Урок №2
Тэма: Ходзіць восень-чарадзейка
Мэты:
выпрацоўваць выразнае чытанне, пашыраць слоўнікавы запас вучняў;
развіваць логіку, вучыць абгрунтоўваць думку;
развіваць памяць, мысленне, творчыя здольнасці вучняў;
прывіваць любоў да роднай прыроды.
ХОД УРОКА
Арганізацыйны этап
—Паглядзіце адзін на аднаго, вазьміцеся за рукі, усміхніцеся, пажадайце вясёлага настрою і плённай працы.
Праверка дамашняга задання
Выразнае чытанне верша П.Пранузы “Бывай, лета!”
Паведамленне тэмы ўрока
Залаціста, жоўта ў лесе
Гэтай слаўнаю парой.
Куст рабіны гронкі звесіў,
Як аблітыя зарой.
—Скажыце, якая пара прыходзіць пасля лета?
—А чым славіцца восень?
—Калі мы з вамі завялі гутарку аб восені, то як вы думаеце, аб чым мы будзем гаварыць на ўроку? (адказы дзяцей).
—Тэма нашага ўроку “Ходзіць восень-чарадзейка”.
Уступная гутарка
Чытанне дыялогу Васіліны і Лянка на старонцы 10
—Хто з дзяцей не любіць восень? За што?
—А за што Лянок любіць восень?
—Раскажыце, за што вам падабаецца ці не падабаецца восень?
—Аўтарам твораў, якія мы сёння з вамі прачытаем, вельмі падабаецца восень. (Слайд 3) За рознакаляровасць, прыгажосць, за грыбы, за ягады…
Знаёмства з творамі
Вера Вярба “Восень”
Знаёмства з пісьменніцай (Слайд 4)
Падрыхтоўка да чытання
—Разгледзьце малюнак. (Слайд 5) Якой паказана восень?
—Паслухайце верш і скажыце, як Вера Вярба назвала восень.
Чытанне верша настаўнікам
Бюро даведак: (Слайд 6)
Жалейка—музычны інструмент у выглядзе дудачкі.
—Як аўтар назваў восень?
Чытанне верша вучнямі
Самастойнае чытанне верша
Чытанне самага прыгожага (на думку вучняў) месца ў вершы
Аналіз зместу
—Чаму аўтар называе восень чарадзейкай?
—Што робіць восень? Хто дапамагае восені?
—Навошта дзеці запрасілі восень у школу?
—Чаму дзеці хочуць навучыць яе?
Выразнае чытанне верша
Міхась Даніленка “Па лясах і палях”
Знаёмства с пісьменнікам (Слайд 7)
Падрыхтоўка да чытання
—Кожны аўтар малюе восень па-свойму. Паслухайце, як восень малюе Міхась Даніленка.
Чытанне тэксту настаўнікам (падчас чытання настаўнік паказвае малюнкі з выявамі раслін—Дадатак 1)
Бюро даведак: (Слайд 8)
Пацеркі—жаночае ўпрыгожанне на шыю.
Гронкі—шмат ягад на маленькіх галінках, сабраных разам.
Частавацца—рус.: угощаться.
Зіхацець—рус.: блестеть.
—Што задумала восень? Як малюе яе М.Даніленка?
Чытанне тэксту вучнямі
Чытанне ланцужком
Аналіз тэксту
—Дзе восень выбірала колеры для чвайго ўбрання?
—Прачытайце, з чаго восень зрабіла сабе пацеркі.
—Якія кветкі ўпляла восень у сваю касу?
—У якое люстэрка паглядзелася восень?
—Што нясе ў прыполе восень?
—Якім словам з верша В.Вярбы “Восень” можна назваць гэту пару года?
Выразнае чытанне апавядання
Выконваем творчае заданне
Слоўнае маляванне:
—Намалюйце словамі, якой вы ўяўляеце восень.
Азбука ветлівасці
—Як восень гасцінна запрашае нас пачаставацца?
—Прыгадайце, калі гавораць: “Частуйцеся на здароўе”.
Падвядзенне вынікаў.
—Якая пара года апісваецаа ў творах, з якімі мы сёння знаёміліся?
—Як называе восень Вера Вярба?
Дамашняе заданне
Выразнае чытанне твора (на выбар), па жаданні верш “Восень” вывучыць на памяць
Рэфлексія
На дошцы змешчана дрэва без кроны; у кожнага вучня на парце 3 лісточкі: жоўты, зялёны, чырвоны.
—Калі вы працавалі на ўроку з задавальненнем, прымацуйце да галінкі зялёны лісточак, калі было цяжка—чырвоны, калі не можаце вырашыць—жоўты.
4