СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок по теме "свободное время"

Нажмите, чтобы узнать подробности

данный урок разработан по УМК Биболетова для 6 класса

Просмотр содержимого документа
«урок по теме "свободное время"»

Разработка открытого урока по английскому языку в 6 классе по теме: «Spending free time»


Цели урока:

1. Активизировать речемыслительную деятельность.

2. Развивать все виды речевой деятельности.

3. Закрепление лексического материала по теме.

4. Воспитывать межличностные отношения.


Задачи:


Обучающие:

практика речевой деятельности (монологической, диалогической);

активизация изученной лексики по теме;

формирование и развитие коммуникативных умений.


Развивающие:

развивать мышление, высказывать свое мнение на английском языке;

развитие творчества, фантазии, воображения;


Воспитательные:

воспитание уважительного отношения к собеседнику, его взглядам;

воспитание культуры общения;


предметные результаты:

- в говорении:

совершенствование произносительных навыков (отработка лексики по теме «Свободное время»)

формирование умения вести и поддерживать диалог-расспрос;

- в аудировании:

развитие навыка понимания иноязычной речи наслух:                                                 

- в письме:

формирование умения правильно писать слова.


Используемые технологии:

личностно-ориентированный подход (преподавание иностранного языка, как предмета формирующего личность); технология сотрудничества; ИКТ


Методические приемы: наглядности, создания реальных условий, прием повторения и обобщения знаний


Средства организации деятельности:

УМК по английскому языку для 6 кл. «Enjoy English» («Английский с удовольствием), автор М.З. Биболетова, сопроводительная презентация к уроку “Spending free time”.


Техническое обеспечение: компьютер, видеопроектор, экран.



Ход урока:


1. Организационный момент.

Good afternoon children. I’m glad to see you. Let us greet our dear guests

Sit down children. Let us start our work.


2. Речевая зарядка.

What date is it today?

What weekday is it today?

What you can say about the weather? Is it good?


3. Формулировка темы урока.

Today we have not ordinary lesson. The topic of our lesson is unknown.

Now children I want you to guess the theme of our lesson. To do this, look at the screen and make one sentence from these letters. Well, how do you think, what is the topic of our lesson?

You are right. Today we speak about free time and ways of spending free time.

Free time… What is it? Who can say what it is?

How do people usually spend their free time?

4. Фонетическая зарядка.

Before we continue our lesson let us do some exercises for our tongues. Look at the screen.

[a:] – gardening, dancing, basketball, pastime

[˄] – club, rugby, hunting, jumping, running

[o:] – horse riding, sport, drawing, walk

[o] – jogging, fond, hobby, popular, watching

[i:] – reading, sleeping, keeping, free, keen

[i] – activity, fishing, knitting, interested

[ai] – time, like, bike, hiking, diving, riding

[ei] – playing, games, crazy, favourite, famous


5. Включение учащихся в речевую деятельность.


Now your next task is to find ways of spending free time in this exercise.

Now you will see pictures of different activities (textbooks and screen).

Your task is to name the activities pictured on them. Can you? Be very attentive.

Great! I am glad that you remember so many activities. Now let`s continue this list.

Look at page 109 exercise 130 and read activities, translate them.

You know that all activities can be divided into two big large groups. Which are they?

Of course, when the weather is good we spend our free time outdoors and when the weather is bad we stay at home. So two large groups are outdoors and indoors activities.

What outdoors activities you can name?

What indoors activities you can name?


6. Физкультминутка.


And now let’s have a little rest. Stand up, look at screen and repeat.

Head, shoulders, Eyes and ears

Knees and toes, And mouth and nose.

Knees and toes. Head, shoulders,

Head, shoulders, Knees and toes,

Knees and toes, Knees and toes,

Knees and toes.


7. Активизация диалогической и монологической речи.


Now children answer my questions and tell us about your free time. Have you got free time? What do you usually do when you are free? What do you prefer to do? Tell us about your free time. Who wants to start? It is very interesting. You can spend your free time very well. It is great.


8. Знакомство с идиомой «couch potato».


It`s clear to me that you know many activities.

Today we will know what kind of person can be called like “couch potato”.

Open your books at page 111, exercise 133. Dasha, read the task please.

Read and choose the right definition of the phrase “couch potato”.

What a clever students! Do you know yourself well? Let`s do a short quiz and answer the question: Are you a “couch potato”?

Is it good or bad to be a “couch potato”?


7. Рефлексия. Подведение итогов урока.


Dear boys and girls! Thanks a lot for your work.

Did you like the lesson?

Did you know anything new today?

What have you spoken about at our lesson today?


Now we can speak about our free time, games and free-time activities.

It`s not a secret now who is a “couch potato”.

How do you think it was a useful lesson for you or not?


8. Инструктаж по выполнению домашнего задания.


Your homework will be ex.17 р.121.

Please, open your exercise books and find your home task. Read it carefully. Is everything clear?

Very good. I hope you will enjoy with this task.


9. Выставление оценок за урок.


I appreciate your knowledge and speaking skills. Thank you for the lesson

You worked well and as a result I’ll give only good and excellent marks!

So our lesson is over. See you soon.

Good-bye!