СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок математики, 1 клас, конспект

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: Дія віднімання. Назви компонентів і результату дії віднімання. Знаходження різниці чисел

Мета: розкрити суть дії віднімання; вчити учнів складати, читати й розв’язувати рівності на віднімання за малюнками і числовим променем; розвивати мислення; виховувати старанність.

Просмотр содержимого документа
«Урок математики, 1 клас, конспект»

Клас: 1

Тема: Число і цифра 9. Вода, її властивості

Мета: продовжувати формувати поняття числа, уявлення про утворення натурального ряду , вчити писати цифру 9, розвивати інтерес до математики, розкрити значення води, ознайомити з властивостями води, виховувати бережливе ставлення до води.

Обладнання: конверти індивідуальні з геометричними фігурами, набірне полотно, набір геометричних фігур, малюнок із зображенням по 9 предметів у групах, посуд з холодною та гарячою водою, малюнки казкових героїв.

Хід уроку:

І. Організація класу

- Сьогодні ми будемо мандрівниками – дослідниками. Діти, ми вирушимо з вами у подорож до… Відгадайте загадку.

Навкруги вода,а з питвом біда. (Море)

  • Вирушимо морем не звичайним, а Математичним, побуваємо у різних портах. Подорожуватимемо трьома кораблями.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Лічба в межах 10

  • Порахувати, скільки чоловік у кожній команді корабля.

(З кожного ряду по одному учневі рахують дітей свого ряду)

  1. Визначити маршрут кораблів.

  • З’єднати лінією цифри у порядку зростання. Яка команда швидше з’єднає, той корабель вирушить першим.

1 8

2 7

3 6 1

4 5 2

5 4 3

6 3 4

7 2 5

8 1 6

7

8

















  • Показати цифри 6. 7, 3, 5, 8.

  • Вирушаємо у подорож.

ІІІ. Усні обчислення

  • Порт, з якого вирушаємо – порт Усних обчислень.

  1. Повторення складу чисел 7, 8.

Гра «Заселіть каюти»

Словникова робота. Пояснення слова «каюта».

Вчитель показує цифру, що позначає число заселених кают, учні доповнюють числа, що позначають кількість незаселених кают.

  1. Порівняння чисел.

Насунули хмари. Пішов дощ. Дощ припиниться, якщо правильно поставимо знаки «», «», «=» , у чарівних краплинах.



6 6 66

7 4

5 8 8



7 1

2 8

8 3


ІV. Бесіда про воду

  • Що таке вода?

Вода – одна з найпоширеніших і незвичайних рідин на Землі. Вона заповнює моря,озера, руки, падає дощами. Та сама вода, без якої неможливе існування не лише людини, а й всього живого.

Ми з собою у мандрівку теж взяли воду. А може, не треба брати воду, бо ж навколо у морі багато води? Чому?!

Ми дослідники, тож визначимо властивості води.

Дослід 1. Переливання води з однієї посудини в іншу. Чому вода переливається?

Властивість. Вода рідка.

Дослід 2. Зануримо лінійку у банку з водою. Ми бачимо лінійку крізь товщу води. Чому?

Властивість. Вода без кольору, прозора.

Дослід 3. Понюхайте воду, спробуйте на смак.

Властивість. Вода без запаху, смаку.

Підсумок. Про які властивості води ви довідались?

Але не всюди вода зустрічається така чиста, як у цій банці.

Внаслідок діяльності людини тобто викиди відходів заводів, фабрик, з полів змиваються мінеральні добрива, хімікати, забруднюються і отруюються річки, моря. Все живе починає гинути.

Люди повинні охороняти водойми, розчищати річки, насаджувати ліси, не забруднювати береги, на підприємствах встановлювати очисні споруди.

А ми з вами повинні економити воду. Даремно її не витрачати, слідкувати, щоб з кранів вода не витікала даремно.

Наприклад, за час, що триває урок, із зіпсованого крана, з якого крапає вода, натече 1 л води. А якщо протікають крани у кількох квартирах одного будинку, у місті багато будинків, а в Україні багато міст, то яка ж велика кількість води втрачається даремно!

Тож давайте берегти цю цінну рідину!

V. Вивчення нового матеріалу

- Прямо по курсу – порт Новинка.

1. Повідомлення теми і мети уроку.

2. Демонстрація малюнка із зображенням груп по 9 предметів.

Учні перераховують предмети, порівнюють групи предметів

  • Як ви дізналися, що предметів по 9? (Порахували.)

  • Отже, як ми утворили число 9? (При лічбі.)

  1. Утворення числа 9.

Робота з геометричним матеріалом.

а) Викласти 8 кружечків

Один учень виконує завдання біля дошки, решта працюють в зошитах з індивідуальними наборами геометричних фігур.

