Нема мудріших, ніж народ, учителів.
У нього кожне слово – це перлина…
М. Рильський
Тема: Узагальнення вивченого про фразеологізми
Мета: Поглибити й узагальнити знання учнів з даної теми;
навчитись пояснювати значення фразеологізмів і доречно їх вживати;
розвивати спостережливість, логічне мислення, вміння аналізувати, узагальнювати;
виховувати повагу до слова, підтримувати інтерес до вивчення мови.
Тип уроку: Узагальнення та закріплення знань, умінь і навичок (нестандартний – урок-турнір).
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Повідомлення про порядок та проведення мовознавчої гри:
- дві команди гравців, які в свою чергу поділяються на підгрупи в залежності від складності чи обсягу завдань;
- гра складається з 10 завдань.
2. Повідомлення теми, мети, очікування навчальних результатів, мотивація навчальної діяльності учнів.
- Ви знаєте, я сьогодні зайшла в кабінет і на столі побачила телеграму. Нас запрошують в країну Фразеологію, там відбудеться турнір на кращого знавця рідної мови. Я вважаю, що нам не потрібно відмовлятися, правда? Переможці будуть відзначені. Отож, почнемо.
3. Застосування учнями знань і вмінь у нестандартних умовах.
1 раунд. Розминка.
- Що вивчає фразеологія?
- Що таке фразеологізм?
- Чим фразеологізми відрізняються від однозвучного з ним вільного словосполучення?
- Які за походженням фразеологізми наявні в українській мові?
- Яка роль фразеологізмів у мовленні?
- Якими членами речення можуть бути фразеологізми?
2 раунд. «Латка на фразеологізм».
Доповнити поданими «латками» слова, щоб отримати фразеологізм (завдання для двох груп на швидкість).
1. «Латка»: ніс, язик, око, вухо, губа, зуб.
Фразеологізми: тримати … за вітром; на … нічого покласти; і за … не свербить; робити з … халяву; хоч в … стрель.
2. «Латка»: кіт, кінь, курка, свиня, собака, коза.
Фразеологізми: гарна як … в дощ; носиться як … з яйцем; нагадати … смерть; як … наплакав; пише як … лапою.
3 раунд. «Розумній голові досить два слова»
Дібрати фразеологічне порівняння.
1. Бити як (Сидорову козу); упав як (сніг на голову); жити як ( кішка з собакою).
2. Гризе як (іржа залізо); зник як (корова язиком злизала); це буде тоді як (рак свисне).
4 раунд. Маєш голову – май же й розум»
Розкрити значення фразеологізмів.
1. Росте як на дріжджах (швидко); вилами по воді писано (невгадно); обценьками слова не витягнеш (не доб′єшся нічого); схрестити мечі (вступити в бій); його мати моїй матері двоюрідна Параска (чужа).
2. Вискочив, як Пилип з конопель (зненацька бовкнув); мало каші з′їв (недосвідчений); не наламати дров (не допускати помилок); дати волю язику); сім п′ятниць на тиждень (непостійний).
5 раунд. «Слово – не горобець, вилетить – не впіймаєш».
Вказати, які словосполучення вільні, а які стійкі.
1. Байки правити, писати байки; без п′яти хвилин дев′ята година, без п′яти хвилин студент; трава в′яне, вуха в′януть; варити борщ, варити воду.
2. Дитя водити, водити за ніс; витрішки купувати, зошити купувати; годувати кашею, годувати жданиками; горить у руках, горить на плиті.
6 раунд. «Не пером пишуть, а умом».
Пояснити значення фразеологізмів, скласти з ними речення, визначити, яким членом речення виступає фразеологізм.
1. Палати з цікавості; перетворитися на слух; душа співає; кирпу гнути.
2. Підбитй вітром; заговорила совість; низько слатися; пасти задніх.
7 раунд. «Страшне перо не в гусака, а в дурня».
Пояснити значення фразеологізмів, дібрати з довідки до них по кілька синонімічних.
1. Ні риба ні м′ясо, узяти в свої руки, байдики бити.
(Довідка: ні рак ні риба, за холодну воду не братися, узяти в шори, зробити шовковим, ні пава ні ґава, собак дражнити, ні те ні се, вкрутити хвоста, посиденьки справляти, лежні справляти, ні грач ні помагач).
2. Кинутися навтікача, точити ляси, верзти дурниці.
(Довідка: накивати п′ятами, теревені правити, дати ходу, язик свербить, молоти дурниці, дати тягу, дати ногам знати, чесати язика, наговорити сім мішків гречаної вовни, плести несинітниці, взяти ноги на плечі).
8 раунд. «В голову, як у торбу, що знайдеш, те й сховаєш».
До поданих слів підібрати фразеологізми – синоніми.
1. Мало – (як кіт наплакав, крапля в морі).
Мовчати – (ні пари з вуст).
Дуже давно – (за царя Гороха, за царя Панька, як земля була тонка).
2. Тісно – (як оселедців у бочці).
Багато – (як зірок на небі, і на воза не вбереш).
Близько – (під самим носом).
9 раунд. «Де грамотні люди, там біди не буде».
Розкрити значення фразеологізмів, до кожного дібрати фразеологізм – антонім.
1. Води в рот набрати, з відкритою душею, бути на сьомому небі.
(Довідка: держати камінь за пазухою, розпускати язика, мов у воду опущений).
2. Видимо – невидимо, спустивши рукава, різати правду – матку.
(Довідка: висмоктати з пальця, закачавши рукава, один як палець).
10 раунд. «Хто більше читає, той більше знає».
Дописати афоризми, сказати, що це за афоризми.
1. Дитина плаче, а…(матері боляче); не одежа красить людину, а … (добрі діла); бачить чуже під лісом, а … (свого не бачить під носом); за дурною головою і … (ногам нема спокою).
2. В очі співає, а … (позаочі лає); осла взнаєш по вухах, а …( дурня по балачках); дерево міцне корінням, а … (людина друзями); така правда, як … (на вербі груші ростуть).
4. Підбиття підсумків уроку (порівняння результатів з очікуваними, проаналізувати, зробити висновки, оцінювання результатів уроку).
5. Домашнє завдання.
Скласти висловлювання про походження фразеологізмів.
Урок – турнір з української мови, 5клас. Узагальнення вивченого про фразеологізми
Урок ставить за мету поглиблення й узагальнення знань учнів з даної теми;
удосконалення вмінь пояснювати значення фразеологізмів і доречно їх вживати;
розвиток спостережливості, логічного мислення, вміння аналізувати, узагальнювати; виховання поваги до слова, підтримку інтересу до вивчення мови.