СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок української мови у 6 класі : «Узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок учнів із теми «Іменник» Гарна Надія Олександрівна

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок обобщения знаний по теме "Имя существительное". Упражнения, используемые при проведении урока,  позволяют закрепить умения учащихся и провести промежуточный контроль знаний

Просмотр содержимого документа
«Урок української мови у 6 класі : «Узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок учнів із теми «Іменник» Гарна Надія Олександрівна»








Урок української мови у 6 класі на тему:

«Узагальнення й систематизація

знань, умінь і навичок учнів із теми «Іменник»









Гарна Надія Олександрівна

Стахановська СЗШ І - ІІ ст. № 25,

учитель української мови і літератури








Тема.: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок учнів із теми «Іменник».

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Іменник»; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал; перевірити рівень навчальних досягнень із даної теми; розвивати творчі здібності школярів; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Форма проведення: програма телепередач.

В рідній мові своїй

Мусиш вивчити кожне слівце,

Доглядати його,

Як старий садівник деревце.

Б.Чалий.

Хід уроку

1. Організація класу

Емоційна підготовка учнів до роботи на уроці.

2. Повідомлення теми й мети уроку

Учитель: - Дорогі діти, ми з вами вивчили частину мови, яка є найуживанішою. Зараз за допомогою акровірша ми пригадаємо її.

До речі, згадаймо, що таке АКРОВІРШ?

Ім’я дарую кожному я слову,

Мені предмети всі й істоти друзі є,

Ех, не хвалюсь, повірте, але я всьому основа,

Ну прошу вас, погляньте – в кожному я тексті є.

НИні з вами, любі школярі, бажаю затоваришувати,

Коли я поряд, будете ви все-все знати

і правильно усі предмети називати.

Учитель: Так. Це іменник. Сьогодні на уроці ми повторимо й підсумуємо матеріал про цю частину мови. Отже, запишіть у зошити тему уроку: «Узагальнення знань із теми «Іменник».

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

-Чи ви задумувались відкіль оті

У нашій мові зливки золоті?

Як намистинки, диво калинові –

Частини мови.

Іменник взяв собі на плечі

Велике діло – визначати речі:

Ім’я, найменування і наймення.

Робота. Біль. І радість, І натхнення,

Слова ці – назви наче звичні,

Полюбиш їх – красиві, поетичні!

«Ура! – гукнеш ти друзям неодмінно, -

Сьогодні з мови я дістав відмінно».

Учитель. Я теж бажаю вам отримати сьогодні лише бали високого рівня, адже наш урок незвичайний. Це урок – програма телепередач.

Програма телепередач

  1. Факти. «Іменник»

  2. Актуальне інтерв’ю

  3. Ключовий момент

  4. Служба розшуку

  5. Сміхопанорама

  6. У світі тварин

  7. Знак якості

  8. Свобода вибору

  9. Контрольний пакет

  10. Рейтингова панорама

  11. Домашня школа


4. Узагальнення і систематизація вивченого

Учитель. Отже, перша телепередача «Факти. Іменник».

До редакції передачі надійшли факти, які вам, як експертам,треба підтвердити чи спростувати. («Так - Ні»)

1. Частини мови вивчає розділ мовознавства «Фонетика». (Ні)

2. Іменник означає предмет, особу, явище. (Так)

3. Іменник змінюється за родами. (Ні)

4. Кожний з іменників належить до однієї з трьох відмін. (Ні)

5. Не з іменниками може писатися як разом, так і окремо. (Так)

Учитель. А зараз продовжуючи тему, звернемося до роботи в парах і з’ясуємо ще не висвітлені відомості про нашого героя, проведемо «Актуальне інтерв’ю».

Отже, наступна телепередача «Актуальне інтерв’ю». Слово «інтерв’ю» пішло з англійської й означає «бесіда», тобто проводиться бесіда з актуальної теми. Зараз ви, працюючи в пара, будете задавати один одному питання з теми «Іменник».

«Актуальне інтерв’ю» (робота в парах)

1 пара. - Розкажи про рід іменників.

- Наведи приклади іменників різного роду.

2 пара. - Що ти знаєш про назви істот і неістот?

- Що ти знаєш про загальні і власні назви?

