
Урок розвитку зв’язного мовлення в 3 класі
Розробила вчитель
початкових класів
Плотнікова Світлана
Вікторівна
м Луганськ
Тема : Урок розвитку зв’язного мовлення. Подорож до зимового лісу.
Мета : розширити та поглибити знання учнів про природні зимові явища ;
збагатити словниковий запас учнів ; розвивати зв’язне мовлення,творче
мислення, фантазію ; виховувати любов до природи , до рідного слова.
Обладнання : ілюстрації на тему «Зима» : сніжинки зі словами ; опорні слова
для складання віршів ; запис П. І. Чайковського « Пори року».
Хід уроку
І Організаційний момент
1. Вступне слово вчителя
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовий і цікавий.
Тож гостей зібрав чимало !
Повертаємось обличчям до гостей
І промовим : « Добрий день !»
2. Тема сьогоднішнього уроку заховалася у таких поетичних рядках.
Чудо сани прилетіли
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця,
Білокоса , білолиця.
Рукавом махає -
Сріблом все вкриває.
3. Бесіда
- Про яку царицю йде мова в цьому віршику ? ( Про зиму )
- Які слова вам допомогли відгадати цю загадку ?
- А зараз я вам пропоную згадати зимові слова.
Зимові слова пригадаємо,
В « Сніжки » разом ми пограємо.
( Діти передають клубочок, називаючи зимові слова. Перший учень називає слово, а другий повторює попереднє слово і називає своє. )
ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів . Повідомлення теми та завдань уроку.
Зима – це чудова пора року. Отже, діти, давайте сьогодні з вами вирушимо
1
назустріч зимовій красі, визначимо , якого кольору буває зима.
Ми будемо слухати вірші й музику про чарівну пору року, розглянемо ілюстрації і малюнки, пригадаємо прикмети зими, а потім спробуємо написати власні поезії.
Як ви вже зрозуміли, подорож у нас буде уявною. Для цього ми повинні взяти з собою фантазію, кмітливість, спостережливість та винахідливість.
ІІІ Актуалізація опорних знань.
Ми вже наблизились до зимового лісу і перш ніж почати подорож навчимося долати сюрпризи негоди. Перед нами великі кучугури снігу. Давайте подолаємо їх. Мерщій до роботи.
ІV Робота над новим матеріалом.
1. Гра «Переплутанки»
Р О М З О ( Мороз )
Н І Ж И С К ( Сніжки )
А Р Г И К ( Крига )
Б О К Г И Р ( Грибок )
Н І Й І ( Іній )
Д Ж З В Ю Н Р Т І Д Н К М Т Х Ж Ю М О К Р Л З А ( Віхола )
(Ви відшукаєте слово , якщо викреслите літери, які повторюються двічі )
3. Кросворд.
- Згадайте , будь ласка , синоніми до слова віхола. А допоможе вам виконати це завдання віршик
Хто дід ?
З’їжджаються дочки у гості до діда :
Ось там Завірюха санчатами їде.
За нею Метелиця слідом мете,
Хурделиця Хугу з собою веде.
А тільки – но вітер у полі завіє
Як стануть на межі Хуртеча й Завія.
Нарешті , удвох з Заметіллю приїхала
Найменша – улюблена донечка Віхола.
2
4. Робота над скоромовкою
Стоять під снігом сосни сонно,
Сидять на соснах снігурі,
Санчата на ставок з розгону
Скотились весело з гори.
5. Розповідь вчителя
- За календарем зима починається 1 грудня. Та вчені вважають початком зими 22 грудня, бо сонце в цей день піднімається низько над горизонтом . Цей день є найкоротшим днем року. Прості ж люди вважають початком зими той день, коли випав перший сніг і встановився стійкий сніговий покрив.
6. Бесіда
- Який колір вважають головним взимку ? Чому ?
- Діти, а чи знаєте ви чому сніг білого кольору ? Ми з вами про це зараз дізнаємось.
7. Інсценізація.
Чому сніг білий ?
Жив собі на світі холодний , безбарвний Сніг. Ох і сумно ж йому було – все навкруги кольорове : блакитне небо, зелена трава, жовта кульбабка – і тільки він…Та ж його навіть не видно. Вирішив Сніг і собі колір пошукати. Пішов він до Трави.
- Скажи – но , Травичко, чому ти зелена ? – запитує.
- Зелена то й зелена ! А тобі навіщо ?
- Попросити хотів , щоб ти зі мною кольором поділилася.
3
- Не можу , - каже Трава, - мені самій мало.
Тоді Сніг пішов до Троянди.
- Поділися зі мною кольором, - попросив він.
- Кольором ? З тобою ? - розгнівалася Троянда. – Іди геть !
Кульбаба теж. Не хотіла ділитися зі Снігом. Зовсім йому сумно стало. Ледь не плаче. Коли це бачить: при самій землі квіточка теж засмучена.
