СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 12.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок "Не з прикметниками"

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока украинского языка в 6 классе

Просмотр содержимого документа
«Урок "Не з прикметниками"»

Українська мова

6 клас

Тема: Не з прикметниками

Мета: повторити і поглибити знання учнів про прикметник як частину мови, пояснити правила написання НЕ з прикметниками, навчити застосовувати ці знання на практиці; розвивати зв'язне мовлення учнів, навички самостійної роботи; виховувати культуру мовлення шестикласників, інтерес до пізнавальної діяльності.


Хід уроку

1. Організація класу

Слово вчителя. Доброго дня, діти! Давайте перевіримо вашу підготовку до уроку: подивіться уважно на свої парти. Перевірте наявність на них зошитів, підручників, щоденників, ручок, олівців. Підтягніть спинки, сядьте рівненько.

2. Актуалізація знань

- Перевірка домашнього завдання

- Фронтальне опитування. Гра «Мовний футбол»

1. Які розділи науки про мову ми вивчаємо?

2. Що вивчає морфологія та орфографія?

3. Яку частину мови ми вивчаємо?

4. Що називається прикметником?

5. Які розряди прикметників ви знаєте?

6. Скільки ступенів порівняння має прикметник?

7. Від яких прикметників можемо утворювати ступені порівняння?

- Редагування речень

Знайдіть помилку і запишіть речення правильно.

Туристи обрали самий складний маршрут.

Задача розв'язана самим простим способом.

3. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці перед нами така мета: повторити і поглибити знання про прикметник як частину мови, пояснити правила написання НЕ з прикметниками, навчити застосовувати ці знання на практиці; розвивати зв'язне мовлення, навички самостійної роботи; виховувати культуру мовлення, інтерес до пізнавальної діяльності.

Для того, щоб перейти до наступного етапу уроку і розпочати вивчення нової теми, нам треба пригадати орфограму «Написання не з іменниками».

4. Основний зміст уроку

- Словниковий диктант

Ненависть, немовля, недуга, неправда; не правда, а брехня; неволя, нещастя; не щастя, а горе.

- Утворіть від слів неволя, ненависть прикметники. Як, на вашу думку, вони будуть писатися?

- Відповіді учнів.

Давайте звернемося до теоретичного матеріалу підручника.

- Робота з теоретичним матеріалом підручника.

§ 34, стор.115

- Робота з підручником. Виконання вправ.

Вправа 313 на стор.115 – письмово.

Добре, діти. Ми з вами вже втомились, тому пропоную трохи відпочити.

-Фізкультхвилинка.

Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво нахилився?
Треба всім нам дружно встати,
Фізкультпаузу розпочати.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть,
Розведіть їх у сторони,
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу — все гаразд.

- Творче спостереження з елементами аналізу (картка № 1)

Прочитати текст. З’ясувати тему й основу думку висловлювання. Виписати прикметники, що вживаються з часткою не. Пояснити правопис

Олені спускались у не\велику долинку. І враз, несподівано, на них кинулась вовча зграя. Шаленим бігом мчали вовки до оленів. Горіли вовчі очі не\нажерливою люттю, і страшно клацали зуби.

Щосили кинулися тікати олені. Та вовки були не \далеко, а близько. Не\зграбні телята не встигали за старими. Самиці припиняли біг, щоб їх боронити.

Найпрудкіший і найклятіший вовк погнався за красивим струнким оленем. Це був не\нажерний вовк-водій. Він водив усю вовчу зграю. Ні один олень ніколи не втікав од цього вовка. Але на цей раз його спіткала невдача. Молодий не\ослабний олень мчав, наче вітер (За М. Трублаїні).


- Дослідження-відновлення (картка № 2)

Відновити фразеологічні звороти, уставивши з довідки потрібні за змістом прикметники з часткою не.1 фразеологізм ввести у речення.

1) … на розум.

2) … проби.

3) Хома … .

4) Глянути … оком.

5) … голосом.

6) Побила лиха та … година.

7) … сила поплутала.

Довідка: не/високої, не/людським, не/багатий, не/чиста, не/вірний, не/добрим, не/щаслива.

Матеріал для вчителя. Небагатий на розум — нетямущий; невисокої проби — недосконале; Хома невірний — людина, що сумнівається; глянути недобрим оком — наврочити; нелюдським голосом — дуже голосно; побила лиха та нещаслива година — кого-небудь спіткало нещастя, горе; нечиста сила поплутала — трапилось щось необдумане, помилкове.

- Самостійна робота. Тестування (картка № 3)

Подумайте та оберіть правильну відповідь.

1. У прикметників частка не пишеться окремо, якщо:
а)без частки не слово не вживається;
б) є протиставлення;
в) слово можна замінити синонімом без частки не.

