СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок з української літератури у 7 класі. Тарас Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало». Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому і складному світі.

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Метою уроку є поглиблення знань учнів про життя і творчість Тараса Григоровича Шевченка, розвиток пам'яті і уваги, виразного читання творів, виховання пошани і поваги до творчості видатного українського поета і художника.

Просмотр содержимого документа
«Урок з української літератури у 7 класі. Тарас Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало». Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому і складному світі.»

7 клас

К.М. Мосейчук, учитель української мови та літератури Чорноморської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Голопристанський район, Херсонська область.
Тема. Тарас Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало». Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому і складному світі.

Мета: поглибити знання учнів про життя і творчість Т.Шевченка, проаналізувати його автобіографічний програмовий твір; розвивати пам'ять, увагу, допитливість, вміння виразно читати поетичні твори; формувати світогляд школярів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Т.Г. Шевченка.

Цілі: учні знають матеріал про Т. Шевченка, уміють розповідати про його родину, дитинство, про життя тогочасних українців; розуміють виховне значення біографічного твору, виразно й осмислено читають твір; пояснюють роль контрасту та інших художніх засобів у творі «Мені тринадцятий минало»; мають почуття пошани до великих людей України.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань. 
Обладнання: портрет Т.Шевченка, ілюстрації до вірша, картина С.І.Їжакевича «Шевченко-пастух», бібліотечка творів поета, мультимедійна презентація до уроку, «Супутник уроку». 

Теорія літератури: темп, інтонація, пауза, логічний наголос, ліричний герой, автобіографічний вірш.

Зв'язок з іншими предметами: образотворче мистецтво, інформатика, музика, історія, історія мистецтв.

Форми роботи:

1. Біографічна довідка поета (випереджаючі завдання)

2. Робота в парах.
3. Опрацювання вірша «Мені тринадцятий минало»:
4. Розгляд репродукції С.І. Їжакевича «Тарас-пастух».
5. Інтерактивна вправа «Сонечко».

6. «Мікрофон»

(На дощці на листках А-4 роздруковані матеріали .

Дві дати 1814 - 1861, а між ними 47 років життя людини, яка «була сином кріпака, а стала володарем у царстві духа».

1814-1838 Життя маленького допитливого Тарасика, який шукав стовпи, що тримали небо життя мрійливого сироти, «що пас ягнята за селом».

1838-1847 Життя найкращого слухача Академії мистецтв у Петербурзі.

1847-1857 Життя солдата царської армії, який не терпів муштри й насилля.

1857-1861 Життя всесвітньовідомого художника й поета…

Перебіг уроку
  І. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.

Український народ, як і кожен народ світу, має свої святині. Однією з таких святинь, національною гордістю нашого народу є творчість Тараса Григоровича Шевченка. Ім'я Тараса Шевченка відоме в усьому світі: у багатьох країнах йому встановлено пам'ятники, його твори перекладені майже на всі мови світу, його ім'ям в Україні названо навчальні заклади, театри, площі,вулиці,міста.
У цьому, 2015 році ми відзначали 201 років з дня народження Тараса Шевченка, геніального українського поета, гарного художника.

- Яким же був Шевченко у дитинстві? Як і де проявилися його таланти? В якому вірші він розповідає про своє дитинство?

Саме цьому буде присвячено сьогоднішній урок. Запишіть тему уроку: Тарас Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало». Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому і складному світі.

Сьогодні на уроці нам допомагатимуть артисти, біографи, історик, мистецтвознавець.( В учнів на грудях листочки з написами - артист, біограф, історик, мистецтвознавець)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

З біографією Тараса Шевченка ви ознайомилися в 5-6 класах, сьогодні деякі учні отримали випереджуюче завдання - самостійно готували виступ про життя і творчість, це наші біографи. Їхню розповідь супроводжуватиме презентація. Будьте уважні. У вас на партах лежить «Супутник уроку». Прослуховуючи розповіді, ви виконуватиме завдання 1.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Розповідь біографів.

