V
Тэма: Правапiс апострафа i раздяляльнага мяккага знака.
Мэта: паглыбiць веды вучняỹ пра ỹжыванне Ь (раздз.) i ’ , правiльна чытаць словы з Ь i ’ , карыстацца правiламi iх напiсання, развiваць мову вучняỹ.
Абсталяванне: карткi, перфакарты, слоỹнiкi, апорныя канcпекты.
Ход урока
Арганiцыйны момант. Матывацыя.
Праверка д/з на трох узроỹнях
а) група М — мiнi – сачыненне «Жыỹ быỹ Ь»
група С — пр. № 258
група Н — пр. № 254
б) некалькi вучняỹ працуюць на перфакартах;
в) група вучняỹ (М) запiсуюць апорную схему на дамашняе правiла.
Тлумачэнне новага матэрыялу.
(адначасова вучэбную задачу рашаюць усе вучнi на сваiм узроỹнi)
Слова настаỹнiка.
Зараз я пачытаю вам пачатак казкi «Апостраф i Мяккi знак».
Ёсць на свеце краiна Граматыка. А ỹ ёй горад — Алфавiт. Жывуць у iм Гукi i Лiтары. Аднойчы Гукi i Лiтары заспрачалiся. Галосныя крычалi, што толькi яны сапраỹдныя. Цвёрдыя трымалiся цвёрда сваёй думкi. Мяккiя маỹчалi. У iх не бало сталага меркавання. А глухiя… Тыя нiчога не хацелi чуць. На Мяккi знак i Апостраф увогуле нiхто не зважаỹ. «Цi ёсць вы цi няма вас — нiякай рознiцы. Вы нiчога не значыце».
Пакрыỹдзiлiся Апостраф i Мяккi знак…
— Цi патрэбен нам ’ i Ь мы i адкажам сёння на ỹроку.
| Ь | ’ |
| Зычныя ’ е, ё ю, я i л, н з, дз с, ц палю – палью | 1. зычныя е, ё ю, я i губных б, п, м, ф глухiх г, к, х зацв. д, м цвёрдых ж, дж, ч, ỹ ’ сямю – сям’ю |
2. Прагаворванне АК у парах
Кантроль на этапе замацавання.
1. Для таго каб адправiць гэтыя словы ỹ «Бюро знаходак» трэба, карыстаючыся сённяшнiм правiлам уставiць ’ i Ь .
аб’ехаць, з’есцi, вераб’ё, льецца, пер’е, салаỹiны, мiльярд, Амудар’я, Марэсьеỹ, жыцце.
Работа з тэкстам.
Уставiць патрэбныя лiтары. Абгрунтаваць, што гэта тэкст.
(працуюць усе групы)
Сен..ня мы з..яỹляемся с..ведкамi i ỹдзельнiкамi абвостранай барац..бы памiж памiж сiламi дабра i с..вятла, з аднаго боку, i сiламi зла i цемры — з другога. Мы ỹпэỹнены, што прагрэсiỹныя мiралюбiвыя сiлы чалавецтва воз..муц.. верх у гэтай барац..бе, не дапусцяц.. новай бойнi i разарэн..ня.
Я. Колас
Работа па групах
група Н – 5 слоỹ запiсаць з ’ i Ь
група С – 5 словазлучэнняỹ з ’ i Ь
група М – 5 сказаỹ з ’ i Ь
Самастойная праца
(у рабочых сшытках)
група М – № 3 (слоỹнiкi)
група С – № 2
група Н – № 1
Арфаграфiчная хвiлiна
(выправiць памылкi)
Аркадз ’еу, вольный, падзьём, абяцац, безрыбе, песьня, сьвята, дзьверы, ваз ’мi, барадзба, куз ’ма, разьюшаны.
Гульня «Чацвёрты лiшнi».
Вольны, аганькi, вяселле, салью, аб ’езд, вераб ’i, пад ’ём,
аб’iнець, здароỹе, салаỹi, палью, абаỹюць, куп ’ё, сям’я, аб’яднаваць, п ’яỹка.
Вынiковы кантроль. Карэкцыя.
Вучнi адтрымоỹваюць заданнi на картках розных узроỹняỹ.
Група М
Устаỹце Ь цi ’
Сцяпан — чалавек сур..ёзны. Красуня нашая планета вялiкiмi людз..мi апета. Я люблю часiну навал..нiцы, калi б..е пярун. Б..ецца, у..ецца шпаркi матылёк. Прамен..чык зары ỹ шыбе б..ецца. П..еса, п..яỹка, кур..ер, двукос..се, аб..ехаць.
Падкрэслiце вывучаныя арфаграмы.
Група С
Уставiць Ь , ’ , або падоỹжаныя
Сузор..е, кап..ё, салаỹ..i, паштал..ён, уз..яднаць, калос..е, ц..мяны, зел..е,суд..я, кар..ер, куп..iсты, вярхоỹ..е.
Група Н
Запiшыце кожнае слова з трыма прыстаỹкамi на выбар (з, раз, аб, пад, ад)
…яднацца, …есцi, …несцi
Рэфлексiя.
Група Н
Пра што даведалiся на ỹроку?
Што з ’явiлася наiбольш цяжкiм?
Група М, С
— Як гучыць правiла пра правапiс ’ i Ь ?
Адкажам на пытанне, пастаỹленае намi ỹ пачатку ỹрока.
Цi патрэбны нам Ь i ’ ?
Д/з
М пр. № 263
С пр. № 261(1)
Н выбiрае практыкаванне сама