2. У якому реченні частка не з прикметником пишеться разом?
а)Щастя Грицькове було не/велике, а мале.
б) Аж тепер тільки почув він своє горе, і не/щаслива пригода стала ясно перед очима.
в) На уроках я став не/уважний, а розсіяний.

3. Назвати слово, в якому частка не входить до складу кореня.
а)Нещадний;
б)неуспішний;
в) нетутешній;

4. З’ясувати, в якому слові частка не виконує роль префікса.
а)Нещасний;
б)Негативний;
в) Нечистий

5. У якому реченні частку не з прикметником слід писати окремо?
а)Питай (не)старого, а бувалого.
б) З темної гущавини садка доносилося (не)стямне щебетання соловейків .

в) Летить собі зозуленька та й кує про (не)втішне горенько про своє...

- Перевірка робіт.

5. Підсумок уроку

Учитель. Ось і добігає кінця наш урок. Мета уроку виконана.

Усі ви добре працювали, і я вам за це вдячна.

Рефлексія. Метод «Незакінчене речення»

Сьогодні я навчився (лась)…

6. Домашнє завдання

§ 34 – вивчити, виконати вправу: 1 група – 315, 2 група – 316.























Картка № 1

Прочитати текст. З’ясувати тему й основу думку висловлювання. Виписати прикметники, що вживаються з часткою не. Пояснити правопис

Олені спускались у не\велику долинку. І враз, несподівано, на них кинулась вовча зграя. Шаленим бігом мчали вовки до оленів. Горіли вовчі очі не\нажерливою люттю, і страшно клацали зуби.

Щосили кинулися тікати олені. Та вовки були не \далеко, а близько. Не\зграбні телята не встигали за старими. Самиці припиняли біг, щоб їх боронити.

Найпрудкіший і найклятіший вовк погнався за красивим струнким оленем. Це був не\нажерний вовк-водій. Він водив усю вовчу зграю. Ні один олень ніколи не втікав од цього вовка. Але на цей раз його спіткала невдача. Молодий не\ослабний олень мчав, наче вітер (За М. Трублаїні).







Картка № 1

Прочитати текст. З’ясувати тему й основу думку висловлювання. Виписати прикметники, що вживаються з часткою не. Пояснити правопис

Олені спускались у не\велику долинку. І враз, несподівано, на них кинулась вовча зграя. Шаленим бігом мчали вовки до оленів. Горіли вовчі очі не\нажерливою люттю, і страшно клацали зуби.

Щосили кинулися тікати олені. Та вовки були не \далеко, а близько. Не\зграбні телята не встигали за старими. Самиці припиняли біг, щоб їх боронити.

Найпрудкіший і найклятіший вовк погнався за красивим струнким оленем. Це був не\нажерний вовк-водій. Він водив усю вовчу зграю. Ні один олень ніколи не втікав од цього вовка. Але на цей раз його спіткала невдача. Молодий не\ослабний олень мчав, наче вітер (За М. Трублаїні).





Картка № 2

Відновити фразеологічні звороти, уставивши з довідки потрібні за змістом прикметники з часткою не.1 фразеологізм ввести у речення.

1) … на розум.

2) … проби.

3) Хома … .

4) Глянути … оком.

5) … голосом.

6) Побила лиха та … година.

7) … сила поплутала.

Довідка: не/високої, не/людським, не/багатий, не/чиста, не/вірний, не/добрим, не/щаслива.







Картка № 2

Відновити фразеологічні звороти, уставивши з довідки потрібні за змістом прикметники з часткою не.1 фразеологізм ввести у речення.

1) … на розум.

2) … проби.

3) Хома … .

4) Глянути … оком.

5) … голосом.

6) Побила лиха та … година.

7) … сила поплутала.

Довідка: не/високої, не/людським, не/багатий, не/чиста, не/вірний, не/добрим, не/щаслива.






Картка № 3

Подумайте та оберіть правильну відповідь.

1. У прикметників частка не пишеться окремо, якщо:
а)без частки не слово не вживається;
б) є протиставлення;
в) слово можна замінити синонімом без частки не.

2. У якому реченні частка не з прикметником пишеться разом?
а)Щастя Грицькове було не/велике, а мале.
б) Аж тепер тільки почув він своє горе, і не/щаслива пригода стала ясно перед очима.
в) На уроках я став не/уважний, а розсіяний.

3. Назвати слово, в якому частка не входить до складу кореня.
а)Нещадний;
б)неуспішний;
в) нетутешній;

4. З’ясувати, в якому слові частка не виконує роль префікса.
а)Нещасний;
б)Негативний;
в) Нечистий

5. У якому реченні частку не з прикметником слід писати окремо?
а)Питай (не)старого, а бувалого.
б) З темної гущавини садка доносилося (не)стямне щебетання соловейків .

в) Летить собі зозуленька та й кує про (не)втішне горенько про своє...



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!