БІОГРАФ 1. Народився 25 лютого (9 березня за новим стилем) 1814 року у селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (нині село Звенигородського району Черкаської області) в закріпаченій селянській родині козацького походження. Згідно з родинними переказами його діди і прадіди козакували, служили у Війську Запорізькому, брали участь у визвольних війнах і повстаннях, які відбувалися на Україні XVII—XVIII ст. Ці повстання були жорстоко придушені і нормальне суспільне життя у регіоні Черкащини, Полтавщини, Київщини, Чернігівщини на тривалі роки було порушене. Основна частина місцевого населення була закріпачена і зубожіла. Саме такі нелюдські умови стають середовищем для формування сильних і непересічних особистостей, що присвячують життя боротьбі за кращу долю свого народу. Одним з таких людей для українського народу у той важкий час без сумніву став Тарас Шевченко.
БІОГРАФ 2. Тарасові було 9 років, коли померла його мати. Через два роки не стало і батька. Риси “незвичайності” хлопчика помітив ще його батько. Помираючи, він казав родичам: «Синові Тарасу із мого хазяйства нічого не треба; він не буде абияким чоловіком: з його буде або щось дуже добре, або велике ледащо; для його моє наслідство або нічого не буде значить, або нічого не поможе».

Тарас з дитинства зазнав багато горя і знущань. Працюючи і навчаючись у дяків, Шевченко ознайомився з деякими творами української літератури, а, відчуваючи великий потяг до малювання, уже тоді пробував навчатися у маляра. З дитячих років у Тараса Григоровича особливо була помітна пристрасть до малювання: де тільки можна було, на стінах, дверях, воротях, Шевченко завжди малював вуглиною чи крейдою. У школі, коли він уже міг придбати папір і олівець, ця пристрасть розвинулася в ньому ще більше. Підтримуваний цією пристрастю і водночас втративши всяке терпіння зносити далі шкільне життя, Шевченко втік у Лисянку до диякона-маляра, з Лисянки він перейшов у Тарасівку, де сподівався знайти пристанище в іншого маляра-дячка; той визнав Шевченка нездатним до малярства і тим самим примусив його повернутися додому в Кирилівку.

Так розповідав сам Тарас Григорович; проте сестра його, Ярина Григорівна, розповідала дещо інакше: знудившись шкільним життям і водночас відчуваючи потяг до малювання, Шевченко втік од Бугорського в с. Хлебнівку, яка славилася своїми малярами. В одного з них Тарас Григорович і оселився, і прожив тут тижнів зо два, поки до нього придивлялися. Хлебнівський маляр побачив його здібності до свого ремесла, однак, побоюючись відповідальності за те, що тримає поміщицького хлопчика без посвідки, порадив Шевченку виклопотати спочатку потрібне свідоцтво на проживання, а тоді вже оселитися в нього на вчення. Тарас пішов до пана. Управитель Дмитренко розговорившись із хлопчиком і помітивши його меткість, замість того, щоб видати посвідку, узяв Тараса Григоровича собі в прислуги. Незабаром приїхав на сам поміщик Енгельгардт і доля поета була вирішена: він був переведений до пана у кімнатні козачки. Це було в 1829 році.

БІОГРАФ 3. Переїхавши 1831 року з Вільно до Петербурга, Енгельгардт взяв із собою Шевченка, а щоб мати дворового маляра, віддав його в науку на 4 роки до живописця Василя Ширяєва. Ночами, у вільний від роботи час, Шевченко ходив до Літнього саду, змальовував статуї, тоді ж уперше почав писати вірші. Улітку 1836 він познайомився зі своїм земляком — художником Іваном Сошенком, а через нього — з Є. Гребінкою,

В. Григоровичем і О. Венеціановим. Навесні 1838 вони разом із відомим художником Карлом Брюлловим та поетом Василем Жуковським викупили молодого поета з кріпацтва. 22 квітня 1838 року він отримав «відпускну». Йому було 24 роки. Перед Шевченком відчинилися двері в широкий світ науки й мистецтва. Він скоро став студентом Петербурзькій академії мистецтв, а вже там - улюбленим учнем Брюллова. Бувши вже неабияким портретистом, він опанував також мистецтво гравюри й виявив нові видатні здібності як графік та ілюстратор. Тарас досягає значних успіхів у навчанні: отримав три срібні медалі за художні роботи. Малював портрети, пейзажі, автопортрети. У 1860 році отримав звання академіка.