3 пара. - Розкажи про число іменників.

- Наведи приклади збірних іменників; іменників, які вживаються тільки в однині, тільки в множині.

4 пара. - На скільки відмін поділяються іменники?

- Які іменники не входять до жодної відміни? Чому?


5 пара. - Розкажи про відмінки іменників.

- Що ти знаєш про групи іменників? Іменники яких відмін поділяються на групи?


Учитель. А зараз настав час «Ключового моменту». Вам необхідно буде виконати вправи, правильність виконання яких вам допоможе з’ясувати ключ. Для цього поділимося на дві групи.

«Ключовий момент» (робота в групах)

І група. Згрупуйте іменники за відмінами.

Совеня, цікавість, лисеня, кінь, рак, душа, указка, оленя, експресивність, абрикос, шипшина, син, апельсин, іскра, ведмежа, орля.

Ключ: із перших літер прочитаєте вислів: «Душі краса – це слово.»


ІІ група. Згрупуйте іменники ІІІ відміни, поставивши їх в Ор.в. одн.:

  1. Ті, букви у яких подвоїлися;

  2. Ті, у яких букви не подвоїлися;

  3. Ті, у яких вжито апостроф.

Зніяковілість, емаль, шерсть, подорож, кров, смерть, ожеледь, жовч, верф, вживаність, снасть, Об, радість, гниль, старість, далеч, матір.

Ключ: у кожному слові підкресліть від початку другу букву. З цих букв прочитаєте закінчення вислову Сухомлинського: «Треба тонко відчувати три речі:..»(можна, не можна,треба)


ІІІ група. Випишіть подані іменники у три колонки за групами: 1) тверда,

2) м’яка, 3) мішана.

Успіх, двір, інформація, явище, місто, ніж, в’язання, сторож, стіл, учитель, осика, плече, аномалія, доля, коло, каша, огонь, лось, оселя.

Ключ. У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте прислів’я закінчення вислову Цицерона «Виключити з життя дружбу - все одно, що позбавити…» (світ сонячного світла)

«Служба розшуку»

Учитель. Увага! А зараз «служба розшуку». Загубилися слова, вам необхідно знайти їм родину, тобто рід.( Кожен отримує картку зі словом. Спочатку шикуються учні з карткими - іменниками чоловічого роду, потім - жіночого).

Пропоновані слова (написані на картках): Тюль, цеце, тунель, біль, емаль, колібрі, шампунь, путь, собака, дріб, ртуть, рояль, ступінь, нежить, полин, рукопис, насип, Сибір.

Учитель Продовжуючи роботу «Служби розшуку» зараз ви виконаєте завдання на картках, де будете знаходити «зайві» слова.


Картка №1. Знайдіть зайве слово:

непосида, бідолаха, слюсар, лівша, листоноша.


Картка №2. Знайдіть зайве слово:

веселощі, Карпати, ріки, окуляри, ворота.


Картка №3. Знайдіть зайве слово:

вітер, бензин, хутір, море, журнал.


Учитель Добре впоралися із цим завданням. А тепер час трошки відпочити і розважитися. Настав час «Cміхопанорами».


«Сміхопанорама»

1) - Хлопчику, а чому ти плачеш?

- Через ревматизм.

- Що?! Такий маленький, а в тебе вже ревматизм.


- Ні, я отримав двійку, тому що в диктанті написав ревматизм через «и».

2) - Учитель до учня:

- Скажи-но, чому ти знов запізнився до школи?

- Самі ж казали, - промимрив хлопчик, - що вчитися ніколи не пізно.

  1. - Батько питає Вадима:

- Чому ти тільки «2» та «3» приносиш зі школи?

Треба, тату, з найменшого починати.


Учитель. Дякуємо нашим гумористам і переходимо до наступної, усіма улюбленої телепередачі «У світі тварин».


«У світі тварин»

Учитель. Зараз ми з вами завітаємо до веселого зоопарку і познайомимося із тваринами, які у ньому мешкають. Але нам доведеться трошки попрацювати. А саме наше завдання полягає у тому, щоб узгодити прикметники із незмінюваними іменниками у роді, і таким чином ми дізнаємося про мешканців зоопарку якомога більше.

Тож починаємо.

