СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок украинского языка в 9 классе на тему "Знаки препинания в сложном бессоюзном предложении".

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок украинского языка в 9 классе на тему "Знаки препинания в сложном бессоюзном предложении". Струтура и содержание урока соответствует требованиям ФГОС. Проведен в 2016 г.

Просмотр содержимого документа
«Урок украинского языка в 9 классе на тему "Знаки препинания в сложном бессоюзном предложении".»

Урок української мови в 9 класі

Тема: Вживання коми, двокрапки, тире, крапки з комою у

безсполучниковому складному реченні.

Тип уроку: комбінований.

Цілі:

Предметні: поглибити й систематизувати знання учнів про безсполучникове

складне речення; удосконалювати вміння й навички правильно розставляти розділові знаки;

Метапредметні:

  1. Комунікативні: удосконалювати навички навчальної співпраці з учителем та учнями в ході групової та індивідуальної роботи, мовні дії; виховувати мовленнєву культуру школярів.

  2. Регулятивні: проектувати маршрут подолання труднощів через включення у різні види діяльності та форми співпраці.

  3. Пізнавальні: пояснювати мовні явища, процеси, зв’язки та відношення, що виявляються під час вивчення нового матеріалу.

Особистісні: формувати стійку мотивацію до самовдосконалення, розвивати навички самоаналізу.

Обладнання: підручник, картки із завданнями.

Хід уроку

І.Організаційний момент. Привітання(1 хв.)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (12 хв.).

Проблемне питання: чи можна обійтися в мовленні лише складносурядними і складнопідрядними реченнями? Щоб дати відповідь на це питання, виконайте аналіз речення.

Аналіз речення:

Шумить ріка, лунає луск сокир, над вежею хмара повисла. (Складне, безсполучникове).

ІІІ. Спільне формулювання теми уроку (12 хв.).

  • Чи здогадалися, яка тема уроку? (Швидше за все, учні скажуть «Безсполучникове речення»).

  • Користуючись алгоритмом, який ми застосовували при вивченні складносурядних і складнопідрядних речень, доповніть тему уроку. («Розділові знаки в складному безсполучниковому реченні»).

Учитель конкретизує тему: «Вживання коми, двокрапки, тире, крапки з комою у безсполучниковому складному реченні».


ІV. Цілеспрямування (12 хв.).

  • Який знак розділовий найчастіше стоїть у складному реченні?

  • З якою інтонацією ми читаємо речення, в якому стоїть кома? (перелічувальна).

  • Чи можна з такою інтонацією прочитати реченні: Мати вірила: земля усе чує. (Ні, у ньому не перелічувальна інтонація, а причинно-наслідковий зв'язок).

  • Тоді сформулюйте цілі нашого уроку. (Поглибити знання про безсполучникове складне речення у плані розстановки розділових знаків; учитись правильно розставляти розділові знаки).

V. Сприйняття і засвоєння учнями нового навчального матеріалу (6 хв.)

Учні об'єднуються в три групи та розподіляють ролі.

І група — «Кома, крапка з комою у безсполучниковому складному реченні», п. 16 с. 94

ІІ група — «Тире у безсполучниковому складному реченні», п. 18 с. 101

ІІІ група — «Двокрапка у безсполучниковому складному реченні», п. 17 с. 97.

Формулювання учнями від кожної групи правила розстановки розділових знаків у безсполучниковому реченні.

VІ. Застосування знань та дій в стандартних умовах з метою засвоєння навичок (тренувальні вправи) (12 хв.).

1) Спишіть, розставляючи пропущені розділові знаки (робота біля дошки з коментуванням).

  1. Минали дні а дощів не було.

  2. Вдень не лише сонце все небо дихало спекою.

  3. Не кидай іскри в солому сама згорить і село спалить.

  4. Не буде птахів серце людське стане черствим.

  5. Повітря було наскрізь сухе не випадала навіть роса на світанку.