(Перегляд презентації «Шевченко-художник»)

БІОГРАФ 4. Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав 1840 під назвою «Кобзар». До неї ввійшли 8 поезій: «Думи мої», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка», «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч». Окремими виданнями вийшли поеми «Гайдамаки» (1841) та «Гамалія» (1844). Вірші Тараса Шевченка стали приводом до арешту. Шевченка заарештували 5 квітня 1847, відправили під конвоєм до Петербурга й ув'язнили в казематі так званого Третього відділу. Під час допитів поет виявив неабияку мужність і незалежність: він не зрікся своїх поглядів і не виказав нікого. Перебуваючи біля двох місяців за ґратами, Шевченко продовжував писати вірші, що їх згодом об'єднав у цикл «В казематі». Серед в'язничних мурів, чекаючи кари, Шевченко зміг написати таку рідкісну перлину лірики, як вірш «Садок вишневий коло хати…».
Шевченка покарали набагато тяжче, ніж інших притягнених до слідства братчиків: заслали в солдати до Оренбурга. На вироку Микола І власноручно дописав: «Під найсуворіший нагляд і з забороною писати й малювати». В Орській фортеці всупереч суворій забороні, Шевченко продовжував крадькома малювати і писати вірші.

Біограф 5. Смерть царя Миколи І і амністія скоротили страждання Тараса Григоровича, але постійні переслідування, в’язниці, заслання підірвали здоров’я поета. Ще 9 березня 1861 року друзі й знайомі поздоровляли Тараса Шевченка із 47-річчям з дня народження, а 10 березня вранці перестало битися палке серце великого поета. Поховали Шевченка спочатку на Смоленському кладовищі в Петербурзі. Через два місяці домовину з його тілом було перевезено в Україну і за поетовим заповітом поховано на високій горі над Дніпром поблизу Канева. Цю гору народ назвав Тарасовою. Народ свято шанує пам’ять свого великого поета. З 1918 р. щорічно відзначається День народження Т. Шевченка. По всій Україні встановлені пам’ятники поетові, відкриті музеї, його могилу оголошено заповідником, ім’я поета присвоєно навчальним закладам, науковим установам, театрам, вулицям, бульварам, площам, пароплавам тощо. Починаючи з 1964 р., щорічно присуджуються Державні премії України імені Т. Г. Шевченка в галузі літератури і мистецтва. Масовими тиражами друкуються його твори, перекладаються багатьма мовами. За рішенням ЮНЕСКО, ювілеї поета відзначалися майже в усіх державах світу. У 2014 у всіх містах, селах України відбулися заходи приурочені до 200-ї річниці від Дня народження Тараса Шевченка. До вашої уваги презентація «Пам’ятники Т.Шевченка»

Бесіда з учнями.

- Слухаючи розповіді біографів, ви виконували завдання №1 у «Супутнику уроку». Зачитаємо питання і відповідь.

- Який факт (подія) із життя Шевченка вас вразив найбільше, чому?

- Чи можна назвати життя Великого Кобзаря подвигом?

- На уроці присутні артисти, які приготували сценку про дитинство Тараса Шевченка. ( Діти в українських костюмах. Дійові особи: батько, сусід, мати, Катря, Тарас).

Подорож туди, де сонце сходить

Батько(сердито до Катрі) Прогледіла дитину…То це ти така нянька?

Сусід(підходить) Оце лише сідаєте вечеряти? Чого так пізно?

Мати. Тож нам такий клопіт, що й вечеря – не вечеря, хлопець десь дівся. Зранку як пішов, то й досі немає. Бігали і до ставка, і до греблі, всі бур’яни обшукали (витирає очі)

Батько (сердито) Догледіла…Сусід. Знайдеться. Може, заснув десь у буряні. Проспиться, прийде!

Мати. Ну де б подівся? Вечеряй, Катре, та знову підемо шукати. Хтось співає? (Прислухається)

Сусід. Та то, мабуть, чумаки…

Катря.(виглядає на вулицю) А ось наш волоцюга!

Мати. Де ж ти був? Де тебе носило?