  • Що потрібно зробити, щоб стало 9 кружечків?

  • Як утворили число 9?

  • Яке місце займає число 9?

  • За яким числом стоїть число 9?

б) Парна робота

1 в. Викласти посередині 9 квадратів.

2 в. Викласти 8 трикутників.

  • Яких фігур більше?

  • Що потрібно зробити, щоб у групах предметів стало порівну?

  • Порадьтесь, виконайте завдання.

  • Що означає порівну?

VI. Фізкультхвилинка

Ігровий момент. Серед моря невідомий острів, на якому живуть веселі люди, що люблять танцювати. Давайте приєднаємось до них і потанцюємо.

Виконання «Танцю каченят».

  1. Ознайомлення з цифрою 9.

Число 9 позначається цифрою 9.

Показ цифри, місцезнаходження в касі цифр, аналіз.

Цифра 9 чи дев’ятка, -

Наче в цирку акробатка.

Сторчака як перевернеться,

Зразу шісткою обернеться.

  1. Письмо цифри 9.

а) Розгляд писаної цифри , порівняння з друкованою.

б) пояснення вчителя про написання цифри 9,

в) обведення в повітрі, письмо на дошці двома учнями,

г) письмо в зошитах одного рядка цифри 9,

д) письмо від 1 до 9, від 9 до 1 по варіантах.

VII. Розвязування задач

  • Далі по курсу – порт Задачний.

  1. Розв’язати усно віршовані задачі.

Вісім чайок зліпив Семенко

І одну – мала Оленка.

Друзі, ви б не полічили,

Скільки діти птиць зліпили?


Ось до класу на урок

Залетіло сім сорок.

Дві пізніше прибуло.

Скільки всіх птахів було?

На лугу пасуться гуси.

Іх пасе мала Маруся.

Шість гусей ще біля броду,

Троє вже ввійшло у воду.

Ми попросимо дітей

Полічити всіх гусей.


Шість березок, дві смерічки

Зеленіють над потічком.

Біля них – одна малина.

Скільки всіх дерев, скажи – но.

  1. Розвязування прикладів з чарівних хмаринок.

У Кожного на парті хмаринка, на якій намальована різна кількість краплинок. Скласти приклад, обчислити.

  • З чиєї хмаринки потрапили краплинки у відерце до Чебурашки, Буратіно, крокодила Гени?

У кого приклади з відповідями 7, 8, 9?

  • Прочитати, які склали приклади. (3-4 учні.)

VIII. Повторення геометричного матеріалу

  • Погляньте за борт. Прямо по курсу «айсберг».

  1. Пояснення слова «айсберг».

Айсберг – велика брила льоду, що плаває океаном, морем.

  • З чого утворюється лід?

  • За яких умов утворюється лід?

Лід – це твердий стан води.

  • Чим ще вода може бути у твердому стані? (Снігом, градом.)

Демонстрація шматочка льоду.

Властивості. Твердий.

  1. Розгляд айсберга.






  • Якої форми цей айсберг? Визначити, скільки в ньому трикутників.

  1. Де плавають айсберги, там холодно. А щоб ми не замерзли, наші кухарі, а на кораблі вони називаються «коки», приготують чай.

  • З чого видно, що вода закипіла? (Бульбашки, пар, звуки).

  • Звідки береться пар і що це таке?

Піднесемо скло під струмінь пару і потримаємо. Що спостерігаєте? (Краплі води). Це пар піднімається вгору і осідає на склі. Скло холодне і перетворює знову пар на воду. Отже, вода перетворюється на пар під час нагрівання. Вода в парі стає газоподібною. Пар легкий, прозорий.

ІХ. Порт Підсумковий

  1. Ось підходить до кінця наша подорож Математичним морем. Останній порт – Підсумковий.

  • Яке число вчилися утворювати?

  • Які властивості води?

  • У яких трьох станах може бути вода?

  1. Відгадай загадки.

а) Яку воду можна носити в решеті? (Сніг, лід, град).

б) Надворі горою, а в хаті водою. (Сніг,лід, град).

в) Від санчаток видно слід,

Все скував навколо… (лід).

г) Відома з віку рідина,

Усяк її вживає.

Буває хмаркою вона,

Пушинкою буває.

Бува, як скло:

Крихка, тверда, -

Звичайна…(вода).

  • Намалювати в зошитах:

1 ряд – 9 краплинок,

2 ряд – 9 сніжинок,

3 ряд – 9 хмаринок.

  • Всі діти добре працювали. Після подорожі ви змогли показати свої знання з математики, знання про природу. Щиро дякую за увагу й активність.