- Що лихо в тебе ? – запитує Сніг.
- Кожна квіточка назву має , а я безіменна, - відповіла та.
Тоді Сніг вирішив і про свою біду розповісти.
- А хочеш, я поділюся з тобою своїм кольором, а ти зі мною – назвою ? – запитала квіточка.
Зрадів Сніг. З тих пір друзі не розлучаються. Всю зиму під Снігом зелене стебельце гріється. А лише весна на поріг – Підсніжник вітає її , просунувши крізь намет снігу білу квіточку.
8 Продовження бесіди.
- А якого кольору ще може бути сніг і коли ?
- Розглянемо ілюстрації на дошці. Спробуйте визначити колір або відтінок снігу на сонці, у затінку. Подумайте, чи змінюється колір снігу вранці , ввечері ?. А допоможуть вам відповісти на ці питання поетичні рядки.
Ліг на землю вранці
Ковдрою пухнастою.
Виграє на сонці
Ниткою сріблястою.
- Яким буває сніг на сонці морозного ранку ?
Він ще недавно голубів,
Застиг у сонній мрії.
Ось небокрай почервонів
І він вже рожевіє.
Як тільки сутінь настає
І ліхтарі мигають.
Він фіолетовим стає
І таємниче сяє.
- А Які кольори, крім білого, рожевого, фіолетового можна ще зустріти в зимовій природі ? ( Колір неба, ялинок, горобини, снігурів )
4
- Діти, ми з вами дібрали слова, які характеризують сніг, а зараз доберемо ознаки до інших зимових слів.
9. Інтерактивна вправа «Карусель».
(Діти об’єднуються у два кола. Кожна дитина тримає в руках сніжинку зі словом – іменником. Середнє коло дітей нерухоме. Зовнішнє коло рухається. Учні добирають до слів ознаки.)
На сніжинках записані такі слова : сніговик, сніжки, снігурі, заметіль, сніг, зима, мороз, бурулька, сніжинка, іній, лід, дерева, ялинки, небо, вітер, ліс, поля, стежки, водойми, хмарки, пташки, звірі, ягідки.
10 Фізкультхвилинка
11 Інтерактивна вправа «Ажурна пилка »
- Зима вважається такою чарівною і має дуже багато таємниць. Діти об’єднуються в групи.
І група Що таке сніг ?
Сніг – це багато красивих сніжинок. Раніше думали, що сніг – це замерзлі крапельки води. Але стала відома справжня таємниця народження сніжинки. Водяна пара піднімається дуже високо над землею, де панує сильний холод, тут із водяної при утворюються маленькі льодинки – кришталики. Це ще не сніжинки, які падають на землю. Вони ще дуже малі. Але шестикутній кришталик весь час росте і , нарешті, стає красивою зірочкою.
ІІ група Чи буває сніг кольоровий ?
Чорним сніг випав в 1929 році в Чернівцях. Він був перемішаний з попелом То був попіл вулканічного походження.
Американський вчений – гляціолог, досліджував льодовики Аляски. Він писав, що бачив багато кілометрів снігу бурувато – червоного кольору. Це пояснюється величезною кількістю крихітних рослин – водоростей, які не бояться холоду і дуже швидко розмножуються.
ІІІ група Чому рипить сніг під ногами ?
Пухом розсипається під ногами сніг. При температурі вище 5 градусів морозу рипіння не чути , а при 20 градусах морозу воно дуже сильне. Рипіння
5
викликане тертям і руйнуванням маленьких кришталиків, з яких складаються
сніжинки.
Чому падаючи, сніжинки кружляють навіть у порівняно тиху погоду ?
Поверхня сніжинки, ніж її вага, тому вже незначні повітряні течії, що , як відомо, завжди є в атмосфері, змінюють напрямок падіння.
IV група Чи не холодно рослинам взимку під снігом ?
Сніг ніби вкриває землю, і рослинам тепло. Між сніжинками є повітря. Воно і захищає рослини від холоду. На землі під снігом температура не опускається нижче 2 градусів морозу, тому рослини можуть жити. Навесні сніг тане і напуває поля, а озера і річки наповнює водою
V група Як з’являється малюнок на склі ?
Мороз малює малюнки на склі водою. Водяна пара є завжди в повітрі. Чим тепліше в кімнаті, тим її більше. Тепла водяна пара непомітно для нашого ока осідає на склі, охолоджується і перетворюється на крихітні кришталики льоду. Тоді на зимовому вікні виростає фантастичний льодовий візерунок.
12 « Хвилинка фантазії »
Уявіть себе маленькими сніжинками. Подумайте на що вони схожі ? Ви маленькі сніжинки , що ви відчуваєте ? Які у вас бажання ? Про що ви хочете довідатися ?