(Хлопчик мовчить)

Батько (встає з лави і йде до сина) Чому мовчиш? Де ти був?

Тарас. У полі був, та й заблукав.

Батько. Хто ж тебе додому доправив?

Тарас. Чумаки!

Мати. Хто-хто?

Тарас. Стрінувся з чумаками, питають: « Куди йдеш-мандруєш?» А я й кажу, що додому, в Кирилівку. А вони кажуть: «Це ти йдеш в Моринці, а в Кирилівку треба назад. Сідай, кажуть, з нами, довеземо. Та й посадили мене на віз, ще й батіг дали волів поганяти.

Батько. Бачили таке? Чумакувати вже надумав! Чого тебе туди носило?

Тарас(похнюплено) Хотів побачити, де сонце сходить, подивитися на ті золоті стовпи, що небо підпирають, ті ворота, куди сонце заходить.Мати. Ой, Тарасе, що з тебе буде?

Сусід. Всі на кутку кажуть, що з вашого Тарасика, мабуть, щось добряче буде.

Батько. Або велике ледащо (сміється)

Мати(ласкаво) Щось та й буде.

Сусід. (йде) Бувай здоров, Григорію! Піду вже, завтра рано вставати, на панщину йти.

  • Куди ходили батьки Тараса кожен день ? Що таке панщина? ( Розповідь історика )

  • Які риси Тараса проявляються в цьому епізоді?

  • Про своє дитинство Тарас Шевченко розповідає у вірші «Мені тринадцятий минало». (Учень читає вірш напам’ять)

  • - Чи виразно прочитана дана поезія? Що ми включаємо у поняття «Виразне читання»? Пригадайте ознаки виразного читання. ( Завдання №2. «Супутник уроку»)

Бесіда з учнями за змістом поезії

  • Про яку подію з життя малого Тараса йдеться на початку твору?

  • Якого віку ліричний герой ? Якого соціального стану?

  • Як вплинула краса навколишньої природи на маленького пастушка? Чи відчував він велику потребу в молитві й чому? Процитуйте відповідні рядки.

  • Якою постає в поезії подруга Тарасового дитинства – Оксана Коваленко?

  • Якою картиною закінчується вірш? Чи можна сказати, що вона оптимістична? Чому?

  • - Чому, на думку хлопця, йому Бог нічого не дав? Чому сльози хлопця у творі названі тяжкими?

  • - На скільки частин можна поділити даний твір? Доберіть до них заголовок.

  • - Поділіть вірш на частини і дайте заголовок кожній.

1. Радісний настрій Тараса.

2. Важкі думки про сирітську долю.

3. Дівчина заспокоїла Тараса.

— У першій частині показане замилування підлітка чудовим на­вколишнім світом. Ласкаве сонце ніби купало хлопчину в своєму промінні, усміхалися до нього і небо, і сонце. Все було невимовно гарним і рідним.

-  Прочитайте ІІ частину. Висловіть власне враження. (Друга частина контрастна до першої. Важкі думки про сирітську долю немовби закривають від пастушка красу навколишнього світу).

- А який настрій у хлопчика?( Хлопчик не розуміє, чому в нього така доля. «І хлинули сльози, тяжкі сльози », — пишет поет).

- Про що розповідається в ІІІ частині? (І от з"являється дівчина. Її співчуття, осяяло душу незмірним припливом ра­дості, опромінило надією — і світ став кращим). (Робота за «Супутником уроку». Завдання 3. Запам’ятовуй значення слів! Словничок до вірша «Мені тринадцятий минало» Пай – харчування за панський кошт кріпаків, які жили і працювали при дворі пана;покликали до паю – до обіду; рай – благодатне місце;помарніти – потемніти, збліднути;хлинути – политися (про сльози);плоскінь – рослина, з якої роблять прядиво, нитки; лани – поля).

- У вірші згадується дівчина, яка заспокоїло Тараса. Наш історик розповість про неї. (Розповідь історика) Оксана Коваленко - перше кохання Т. Шевченка. Оксана і Тарас ще маленькими дітьми колись вкупі гралися. Матері, дивлячись на дружбу дітей, жартома говорили про їхнє одруження)
- Зараз ми визначимо тему, ідею, художні засоби вірша. Яка тема поезії? (Зображення тяжкої долі сироти-кріпака, який змушений з 13 років працювати, щоб заробляти на прожиття. Хлопець відчуває нерозривний зв'язок з природою.)

