Тема . Квадрат. Обчислення периметра квадрата. Розпізнавання геометричних фігур. Розв’язування задач.
Мета: навчити учнів розрізняти квадрат за істотними ознаками; вчити обчислювати периметр квадрата; удосконалювати вміння розпізнавати геометричні фігури; розвивати пізнавальну активність, уміння спостерігати і порівнювати, робити висновки, висловлювати власну думку; виховувати культуру розумової праці.
Обладнання: роздатковий матеріал, індивідуальні картки, малюнки до казки
«Родичі», мікрофон.
Хід уроку
Організація класу
Продзвенів дзвінок – почався наш урок.
Перевірка домашнього завдання
Звіт старости про виконання домашньої роботи
Актуалізація опорних знань
Математичний диктант. Індивідуальні картки
Знайти суму двох доданків 10 і 10.
Знайти різницю двох чисел 12 і 3.
Записати число на 1 менше, ніж 49.
Записати число на 1 більше, ніж 49.
Записати наступне числа 88.
17 зменшити на 9.
24 збільшити на 1.
Повідомлення теми і мети уроку
Завдання 259. Правило ст. 45
КВАДРАТ
Хоч квадратом покрути, -
В нього лиш прямі кути,
Ще й однакові всі боки,
Щоб ніхто не мав мороки.
Л. Вознюк
- Я розповім вам казку. Вона незвичайна, математична і називається «Родичі».
Жила на світі важлива фігура. Важливість її визнавалася всіма людьми, оскільки при виготовленні багатьох речей форма її служила зразком. Кого б не зустріла вона на своєму шляху, всім хвалилася: «Подивіться, який у мене красивий вид: сторони мої всі рівні, кути усі прямі. Красивіше мене немає фігури на світі»! (Учитель показує малюнок.)
- Назвіть цю фігуру, діти! (Квадрат)
- Як ви дізналися? (Сторони рівні, кути прямі.)
- Ходив Квадрат по світу, і стала обтяжувати його самотність: ні з ким поговорити, ні з ким потрудитися в хорошій і дружній компанії. Адже весело і легко буває тільки з друзями. І вирішив Квадрат пошукати родичів... «Якщо зустріну родича, то відразу його впізнаю, - думав Квадрат, - адже він має бути схожий на мене».
Одного разу зустрічає він на шляху таку фігуру. (Учитель показує прямокутник.)
- Придивився Квадрат до неї і побачив щось знайоме. «Як тебе звуть»? - запитує.
- Дізналися, діти? (Це прямокутник.)
- Чому він так називається? (У нього всі кути прямі.)
Робота в парах
- Перевірте, які у прямокутника кути.
- Давайте виміряємо довжину сторін. Що ви про них скажете? (Діти вимірюють довжини сторін прямокутників, роблять висновок: сторони, які лежать одна навпроти іншої, рівні.)
- У чому ж відмінність квадрата та прямокутника? (У квадрата всі сторони рівні, а у прямокутника - тільки протилежні.).
Квадрат запитує у Прямокутника:
- А ми не родичі з тобою?
- Я б теж був радий дізнатися про це, - говорить Прямокутник. - Якщо у нас знайдеться чотири ознаки, за якими ми схожі, тоді ми з тобою близькі родичі й у нас може бути одне прізвище.
- Давайте допоможемо фігурам знайти такі ознаки, узагальнимо отримані знання. (У фігур чотири кути, всі кути прямі, у них по чотири сторони, протилежні сторони рівні.)
- А яке ж у них загальне прізвище? (Прямокутники)
- Зраділи фігури, що знайшли один одного. Відпочивають разом, працюють. Одного разу гуляли на галявинці, і до них підійшла фігура, що мала такий вигляд. (Учитель показує чотирикутник.)
- Увічливо привітавшись, говорить: «Довго я шукав представників нашого старовинного роду. Нарешті я знайшов своїх близьких родичів!»
- А як же тебе звуть?
- чотирикутник.
- як же довести, що ми - твої родичі?
- Ми маємо дві загальні ознаки.
Вони були названі.
А ви, діти, зможете їх назвати? (Чотири кути, чотири сторони)
- Так зустрілися і жили однією дружною сім’єю три споріднені фігури, які називалися чотирикутники.
Висновок. Квадрат - це прямокутник, у якого всі сторони рівні.
Виконайте завдання 260
Фізкультхвилинка
Один, два, три, чотири —
Рахувати нас навчили,
Я всього дві ніжки маю.
Ними високо стрибаю, (Стрибають.)
Підвожусь і присідаю, (Присідають.)
Зовсім втоми я не знаю.
Ще дві ручки гарні маю, (Показують.)
Ними плескаю, махаю,
Раз, два, раз, два, закінчилась наша гра!
Узагальнення і закріплення знань
Розв’яжіть задачу 262
Складіть задачу за малюнком
Скільки було слив у кошику?
Скільки слив було у відрі?
Скільки слив було у корзині?
А що відомо про сливи у корзині?
Чи можемо зразу сказати скільки слив у корзині?
Обгрунтуйте обрану дію.
Що значить стільки ж? (однакова кількість)
Скажіть повну відповідь до задачі.
Виконайте з коментуванням приклади 261
Чим цікаві кругові приклади?
Згадайте як правило додавання і віднімання двоцифрових чисел.
35+24=59 57-36=21
59-44=15 21+68=89
15+42=57 89-54=35
Підсумок уроку
Гра «Істина - брехня»
- Які твердження правильні?
– Будь-який квадрат - це прямокутник.
– Будь-який прямокутник - це квадрат.
– Будь-який чотирикутник - це многокутник.
(Правильні - перше і третє твердження,)
Вправа «Мікрофон»
Що сподобалося на уроці?
Яке завдання було найцікавішим?
Домашнє завдання
Виконати приклади 263, вивчити правило ст.45
Література
М.Богданович, Г.Лишенко. Математика,2 клас. Київ «Генеза», 2012.