СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок технологии для учащихся 8 класса на тему: "Ұлттық киім"

Категория: Технология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данная разработка направлена на развитие культурного наследия и знание учащихся о том, как создавалась национальная одежда и какая она бывает. История создания и основные особенности ее отличия от других видов одежды.

Просмотр содержимого документа
«Урок технологии для учащихся 8 класса на тему: "Ұлттық киім"»

Сабақтың тақырыбы: Ұлттық киім.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: ұлттық киімдермен таныстыру, көрсету, ұлттық сөзінің ерекшелігін көрсету, баяндау, есте сақтау қабілетін ұлғайту, білімдерін толықтыру.

Дамытушылық: ауыз екі сөйлеуге, сауатты жазуға, дұрыс сөйлеуге, өз бетімен жұмыс істеуге дағдыландыру, сын тұрғысынан ойлау стратегиясы бойынша ойын, сөздік қорындамыту және қазақ тілінде еркінсөйлей білу әрекетте рінжетілдіру;

Тәрбиелік: адамгершілікке, ұлттық сыйластыққа, Отанымызға сүйіспеншілігін арттыруға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: интерактивті тақта,слайдтар,сурет.

Сабақтыңтүрі: тіл дамыту сабағы

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, зерттеу .



Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық.

- Сәлеметсіңдерме, балалар!

-Армысын алтын күн,

Армысын көк аспан,

Қайырлы күн, балалар!

Қайырлы күн, қонақтар!

Қайырлы күн, мұғалім!

ІІ.Жаңа сабақ

Әжесі мен немересінің сұхбаты.

-Наташа, саған қандай киім ұнайды?

-Маған джинсы, бриджы, көйлекұнайды.

-Наташа, ал сен білесінбе алдымызда наурыз мерекесі келе жатыр.Сен сол мерекеге киетін өзіне ұлттық киімізде.

-Жарайды, әже, сауболыңыз!

-Балалар, сендер әжесімен немересінің әнгімесің естідіңдер ме? Наташаға 22 наурыз мерекесіне ұлттық киім керек екен.

- Балалар Наташа мен танысайықшы.

- Сенің атын кім?

- Менің атым Наташа.

- Наташа, сен не істеп жүрсін?

- Мен ұлттық киім іздеп жүрмін.

- Балалар, Наташаға ұлттық киім табуға көмектесесіңдер ме?

- Иә, көмектесеміз. Олай болса қазір біз дүкенге барамыз.

Киім дүкені.

- Балалар, біз қайда келдік?

- Біз киімдер дүкеніне келдік.

- Сәлеметсізбе, сатушы!

- Сәлеметсізбе, балалар!

- Сізде қандай киімдер бар?

- Мынау не? – шалбар.

- Мынау не? – көйлек.

-Балалар, біз іздеген киім бұл дүкенде жоқ екен. Сатушы мен қоштасайық.

- « Ағашкөркі- жапырақ, адамкөркі - киім» деген қазақта мақал бар.

- Балалар, бір-біріне қарандаршы, қалай әдемі киінгенсің дер. Әдемі көріну үшін киімдерді таза, ұқыпты кию керек. Сонда ғана көрікті боласындар. Бұл сендердін күнделікті киімдерін, мерекелерге киетін киімдерін басқа- оны біз ұлттық кием дейміз.

Мәтін бойынша жұмыс. (Интерактивті тақтада мәтін көрсетіледі.)

Қазақ халқының ұлттық киімдері

Қазақ халқы ұлттық киімдерін сәндеп тіккен. Киімдері ашық түсті болған. Көйлектері ұзынжеңді, етектері кең, желбіректер тігілген. Камзол, шапандарын ою-өрнекпен безендірген. Бас киімдері: үкілі тақия, сәукеле, бөрік, тымақ. Әжелер бастарына кимешек киген. Зергерлік бұйымдар дан білезік, алқа, сырға, шопытаққан. Қазақ халқының ұлттық киімдері өте сәнді және көрікті.

Мәтін бойынша сұрақ-жауап.

1.Мәтін бойынша не білдіңдер?

2.Қандай ұлттық киімдерді білесіңдер?

- Ал қазір біз интернет дүкеніне барып, ұлтық киім қарастырамыз.

Ұлттық киімдердің презентациясын көреді.

Қамзол - камзол Шапан - чапан

Көйлек - платье Қалпақ - калпак

Етік – сапоги Сәукеле - саукеле

Тақия - тюбетейка Шалбар - брюки

Бөрік - шапка

Мәсі - ичиги

-Балалар, сендер қандай ұлттық киімдерді білесіңдер?

1- тапсырма. Сөздердің аудармаларын дұрыс табыңдар.

Көйлек саукеле

Қалпақ ичиги

Тақия платье

Мәсі тюбетейка

Сәукеле калпак

2-тапсырма. Адасқан әріптерді табыңдар.

Сергітусәті.

- Ал ,жақсы балалар бүгінгі сабақта мәтінмен бәріміз жұмыс істедік, сұрақтарға жауап бердік, тапсырмаларды бәріміз жақсы орындадық. Енді суретпен жұмыс істей аламыз ба?

- Олай болса келесі тапсырманы орындайық.

Интерактивті тақтадан тапсырманы көрсету. (Бейнеленген суреттердің аттарын жазу қажет).

Тапсырмалар мен жұмыс.

1- тапсырма. Сөйлемді толықтырыңдар және аяқтаңдар.

А) Қазақ халқы _демі б_йымдар ...

К_мешекті .... киген

Мәс_ аяқ ...

Б) Б_рікжәнеүк_літақия...

Шапандыою- _рнекпен ....

С_укелеөте ...

2-тапсырма.

- Ал ,жақсы балалар сұраққа бәріміз жақсы жауап бердік. Мәтін мен бәріміз жұмыс істедік. Енді суретпен жұмыс істей аламыз ба?(интерактивті тақтада сурет бейнеленеді). Мына суреттерге қарап әңгіме құраңдар. Интерактивт ітақтада қазақтың ұлттық киімін киген ер жігіттің киімі және қыз бала бейнеленген.

- Өте тамаша, сендердің сурет пен де жақсы жұмыс істей алатындарыңа көзіміз жетті.



3-тапсырма. Ауызша жұмыс.

Мақал-мәтелдер мен танысып, мағынасын түсіндіріңдер.

1. Жылы киім тәнд іжылытар,

Жылы сөз жанды жылытар.



2. Киім кірі жуса кетеді,

Көңіл кірі айтса кетеді.

Рефлексия.

Доппен ойын.

-Ортаға оқушылар шығып, шеңберге тұрады. Ойынның шарты: Мұғалім осы тақырыпқа байланысты сөздерді атаса, оқушылар допты тосулары қажет, ал басқа сөз атаса допты қайта лақтырулары керек.