Урок № 1
Тема: Оксиди, їх склад і назви. Класифікація оксидів.
Мета: сформувати уявлення про загальну класифікацію неорганічних речовин, на підставі отриманих раніше знань про прости та складні речовини дати учням основні поняття про оксиди, ознайомити із сучасною науковою номенклатурою оксидів; розвивати навички учнів у складанні формул бінарних сполук на прикладі складання формул оксидів. Формувати пізнавальну компетентність учнів, виховувати культуру навчальної праці.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, зразки оксидів.
Очікуваний результат: Учні мають уявлення, які сполуки називають оксидами, вміють відрізняти оксиди від інших сполук, вміють називати оксиди та складати їх формули.
Хід уроку.
Організація класу(1-2 хв.)
Актуалізація опорних знань. Фронтальне опитування ( 3 хв. )
( Учні відповідають: на прості та складні).
( Учні відповідають: метали та неметали, наводять приклади).
( Учні відповідають: складних, тому що вони складаються з атомів кількох хімічних елементів).
(Учні відповідають: за складом, будовою, застосуванням, властивостями)
Мотивація навчальної діяльності( 3 хв.)
Ми починаємо вивчати нову тему, що познайомить вас не лише зі способами класифікації складних речовин, але й дозволить дізнатися, як склад та будова речовин впливають на їхні властивості, застосування та способи одержання.
За складом оксиди поділяються на чотири класи: оксиди, основи, кислоти та солі.
На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати клас неорганічних сполук, яки називається Оксиди.
Згадайте, де ми зустрічалися з оксидами в процесі вивчення хімії?
(Учні відповідають: у сьомому класі під час вивчення простої речовини кисню
Унаслідок згорання різних речовин у кисні утворюються оксиди, а невід'ємна частина оксиду - Оксиген.( Користуючись періодичною таблицею учні пригадують відносну атомну масу , порядковий номер та розташування Оксигену).
Вивчення нового матеріалу ( 17 хв.).
Вчитель робить висновок:
Оксиди - це складні речовини, утворені двома елементами, одним із яких є Оксиген з валентністю II.
Далі, по ходу, уроку учень з високим рівнем знань розповідає про поширення оксидів у природі, записує на дошці формули та назви найважливіших та найпоширеніших. Повідомлення учень готує завчасно.
Н20- гідроген оксид
А1203- алюміній оксид
SiO2- силіцій оксид
С02- карбон (IV) оксид
Fе203; FеО- ферум (III) та ферум (II) оксид
Слово учителя: Зараз ми з вами розглянули лише декілька оксидів, але цих речовин дуже багато і вони використовуються у різних галузях нашого життя.
Після доповіді учитель завдає запитання:
• Що спільного та відмінного у цих оксидів? (Спільне - вміст атому Оксигену, відмінне - елементи, які утворили ці оксиди.)
Оксиди
Оксиди металів Оксиди неметалів Амфотерні Несолетворні
(основні) (кислотні) Аl2O3 СО
СаО SO2 ТiO2 N2O
СuО СO2 ZnO N0
К2O Мn2O7
Учні записують у зошит схему та конспектують визначення.
Основні оксиди - утворені металами з валентностями I, II, рідко III. їм відповідають основи.
Кислотні - утворені неметалами, а також металами з валентностями, вищіми за IV. Їм відповідають кислоти.
Амфотерні - утворені металами з валентностями III, IV, рідко II.
Несолетворні - утворені деякими неметалами з валентностями І і II.
Застосування отриманих знань (10 хв.)
Якщо ви уважно подивитеся на форму запису оксидів, то побачите у дужках одних, що валентність позначена, а у других - ні. Чому так відбувається? ( Вчитель заслуховує відповіді.)
♦ Назви оксидів за сучасною українською номенклатурою складаються за схемою:
Назва елемента (валентність, якщо вона змінна) + слово «оксид».
завдання №1.
Вчитель на дошці малює таблицю, учні по черзі її заповнюють.