13 Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ »
- Діти, давайте згадаємо які бувають речення за інтонацією, за метою висловлювання, які бувають тексти та з яких частин вони складаються ?

Розповідь Зачин


![]()
Опис Текст Основна частина
Міркування Кінцівка
6

Спонукальні Розповідні Питальні
![]()
Речення
Окличні Неокличні
14. Робота в четвірках
Кожній групі пропонується скласти опис зимового лісу. Кінцівка тексту має бути такою: « Чудово ! Яка краса довкола ! Зима – справжня чарівниця !»
15 «Хвилинка поезії»
Зима така чарівна. Вона надихає своєю красою поетів, художників, композиторів. А зараз я вам пропоную пофантазувати і написати власний витвір мистецтв.. ( Діти об’єднуються в групи за рядами)
І група Доповнити кожен рядок словом, щоб утворився віршик.
І у полі, і в ліску
Закружляли у ( танку ).
Це білесенькі ( сніжинки )
Мов дівчата ( балеринки ).
Білі мухи налетіли
Все подвір’я стало ( біле ).
Не злічити білих мух,
Що летять , неначе ( пух ).
ІІ група Доповнити початок кожного рядка.
(Малесенькі ) сніжинки,
(Мов дівчата ) балеринки.
(З неба ) налетіли,
( На долоньку ) сіли.
(Вони такі ) пухнасті,
(Іскристі і ) сріблясті.
( Вони такі ) легкі,
( І мов мороз) дзвінкі.
ІІІ група Скласти вірш за словами, які римуються.
Сніжиночки, пушиночки, тихесенько , рівнесенько.
16 «Музичні фантазії»
- Ми складали вірші, розглядали картини , а зараз я вам пропоную послухати
7
композицію з альбому П .І. Чайковського «Пори року»
- Які звуки ми можемо почути взимку ? ( Скрегіт ковзанів, тріск дерев,спів віхоли, рипіння снігу під ногами …)
17 «Народна мудрість»
Люди дуже багато спостерігають за природою. Свої знання вони систематизують з роками і згідно цих спостережень передбачають погоду. Свої знання , набуті роками , люди передають з покоління в покоління.
Пропоную вам розгадати одну з прикмет.
Сон 1 7 роз
мо 6 4 щить
щить ,9 2 це
бли 3 8 трі
а 5
( Сонце блищить , а мороз тріщить )
- А зараз я вам пропоную закінчити прислів’я та приказки.
Грудень рік кінчає, ( а зиму починає )
Держись Хома – ( іде зима )
Взимку сонце світить , (а не гріє )
Біліше зима – (зеленіше літо )
V Підсумок уроку.
Про що нове ви дізналися сьогодні на уроці ?
Що вам сподобалося найбільше ?
Які почуття у вас виникли під час подорожі ?
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така ( чудова )
Міста чистенькі, білі села –
Зима і радісна, й ( весела )
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і ( білосніжна )
Вона буває і серйозна :
Суха і вітряна, й ( морозна )
А як насуне хмара сива,
Зима по – своєму ( красива ),
А вранці іній – то обнова ?
8
Яка зима у нас (казкова )
Гілок від інею не видно,
Тоді вона, звичайно, ( срібна )
Зима буває вередлива -
То часом добра, то ( сварлива Ї.
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і (сумна ).
Додаток1
з | а | В | і | р | ю | х | а |
з | а | м | е | т | І | л | ь |
Х | у | г | а |
х | у | р | т | О | в | и | н | а |
м | е | т | е | Л | и | ц | я |
х | у | р | т | е | ч | А |
9
Актуалізація навчальних знань
- Діти, до нас в клас принесли телеграму. Ви хочете дізнатися від кого вона ? Тоді відгадайте загадку.
Зірка ніжна сніжно – біла
На рукав мені злетіла
Поки несла її сюди
Стала краплею води. (Сніжинка )
- Давайте прочитаємо телеграму.
Добрий день, любі діти !
Я маленька сніжинка. Я щойно народилася з краплинки води і потрапила на гілочку ялинки. Мені все цікаво.Я хочу познайомитися з вашим класом. Ой, що це ? Вітер подув. Та це ж Снігова Королева ! Діти, допоможіть мені ! Рятуйте !
- Діти, для того , щоб врятувати маленьку сніжинку , нам необхідно виконати деякі завдання. Ви згодні ?
Чому засумувала Бурулька під стріхою ?
Чи не тому, що віхола
У санях десь поїхала? (Ні)
Тому, що геть пішов Мороз,
Мабуть, надовго і всерйоз ? (Ні)
Тому, що зимонька мина,
І тепло дихає весна ? (Ні)
Тому Бурулька сльози ллє
І нам спокою не дає, Бо хоче бути… брунькою,
А зовсім не бурулькою –
Щоб не текти струмочком,
А прорости листочком
Н Завальська