  1. Ходить – бродить у загоні,

Дрібно гривкою трясе,

Це ж мал…. кумедн… поні,

Що діток любить над усе.

  1. То на гілках висить, то скаче,

То мов сміється, а то мов плаче,

Цукерки любить і смачн… безе

Швидк… грайлив… шимпанзе.

  1. Поважн… довгоног… ему –

Окраса зоопарку,

Та має він одну проблему:

Йому у нас не жарко,

Завжди цей бідолаха мерзне

У клітці цього парку.

Ми «Мерседеса» білого йому наймемо

Й у тепл… сонячн… Тбілісі відвеземо.

4. Розпустив шикарне пір’я

білохвост… какаду,

Прикрашає він довкілля,

Папуги кращого я не знайду.

5. Рожев… шикарн… красив… фламінго,

Він гість із далеких країв,

Завжди має вигляд лише на відмінно,

Бо зранку овсянку лиш їв.

6. Чудернацьк… кенгуру

Дуже любить дітвору,

В сумку їх свою саджає

Як у швидк… метро катає

7. Це хто в такім дрібнім калібрі?

А це ж наш крихітн… колібрі.

Найменша птаха на Землі,

Потіха й радість дітворі.


Учитель. А зараз запрошую вас до дегустаційної зали телепередачі «Знак якості».

«Знак якості» («Корректор»)

Учитель. Тільки будьте дуже уважні - чи дійсно всі запропоновані вам продукти якісні? Чи немає в їх назвах помилок? Якщо є, виправте, будь ласка.

На дошці: Пиріжки з грушою, глечик меда, миска з кулішом, мішок з сілью, цукерки по сортам, торт з глазуррю, печиво «Лапки гусенятів», набір солодощей.

Учитель. А зараз вас чекає телепередача «Свобода вибору».

«Свобода вибору»

Учитель. Із запропонованих кожній групі слів вам слід скласти прислів’я, розкрити дужки, пояснити написання не з іменниками.

І група. лінь, не, так, (не)охота, як.

(Не так лінь, як неохота).


ІІ група. пером,( не)розумом, а, пишуть.

(Не пером пишуть, а розумом).

ІІІ група. учений, (не)ук, а, спотикається, іде, слідом.

(Учений іде, а неук слідом спотикається).


ІV група. (не)полова, (не)помело, слово, язик.

(Слово не полова, язик не помело).


Учитель.Наша програма телепередач добігає кінця, а зараз час переходити до «Контрольного пакету», завданням якого є виконання тесту.


«Контрольний пакет»

Виконай тести.

1. У якому рядку всі слова іменники?

а) залізо, віск, восковий;

б) рух, бігати, радість;

в) звертання, сміливість, читання.

2. Позначте рядок, у якому всі іменники в О.в. пишуться однаково:

а) тін…ю, подорож…ю, любов…ю;

б) маз…ю, жовч…ю, сіл…ю;

в) дал…ю, зустріч…ю, повін…ю.

3. Позначте рядок, у якому всі іменники незмінювані:

а) село, меню, пюре;

б) море, поні, метро;

в) кіно, шосе, таксі.

4. У якому рядку всі іменники чоловічого роду?

а) суддя, надія, гілля;

б) біль, тюль, дріб;

в) край, круча, Сибір.

5. Знайди рядок із іменниками спільного роду.

а) волошка, сусіда, малина;

б) базіка, роззява, сирота;

в) вила, жнива, листоноша.

6. Яким членом речення є слово ЛІКАР? Мій батько – лікар.

а) підметом;

б) присудком;

в) додатком.

5. Підсумок уроку.

«Рейтингова панорама»

Учитель. Ось і добігає кінця урок. Сьогодні всі гарно попрацювали у нашій телестудії.

Ось і уроку кінець,

Хто працював, той молодець!

Так, урок наш скінчився,

Кожен, мабуть, дуже втомився,

Бо ж працював сумлінно,

Щоб отримать за тему «відмінно».

Виставлення оцінок.

6.Домашнє завдання.

Учитель. Остання наша передача «Домашня школа». Запишіть, будь ласка, у щоденник.

«Домашня школа».

Скласти вправу із ключем або створити кросворд на тему «Іменник».



12