Елемент Формула оксиду Назва Клас оксиду
Fe (III) Fe2O3 ферум (III) оксид амфотерний
Mg MgO магній оксид основний
N (III) N2O3 нітроген (III) оксид кислотний
Li Li2O літій оксид основний
Ва BaO барій оксид основний
Поглиблення матеріалу. Рішення задач (5- 7 хв.).
Біля дошки працюють два учні з високим рівнем знань.
Виконати письмово із підручника Н. М. Буринська № 4, 5 с. 40.
Підбиття підсумків уроку ( 1- 2 хв.)
Проводиться використовуючи метод «Асоціації на дошці». Учитель малює на дошці квітку. У серединці записує основне поняття. Після цього він просить учнів назвати прояви характеристики даного поняття й записує їх на пелюстках. Квітку можна також намалювати на великому аркуші перед уроком, щоб зберегти час уроку.
![](https://fhd.multiurok.ru/0/e/5/0e515b2cf257c6a8170b16e6147d291706987d0e/urok-po-tiemie-oksidy-1_1.png)
Домашнє завдання ( 1 хв.)
Домашнє завдання завдається з урахуванням рівня знань і можливостей учнів у класі. Початковий та середній рівень не враховуються
Достатній рівень:
Вивчити §5, виконати завдання № 1, 2 с. 40.
Високий рівень: Відповісти письмово на запитання № 3 с. 40, довести свою точку зору.
Додаткове завдання( за бажанням): Підготувати повідомлення «Використання оксидів»( оксиди учні обирають самостійно).
Поурчна розробка теми: «Основні неорганічні сполуки» (8 клас)
1. | Оксиди, їх слад і назви. Класифікація оксидів. | Засвоєння нових знань | Учні мають уявлення, які сполуки називають оксидам] вміють відрізняти оксиди від інших сполук, вміють називати оксиди та складати їх формули. |
2 | Кислоти, їх склад і назви. Класифікація кислот. | Комбінований | Учні мають уявлення про клас неорганічних сполук, який має назву кислоти. Знають назви деяких найважливіших кислот. Зрозуміли поняття кислотний залишок, вміють визначати його валентність. |
3 | Солі, їх склад і назви. | Комбінований | Учні вміють розпізнавати солі серед інших класів неорганічних сполук, давати їм назви; складають формули враховуючи валентність металу та кислотного залишку. |
4 | Основи, їх склад і назви. Класифікація основ. V | Комбінований | Учні мають уявлення, які сполуки називають основами. Розрізняють розчинні та нерозчинні основи, дають їм назви за сучасною українською номенклатурою, вміють користуватися таблицею розчинності. |
5 | Фізичні властивості оксидів. Оксиди в природі. Використання оксидів. | Комбінований | Внаслідок уроку учні повинні засвоїти, що фізичні властивості оксидів різні. Вміти розрізняти оксиди на основні та кислотні і знати хімічні властивості, які притаманні цим видам оксидів. |
6 | Фізичні та хімічні властивості кислот. Дія кислот на індикатори, взаємодія з металами, основними оксидами, солями. Поняття про ряд активності металів. | Комбінований | Внаслідок уроку учні вивчили фізичні і хімічні властивості кислот та засвоїли їх, вміють чітко відрізняти реакції заміщення та обміну, знають, які індикатором краще визначати кислоти. |
7 | Реакції заміщення й обміну. Правила безпеки під час роботи з кислотами. Використання кислот. | Комбінований | Учні вміють розрізюп хімічні властивості ок кислот, вміють склада рівняння реакцій. Розр реакції за типом. |
| | | |
8 | Розрахунки за хімічними рівняннями маси, об'єму, кількості речовини реагентів і продуктів реакції. | Застосування вмінь та навичок. | Внаслідок уроку учні повинні засвоїти, як вирішуваті розрахункові задачі за рівняннями реакції. Вм обчислювати масу, об'ем або кількість речовини одного з продуктів чи реагентів реакції, а також вміти обчислювати задачі, де один із реагентів у надлишку |
| | | |
9 | Проміжне оцінювання з теми: «Основні класи неорганічних сполук» | Проміжний контроль і коригування знань. | Узагальнення й систематизація знання учнів про властивості класів неорганічних сполук, їх генетичний зв'язок |
| | | |