаведнасці з планам. Колькі частак у яго? Якую назву мае 1 частка? Знайдзіце яе. Прачытайце. Што галоўнае ў гэтай частцы? А хто перакажа частку як запомніў?
-Чытаем назву 2 часткі. Знайдзіце яе. Перакажам.
(так з 3і 4 часткамі).
Падвядзенне вынікаў урока.
- З творам якога пісьменніка мы пазнаёміліся?
- Хто галоўныя героі апавядання?
- Якім чалавекам быў гаспадар? Ці можа ён зрабіць дрэнна? Чаму?
-Якая галоўная думка ў твора?
- Што вам спадабалася на ўроку? Ці не сумавалі?
Д/З Навучыцца выразна чытаць апавяданне. (Слайд 13)
Рэфлексія “ Настаўнік-тэрмометр”
- А зараз я хачу даведацца ці змянілася тэмпература ў нашым класе. Але наш чароўны тэрмометр зламаўся… Тэрмометрам буду я. Калі вы лічыце, што наш урок быў цікавы і карысны – станавіцеся па маю правую руку. Калі ж вам было сумна і нецікава – па левую руку.
Дзякуй усім за працу! (Слайд 14)