Клас: 2

Тип уроку: нестандартний урок - гра

Тема: Перша гривня

Мета: закріпити вміння додавати і віднімати двоцифрові числа в межах 100, ознайомити учнів з походженням і нинішнім виглядом української гривні, розвивати швидкість мислення, зв’язне мовлення, виховувати патріотизм, ввічливість, бережливе ставлення до грошей, мотивувати необхідність математичних знань в подальшому житті.

Обладнання: Карта України, символи України, картки із завданнями, паперові товари, паперові збільшені монети, конверти із відповідними виграшами.

Хід уроку - гри:

І. Організація класу

ІІ. Вступна частина

  • Починаємо наш нестандартний урок – гру під назвою «Перша гривня». Як ви уже зрозуміли, мова буде йти про гроші.

Минуло 12 років, як Україна стала незалежною. Всі країни світу сприймають її, як молоду самостійну державу, що має свою столицю, герб. прапор, гімн та президента. Також має наша Україна і свою національну валюту,тобто гроші.

Гроші – це металеві та паперові знаки, що є мірою вартості при купівлі й продажу.

Грошовою одиницею України є гривня ,яка дорівнює 100 копійкам. Введена в 1996 році.

(Продемонструвати стенд, на якому зображені монети вартістю 1 коп, 2 коп, 5 коп, 10 коп, 25 коп, 50 коп. та купюри вартістю 1 грн, 2 грн, 5 грн, 10 грн).

Послухайте інформацію історика про походження українських грошей.

Історик – диктор телебачення. З найдавніших часів грішми були різні товари і хутра звірів ,металеві сокири, мушлі каурі. Однак завдяки своїм фізичним властивостям найбільш вживаним загальним еквівалентом вартості стали благородні метали: золото і срібло. Згодом вони набрали форму монет.

У другій половині ХІ століття у писемних джерелах згадують такі назви грошей: куна, ногата, резана, векша, гривна. Пізніше – дукат, копа, шестак, трояк, гріш, депарій, солід, злотий, талер, гульден, крейцер, крона.

  1. Знайомство з гривнею.

(Діти розглядають в парах за допомогою лупи купюру вартістю 1 гривня).

На купюрі номіналом 1 гривня зображений князь Володимир Великий, який об’єднав відокремлені князівства в ХІІІ столітті в єдину могутню державу Київську Русь.

Такі купюри печатали в Києві в монетному дворі й вони містили 4 рівні захисту:

1) різнокольорові волоссячка,

2) водяні знаки,

3) симетрія лиця,

4) маленькі слова «Україна» на стрічці.

Кожна банкнота має свій номер. Є купюри нового зразка, що мають 6 равнів захисту. Є монета вартістю 1 гривня.

  • Навіщо потрібні людям гроші?

  • Що можна купити за гроші?

  • Як люди заробляють гроші?

  • Поясніть прислів’я :

Нащо нам гроші, як ми самі хороші.

Бідна душа без гроша.

Хоч у голові пусто, аби грошей густо.

Розум за гроші не купиш.

У нього грошей, як у жаби пір’я.

Якби Хомі гроші, був би й він хороший, а як нема – усяк мина.

Нема того краму, щоб купити маму.

Зароблена копійка краще краденого карбованця.

ІІІ. Оголошення теми і мети.

  • На сьогоднішньому уроці я представляю вам можливість самостійно заробити 1 гривню особистим розумом. Щоб ви відчули, легко чи важко заробляти гроші , щоб зрозуміли що знання, здобуті на уроках математики не тільки роблять вас мудрішими, а й допомагають у повсякденному житті. Щоб впевнились в тому, що уміння набуті в школі, згодяться для вашої майбутньої професії, яку ви оберете і де будете отримувати гроші, щоб забезпечувати себе, свою сім’ю, батьків усім необхідним.

Умови гри перекликаються з умовами телевізійної гри «Перший мільйон»


5 - 1 грн

4 – 75 коп.

3 – 50 коп.

2 – 25 коп.

1 – 10 коп.











  1. Правильна відповідь лише на перше питання дає змогу гравцю виграти 10 копійок.

Правильні відповіді на перше та друге – 25 копійок.

Правильні відповіді на перше, друге, третє – 50 копійок.

  1. Гравець може скористатися однією підказкою із залу того, хто прийшов за нього вболівати або гостя.

(Гості: батьки, вчителі,спонсори).

  1. Перші три завдання – знайти значення виразів, четверте – розв’язати задачу, а п’яте – практичне.

  1. Розпочинаємо гру. Завдання відбіркового туру.

  • Запишіть в порядку зростання числа: 22, 78, 16, 54, 31.

  • Хто швидше та правильно впорається із завданням, той і буде першим учасником гри «Перша гривня».

