СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок на тему: Культура Стародавнього Єгипту.

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

             

Тема уроку:Що відкрила світу культура Стародавнього Єгипту.

Мета уроку:

1.Актуалізувати знання учнів про поняття «культура», «галузі культури».

2.Ознайомити учнів:

- з термінами «ієрогліф», «ієрогліфічне письмо»;

- з особливостями освіти, літератури,писемності та архітектури Стародавнього Єгипту.

3. Сприяти розвитку уваги, пам'яті, логічного мислення; формуванню початкових  умінь і навичок, в тому числі, вміння самостійно працювати з історичними джерелами.

4.Виховувати інтерес до вивчення історії; сприяти формуванню емоціонально- ціннісних орієнтацій (поваги до праці).

Обладнання: проектор, ноутбук, електронна презентація «Писемність та архітектура Стародавнього Єгипту», роздатковий матеріал (додається), сувій папірусу.

Поняття: «Ієрогліф»,  «Ієрогліфічне  письмо».

                                                     Хід уроку.

I. Організаційний момент.

  Гра «Настрій». Учитель пропонує учням показати свій настрій.

 II. Актуалізація знань.

Коментарі вчителя: ми закінчуємо вивчати тему Єгипет. А що з історії Стародавнього Єгипту ми ще не розглянули?

Прогнозований відповідь: культура і мистецтво.(слайд

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі вчителя: Згадаймо поняття культури, досліджуване в темі «Первісне суспільство»

Прогнозований відповідь: Культура-сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людиною.

Коментарі вчителя: перед вами схема «Галузі культури». Але як бачите, вона має порожні клітинки. Давайте разом, граючи в вікторину, заповнимо прогалини.

 Заповнення таблиці.

1. Засоби виробництва і предмети побуту?

Прогнозований відповідь: матеріальна культура

2. Заповніть ще 2 порожніх квадрата.

Прогнозований відповідь: зброя і будови

3. Віра в надприродне.

Прогнозований відповідь: релігія

4. Віра в предмети, що володіють різними надприродними силами.

Прогнозований відповідь: фетишизм

5. Віра в існування душі, духів.

Прогнозований відповідь: анімізм

6. Віра в існування спорідненості між людьми і природою.

Прогнозований відповідь: тотемізм

 7. Як називалися зображення, зроблені з каменю, кістки, пізніше з глини?

Прогнозований відповідь: скульптура

8. Яким видом мистецтва знаменита печера Альтаміра?

Прогнозований відповідь: наскальний малюнок, живопис

9. До якого виду мистецтва належать прикраси?

Прогнозований відповідь: прикладне мистецтво

10. А якого напряму не існувало в первіснообщинному суспільстві?

Прогнозований відповідь: літератури

11. Чому?

Прогнозований відповідь: не було писемності, культура називалася «неписьменній».

Перед нами заповненна таблиця. Всі  добре попрацювали.

 

 

 

III. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і дидактичної мети уроку.

Коментар вчителя: Поговорим про зародження писемності.

- Чи любите ви читати? (учні хлопками висловлюють свою любов до читання)

- Що ви полюбляєте читати? (кілька учнів відповідають, який улюблений жанр літератури чи називають улюблений твір)

 

- А ось що читали стародавні єгиптяни. Чи зможете ви це прочитати?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Вивчення  нового матеріалу.

Розповідь вчителя.

Писемність в Єгипті виникла більше 5 тис. Років тому. Просто знань накопичилося більше, ніж люди могли утримати в пам'яті. Єгипетська писемність відома під назвою ієрогліфів. У перекладі з грецької мови - "священні письмена", тоді як самі єгиптяни називали їх "божественна мова". Вони вірили, що мистецтво писемності було даровано їм Тотом, богом мудрості.

Але минули роки і тисячоліття, і писемність була забута, і ніхто не міг прочитати древні письмена.

У XIX столітті почалися археологічні розкопки. Археологи знайшли залишки розкішних палаців, величних храмів, кріпосних стін, квартали ремісників, добули письмові джерела на камені, кістки, шкірі, глині, папірусі. Ціною наполегливої ??праці вчені розшифрували писемність більшості давньосхідних народів. Але жоден учений не міг прочитати єгипетські письмена.

У 1821 р французький вчений Жан Шампольон розшифрував ієрогліфи і прочитав стародавні написи. Це була не проста випадковість. У дитинстві Франсуа сам навчився читати, в 11 років він виявляв дивовижні здібності в латинською і грецькою мовами. Робив успіхи у вивченні староєврейського.

Під час однієї з інспекцій школи на юного Шампольйона звернув увагу Фур'є. Знаменитий фізик і математик Жозеф Фур'є, який брав участь у єгипетському поході Наполеона, був французьким комісаром при єгипетському уряді. Він запросив Франсуа до себе додому - показати свою єгипетську колекцію.

Таємничі ієрогліфи на кам'яних плитах,які він побачив у Франсуа Фур’є   , вразили хлопчика. «Можна це прочитати?» - Запитав він. Фур'є заперечливо похитав головою. «Я прочитаю, - впевнено промовив Франсуа» Все його подальше життя було присвячене цій меті.

Франсуа вдалося  розгадати декілька знаків.

В давньоєгипетській писемності  було більше  более 750 знаків.

Коментар вчителя: Так, якщо учень успішно освоїв лист, йому давали чистий папірус. Діти переписували різні повчальні тексти, вірші, казки. Вчитися в єгипетській школі було важко, адже ієрогліфів було кілька тисяч (з них використовувалися 750). Невстигаючих учнів били. Так з'явилася приказка: «Вухо хлопчика на його спині».

Єгипетські переписувачі писали загостреними тростинками. Вони завжди носили з собою дерев'яний пенал з двома чашечками для чорної і червоної фарб і з приладдям для письма. Приступаючи до роботи, переписувач сідав на підлогу, схрестивши ноги. Сувій папірусу він клав собі на коліна. Писали чорною фарбою, зробленої з сажі. Початкову літеру нового рядка або дату виводили червоною фарбою.

Багато папірус містять найціннішу інформацію про культуру стародавнього Єгипту. Це історичні письмові джерела.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота з повчанням батька синові.

-У чому суть повчання?

-Чого вчить батько сина?

Чолму посада писаря в Єгипті була дуже шанованою?

Перегляд слайдів презентації.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Бесіда.

- Якими були основні риси єгипетської архітектури та мистецтва?

-Що хотіли показати єгипетські архітектори та скульптори?

- Які знання потрібні були єгиптянам ?

 

 

V. Узагальнення  та систематизація знань.

-Уявіть себе археологами які знайшли гробницю часів Давнього Єгипту.Які висновки про життя і світогляд ви могли б зробити?

 

VI. Рефлексія. Підведення  підсумків в уроку.

 

Підведення підсумків  уроку, оцінювання учнів.

 

VII. Домашнє завдання.

 

     § 13, читати , переказувати.

 

  • Скласти кросворд  «Культура  Давнього Египту»(Високий і достатній рівень).
  • Скласти таблицю «Наукові знання  в Єгипті».(середній рівень).

  

 

         

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!