УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК 8 КЛАСС (дистанционное обучение)
ТЕМА. Вставні слова (словосполучення, речення), розділові знаки при них. Використання звертань і вставних слів для передачі ставлення до адресата під час написання твору-роздуму на основі почутого (на морально-етичні або публіцистичні теми).
Мета: поглибити знання учнів про вставні слова, словосполучення і речення; їхні види за значенням; сформувати вміння відрізняти види вставних слів і словосполучень від співзвучних членів речення; удосконалювати навички правильно використовувати вставні слова, словосполучення і речення як в усному, так і в писемному мовленні; вчити правильно розставляти розділові знаки при вивчених конструкціях;
розвивати логічне мислення, пам'ять;
виховувати відповідальне ставлення до навчання
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
— Яку роль у мовленні відіграють звертання?
— Навіщо вживаються звертання?
— Як знаходити звертання в реченні?
— Де можуть стояти звертання в реченні і якими розділовими знаками їх виділяють? Наведіть приклади.
ЗАВДАННЯ 1
Спишіть речення, розставляючи розділові знаки. Визначте в реченнях непоширені й поширені звертання.
Ну сідай мала сестричко. (Олена Пчілка) Весно красна Любі мрії Сни мої щасливі Я люблю вас Слово моя ти єдиная зброє ми не повинні загинуть обоє! (Леся Українка) Хлюпни нам море свіжі лави! (П. Тичина)
IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
1.Лінгвістичне спостереження.
Прочитайте речення. Укажіть, якими словами і відтінками значень вони різняться.
Автобус запізнюється. Автобус, здається, запізнюється. Автобус, кажуть, запізнюється. Автобус, безперечно, запізнюється. На жаль, автобус запізнюється. Майте на увазі, автобус запізнюється. Отже, автобус запізнюється.
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Вставними називаються слова або сполучення слів, за допомогою яких той, хто говорить (мовець), висловлює ставлення до того, що він повідомляє. Вставні слова (словосполучення) не є членами речення, але тісно пов’язані зі змістом речення, можуть стосуватися всього речення або окремих його членів.
ГРУПИ ВСТАВНИХ СЛІВ (СЛОВОСПОЛУЧЕНЬ) ЗА ЗНАЧЕННЯМ
Значення | Слова та словосполучення і |
Впевненість чи невпевненість | може, може бути, мабуть, можливо, здається, очевидно, безумовно, без сумніву, справді |
Джерело повідомлення | кажуть, по-моєму, мовляв, на мою думку, як мені здається, за свідченням, як відомо, як зазначено |
Ставлення до висловлюваного | на щастя, на жаль, на диво, на сором, як навмисне, дивна річ |
Оцінка повідомлюваного як звичайного | як завжди, було, бувало, як водиться |
Послідовність викладу думок | по-перше, по-друге, нарешті, отже, таким чином, значить, виявляється, виходить, до речі, наприклад |
Увічливість | будь ласка, вибачте, прошу вас, дозвольте, даруйте на слові, майте на увазі |
Привертання уваги | правду кажучи, між нами кажучи, словом, ніде правди діти, зверніть увагу, вірите, знаєте, уявіть собі |
ВСТАВНІ РЕЧЕННЯ
Тип речення | Приклади |
Означено-особові | Думаю, дозволю собі сказати, нагадаю ще раз |
Неозначено-особові | Як про це кажуть, як про це думають |
Безособові | Нам думається, треба сказати |
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Завдання 1
Запишіть речення, розставляючи розділові знаки. Знайдіть вставні слова (словосполучення). Укажіть їхні групи за значенням.
Даруйте на слові але я вас не зрозумів. (Панас Мирний) Коваль здається де сам зрозумів. (В. Сосюра) На мою думку такого наказу виконувати не слід. (І. Ле) А подумайте пане може ви в молодості когось образили? (Л. Павленко) На жаль правда твоя бідолашна моя люба моя Міго! (В. Раабе) Мов стародавній дуб-велетень стояв Захар Беркут серед молодого покоління і міг тепер бачити плоди своєї довголітньої діяльності. І певно не без радості міг він глядіти на них. (і. Франко) Пам’ятається один з льотчиків розповідав що він літав над Плюєшті. (О. Гончар)
Завдання 2
Випишіть із поданих речень вставні слова (словосполучення). Згрупуйте їх за значенням.
Не можна, кажуть, людині помолодшати, а подобрішати завжди можна. (О. Гончар) На щастя, надходив Андрій. (М. Коцюбинський) Ішла гроза зухвала, безумовно, в собі відчувши бушування сил. (П. Усенко) Видно, кожен збере, що зібрати зуміє, кожен творить красу зі своєї краси. (П. Скунць) Ніжність, наприклад, описати математично не можна. (В. Собко) По-перше, вона завжди знала всі уроки. По-друге, вона ніколи не спізнювалася. (О. Іваненко) Не жартуй наді мною, будь ласка. (В. Симоненко)
Завдання 3
Складіть речення, у яких подані слова виступали б то вставними словами (словосполученнями), то членами речення. Поясніть уживання розділових знаків.
Здається, на диво, бувало, за свідченням..., як мені здається, правда, таким чином, прошу вас, уявіть собі.
Завдання 4
Спишіть речення. На місці крапок поставте потрібне за змістом вставне слово.
Білясте море ... потягається в сонній млості й ніжно викидає перші хвилі на берег. План був простий і ... реальний. Це ви, Тарасе Даниловичу? Заходьте ...! Анатолій захоплено поглядав то на мене, то на Ніну і ... заздрив нашій дружбі. Сашко ... ніколи не пропускав нагоди допомогти матері, (Із тв. Ю. Збанацького)
Довідка: будь ласка, здається, мабуть, бувало, здавалося.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати теоретичний матеріал.
2. Виконати вправу.
Запишіть речення, розставляючи розділові знаки. Знайдіть вставні слова (словосполучення) і речення.
І ніколи можливо сучасник (маю на увазі художника-творця) не мав такого вдячного ґрунту для створення зразків мистецтва високих і зичливих як у наш час. (О. Довженко) Митько Чубатий так звали вантажника що стояв поруч глянув на неї. (П. Панч) Далеко-далеко те знають хіба що лелеки розкидала доля кептарики і сіряки. (О. Гончар) Як свідчить літопис колись тут був підступно вбитий київський князь Аскольд. (В. Омельченко) Здається така непривітна й колюча так говорив М. Коцюбинський про гостю з півдня — кактус а як зацвітає. Ось так і люди. Часом вони може й незугарні з себе але кожна людина має своє квітування... (І. Цюпа)