(Бажано відтворити інтер’єр телевізійної студії програми «Перший мільйон»: відповідне музичне оформлення,круглий стіл, за яким сидять ведучий – вчитель і учасник – учень, на столі – комп’ютер із завданням, якщо нема комп’ютера, то картки на стандартних листках. Можна скористатись епідіаскопом, кодоскопом чи дошкою).

(Під музику учасник займає місце перед ведучим і усно виконує завдання тестового характеру).


  1. 18 –(15-6) 2. 1 м = * дм 3. 24+37

а). 3; а). 100; а). 61;

б). 8; б). 10; б). 51;

в). 9; в). 20; в). 52;

г). 7. г). 1. г). 13.











  1. Задача із збірника М.В. Беденко «Плюс та мінус».

Для п’ятого практичного завдання потрібно виготовити невеликий магазин з паперовими товарами і вказати їх ціну в межах 100 копійок та монети різної вартості. Підготувати продавця для перевірки правильності розрахунку. Учасник, що справився із попередніми чотирма завданнями йде в магазин, щоб здійснити покупку за допомогою збільшених паперових монет.

Наприклад, гравець заходить в магазин і веде з продавцем такий діалог.

Гравець. Добрий день.

Продавець. Доброго здоров’я. Що бажаєте купити?

Гравець. Сіль.

Продавець. Сіль коштує 50 копійок.

Гравець. Мені, будь ласка, йодовану.

Продавець. За йодовану заплатіть 55 копійок.

Гравець. (вибираючи потрібні монети). Ось, отримайте гроші.

Продавець. Дякую за покупку. Приходьте ще.

Якщо учень правильно виконав всі п’ять завдань, то вчитель вручає йому конверт з однією гривнею.

Далі новий відбірковий тур і новий гравець.

ІV. Підсумок уроку.

  • Кому було легко грати,а кому важко?

  • Що ви купите за зароблені гроші?

  • Як називаються гроші інших країн світу?




Завдання для відбіркових турів

  1. Поставити знаки ,, чи =

37 *24

22* 11

33* 33

25* 52

  1. Розв’яжіть:

14 -7

16 – 1

15 + 18

32 – 16

  1. Знайдіть невідомий доданок:

  1. + * = 11

  1. Знайдіть невідоме зменшуване:

* - 23 = 17

  1. Розв’яжіть:

3+8+12+17

  1. Запишіть в порядку зростання числа:

96, 39, 76, 69, 36.

  1. Запишіть в порядку спадання числа:

71, 11, 17, 37, 49.

Завдання для гравців

  1. 15 – (6+7)

а) 1, б) 2, в) 16, г) 3

2) Назвати найбільше і найменше двоцифрове число:

а) 98 і 11

б) 22 і 88

в) 10 і 99

г) 11 і 98.

3) 37+ 28

а)55, б) 62, в) 65, г) 67.

***

  1. 17 – (11 - 2)

а) 9, б) 7, в) 8, г)4

2) Знайди значення виразу а – 20 ,я кщо а = 60

а) 80, б) 40, в) 70, г) 5

3) 36 + 36

а) 62, б) 66, в) 72, г)82.

***

  1. 12 – (15 - 5)

а)10, б) 2, в) 1, г) 84.

2) Знайди значення виразу 80 – а, якщо а = 40

а) 44, б) 30, в) 20, г) 40.

3) 28 + 49

а) 67, б) 78, в) 87, г) 77.

***

1) 15 + ( 19+ 3)

а) 22, б) 37, в) 36, г) 43

2) 50 + 9 + 1+ 5

а) 45, б) 55, в) 75, г) 65

3) У прямокутнику m = 20 см, n = 8 см. Знайти периметр.

а) 28 см, б) 12 см, в) 48 см, г) 56 см.

***

1) 14 – (13 - 5)

а) 6, б) 7, в) 18, г) 9.

2) 30 + 4+40+8

а) 78, б) 72, в)74, г)82.

3) У трикутнику m = 33 см, n = 22 см. Знайти периметр.

а) 68 см, б) 55 см, в) 66 см, г) 77 см.

***

1) 16 – (12 - 3)

а) 7, б) 8, в) 6, г) 1.

2) 1 м = * см

а) 10, б) 20, в) 50, г) 100

3) Назви сусідів числа 37.

а) 35 і 36,

б) 38 і 39,

в) 36 і 38,

г) Ларченко і Вдовіченко.

***

1) 24 – (25 - 18)

а) 19, б) 18, в) 17, г) 16.

2) 5+7+25+33

а) 40, б) 70, в) 80, г) 71.

3) 38 + 29

а) 47, б)57, в) 67, г) 66.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!