  6. Бачу здалека хвиля іскриста грає на синьому морі.

  7. Защебетав соловейко - пішла луна гаєм.

  8. На землю вже тихий скрізь землю лягає з високого неба вже місяць сіяє затихла пташка не шепоче зелена діброва.

2) Виконання вправи з підручника. Перевірка з коментуванням.

VІІ. Первинний контроль. Корекція (12 хв.).

Виконання тестів. Взаємоперевірка (ключ – на звороті дошки).

1. Кому потрібно поставити в складному безсполучниковому реченні:

А На схід сонця квітнуть рожі будуть дні погожі. 
Б Глянь моя мила зорі повисли над Дніпром. 
В Знову осінь над гаями жовтий лист сади встеля. 
Г Дерево міцне корінням людина трудовим горінням. 
Д Дощ давно вже перестав хмари розійшлися виплив ясний місяць заглянув у

вікна а на долівці й по стінах розмалював чудні якісь виводи-узори.




2. Крапку з комою потрібно поставити в складному безсполучниковому реченні:

А Говорять думи і діброви говорять гори луг, ріка говорять птиці вечорові розмова

точиться струнка.

Б Знову цвітуть каштани хвиля дніпровська б’є. 
В Небо прорізали вогняні стріли ударив грім на пильних дорогах знявся вихор

закрутився клубком і помчав у жита.

Г Спріває Маланці колос сміється лука ранніми росами дзвоном коси кличуть

городи синім листом тучна земля диха на неї теплом.

Д Весла прибрали човен поволі плив за течією.




3. Тире потрібно поставити в складному безсполучниковому реченні:

А Вночі несподівано знявся північний вітер небо скоро затяглося хмарами. 
Б Грім гримить хліб буде родить. 
В Миколі схотілося їсти а потім пити в нього посохло в горлі в роті. 
Г Сонце шукаючи броду сторожко зупинилося посеред ріки на моторному

човнику зі сміхом пропливали дівчата у вінках.

Д Мотори гули все далі голоси все глибшали десь у степу клекіт ворожих кулеметів

долітав усе глухіше.




4. Двокрапку потрібно поставити в складному безсполучниковому реченні:

А І досі сниться під горою між вербами та над водою біленька хаточка стоїть. 
Б Тиша тріснула ніч загриміла тисячі вогнів трасуючих куль прошиваючи темряву помчали звідусіль на перевал. 
В Будеш сіяти з сумом вродить печаль. 
Г Зійде сонце утру сльози ніхто не побачить. 
Д Пролунав постріл почалися змагання.




5. Правильно розставлені розділові знаки в реченні:

А Весною ровів, земля квіточки викида, буяє травка молода, все мертве ожива. 
Б Із-за лісу випливає місяць і оживають срібні вінки на Черемоші, озеречко і земля. 
В Я люблю дивитись як гаї синіють, як пташки співають, – слухати люблю. 
Г Зацвіли в саду гвоздики, осінь тільки починається. 
Д Бачу здалека, хвиля іскриста грає вільно по синьому морю.











Фізкультпауза (1 хв.). Вправи для очей.

VІІІ.Творче перенесення знань і навичок у нові умови з метою формування умінь. (6 хв.).

Творча самостійна робота.

Скласти речення за схемами:

[умова] — [наслідок]

[ ]: [доповнення, пояснення].

ІХ. Диференційоване домашнє завдання (2 хв.).

1. Вправа 201.

2. Творче завдання: записати невеликий текст-роздум на тему «Захисники Вітчизни» з використанням різних видів безсполучникових речень.


Х. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія (2 хв.).

Мозковий штурм:

- Які розділові знаки можуть стояти у безсполучниковому складному реченні?

- За яких умов ставимо кому? крапку з комою? двокрапку? тире?

Самооцінка та самоаналіз роботи.

Я зрозумів

Я навчився

Вдома я ще раз уважно почитаю про

Виставлення оцінок. Коментування.

5