СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок на тему: Ақша деген не?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: тақырып бойынша мәліметтер беріп,оқушылардың білімін қалыптастыру,жаңа сөздерді меңгерту.Ұлттық теңге,ақша жөнінде әңгімелесу, мәтін бойынша жұмыс жүргізу. Синтаксис. Құрмалас сөйлем.

Дамытушылық: Сөйлем құрау білімділіктерін арттыру, сөздік қорларын молайту,өз ойын тұжырымдай білу, әдептілікке, ұқыптылыққа, үнемділікке ұмытылу дағдысын қалыптастыру, дұрыс сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың бойынша Қазақстанның тәуелсіз мемлекет ретінде қол жеткізген жетістіктеріне деген мақтаныш сезімін ояту.

Сабақтың әдісі: Жаңа материалды түсіндіру, тіл дамыту, сұрақтарға жауап беру, әңгімелесу, оқу, жаздыру, ойландыру.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі  сабақ.СТО элементтерін пайдалану.

Сабақтың көрнекіліктері: оқулық, Қазақстанның темір, қағаз ақшалары, интерактивтік тақта, географиялық әлем картасы, сөздіктер.

Просмотр содержимого документа
«Урок на тему: Ақша деген не?»

Бактугулова А.Т.

Батыс Қазақстан «АТиСО»

академиялық колледжінің

оқытушысы



«Ақша деген не?» - «Қаржы» мамандығының қазақ тілі пәнінен сабағы


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: тақырып бойынша мәліметтер беріп,оқушылардың білімін қалыптастыру,жаңа сөздерді меңгерту.Ұлттық теңге,ақша жөнінде әңгімелесу, мәтін бойынша жұмыс жүргізу. Синтаксис. Құрмалас сөйлем.

Дамытушылық: Сөйлем құрау білімділіктерін арттыру, сөздік қорларын молайту,өз ойын тұжырымдай білу, әдептілікке, ұқыптылыққа, үнемділікке ұмытылу дағдысын қалыптастыру, дұрыс сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың бойынша Қазақстанның тәуелсіз мемлекет ретінде қол жеткізген жетістіктеріне деген мақтаныш сезімін ояту.

Сабақтың әдісі: Жаңа материалды түсіндіру, тіл дамыту, сұрақтарға жауап беру, әңгімелесу, оқу, жаздыру, ойландыру.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.СТО элементтерін пайдалану.

Сабақтың көрнекіліктері: оқулық, Қазақстанның темір, қағаз ақшалары, интерактивтік тақта, географиялық әлем картасы, сөздіктер.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Оқушылармен сәлемдесу. Бүгінгі сабаққа жақсы табыстар тілеу.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

4.Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

5. Жаңа сабақты түсіндіру.

6. Сабақты бекіту.

7. Қорытындылау.

8. Үй тапсырмасын беру, бағалау.

Сабақ барысы.

А) Ұйымдастыру бөлімі. Сабақ барысына әзірлік.

Мақал-мәтелді топпен дауыстап айту.

Теңге тиыннан өсер,

Жылқы құлыннан өсер.

Оқушылар, мақал-мателдің мазмұнына назар аударып, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын кім айтып береді?

Дұрыс, бүгін біз ұлттық валюта- теңге туралы айтамыз. Жаңа сабаққа көшпестен бұрын үй тапсырмасын тексерейік.

Бүгінгі сабақ барысында кездесетін жаңа сөздермен танысайық. Интерактивтік тақтада жаңа сөздер жазылады. Оқушылар топпен қайталап,

дәптерлеріне түсіріп алады.

б)Сөздік жұмыс:

Құн төлеуші - мера стоимости

Жалпыға бірдей балам рөлін атқаратын - выполняющая роль всеобщего эквивалента

Сатып алу – купля

Дербес ел – суверенное государсто

Қағаз ақша – бумажные деньги

Темір ақша – железные деньги

Жаңа сабақ.

а)Тірек сызба , таблицаны пайдалану арқылы грамматикалық тақырыпты меңгеру.Мұғалімнің баяндауы Жаңа сабақты бекіту.

а) Мәтінмен жұмыс.

Орыс тіліне аудару.

Ақша белгілері - айналыста алтын мен күміс ақшалардың белгілі бір мөлшерінің орнына жүретін ақша белгілері, олар-тиын, теңгелер, қағаз ақшалар мен банк билеттері.

Әр теңге - жұмыс күші. Сондықтан ол жұмыс істеу керек. Оны қозғалысқа түсірмей, өзіңде сақтасаң - жалқаулыққа жол бергенің.

Ақшасы көп болып,бірақ оны қозғалссыз ұстаушыларға қарағанда аз ақшамен тез айналым жасаушылар әлдеқайда бай болады.

ә) Жаңа сөздерді пайдалана отырып, құрмалас сөйлем құрастырыңыз.

б) Мәтінмен жұмыс. Мемлекеттік ұлттық теңге.Тапсырма.

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңыз, синтаксистік талдау жасаңыз.

Егемен қазақ елі өзінің ...... теңгесін 1993 жылы қарашаның 25-сінде шығарды. Ақша болмағанда, адамдар бір-бірімен ....... ........ арқылы сауда жасаған.

Жібек жолы заманында ....... және ыстан жасалған ...... болған, оларды шелекпен тасып үрген.

в) Кестені толтырыңыз. Ақшаның пайдалылығы және зияндығы.

Пайдалылығы

Зияндығы

+

-


г) Картаны пайдалана отырып, әр елдің ақшаларын белгілеу, тарихын мазмұндау.

Ресей - рубль

Германия - марка

АҚШ - доллар

Корея - вона т.б.

д) Рефлексия. Синквейін құрастыру.

Зат есім. Есімдік. Біз

Сын есім. құнды

Толықтауыш. тауарды

Пысықтауыш. ақшаға

Етістік. сатып аламыз.

Ү. Сабақты сұрақтар арқылы қорытындылау.

1. Мемлекеттік ақша ненің белгісі?

2. Қазақстанның ұлттық ақшасы қалай аталады?

3. Күрделі сөйлем дегеніміз не?

ҮІ. Үй тапсырмасы.

1. Ұлттық ақша тақырыбына диалог құрастыру.

2. Теңге сөзін септеу, ақша сөзін тәуелдеу.

ҮІІ. Бағалау.







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!