- Що таке ідея твору? Яка ідея вірша? (Ідея — основна думка твору, його пафосно-емоційний стрижень, ядро задуму автора). Ідея: співчутливе ставлення до хлопчика-пастушка; засудження страшних часів кріпацтва, коли людина не мала власних прав і вимушена страждати).

- Визначимо художні засоби . (« Супутник уроку». Завдання 4. Правильно визначай художні засоби ( робота в парах)

Риторичні запитання


Порівняння


Метафори


Епітети


(Риторичні оклики: «Господнє небо і село, ягня, здається, веселилось!»; «Поглянув я на ягня — не мої ягнята!»; «Обернувся я на хати — нема в мене хати!»; «Не дав мені бог нічого!»; «І хлинули сльози, тяжкі сльози!»; «...лани, гаї, сади!».

Риторичні запитання: «...чи так мені чого було?»; «...чого так весело було?». Порівняння: «...любо стало, неначе в бога..»; «мов прокинувся, дивлюся»; «...поцілувала... наче сонце засіяло, неначе все на світі стало моє». Метафори: «сонце гріло, не пекло»; «сонце... не довго молилось»; «сонце запекло, почервоніло і рай запалило»; «небо помарніло». Епітети: «небо голубеє»; «тяжкі сльози», які автор використовує для того, щоб виразніше передати зміст.

- Також у вірші використовується прийом контрасту. Пояснення літературознавця. (Контраст —протиставлення явищ, предметів, характерів; посилює змістовне й емоційне звучання твору. Використовується у віршах, прислів’ях та приказках, у назвах книг і творів. Ця фігура побудована на використанні антонімічних пар. У вірші «Мені тринадцятий минало» контраст наявний як зіставлення можливого чи бажаного з дійсним, райського - із земним, найкращого – з найгіршим. Протиставлення радості невимовному відчаю, духовного багатства – безпросвітнім злидням поглиблює розуміння становища ліричного героя і змушує нас щиро співчувати малому пастушку).

- Наведіть приклад контрасту у поезії «Мені тринадцятий минало».

- Наступне завдання: тестове опитування («Супутник уроку», завдання №5) після опрацювання змісту вірша.

1. Яку роботу виконував малий Т. Шевченко? а) Випасав ягнят; б) доглядав паненя; в) малював картини для продажу.

2. Яка пора року відображена в поезії? а) Осінь; б) літо; в) весна.  

3. Через що малий Тарас заплакав, перебуваючи в бур’янах? Бо він: а) заблукав; б) не отримав нічого від бога; в) боявся грози, дощу.

4. Що робила дівчина неподалік від Тарасика? а) Копала картоплю; б) плоскінь вибирала; в) жито жала.

5. Після чого «неначе сонце засіяло...» для хлопчика-пастушка? Бо: а) дівчина його поцілувала; б) заспівав соловейко; в) дядько дав йому цукерку.

6. У якого пана служив поет-кріпак? а) Польського; б) Новгородського; в) Енгельгардта.

7. Жорстока дійсність часів кріпацтва відображена в поезії у частині: а) першій; б) другій; в) третій.

8. Чим закінчується твір Т. Шевченка? а) Тяжким стражданням хлопця-пастушка; б) пропозицією пана надати герою вільну; в) радісні хлопець і дівчина погнали худобу до води.

9. Поезія «Мені тринадцятий минало» була написана Т. Шевченком у: а) 1847 р.; б) 1874 р.; в) 1784 р.

10. Герой твору молився Богу, сидячи: а) на великому камені; б) у бур’яні; в) біля річки.

11. Небо і село у творі названо: а) щирим; б) господнім; в) веселим.

12. Сонце гріло, а потім запалило: а) копицю сіна; б) сухе бадилля; в) рай.

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

- Коли говорять про вірш « Мені тринадцятий минало», завжди згадують картину Івана Їжакевича «Шевченко - пастух». Ми послухаємо розповідь про художника (виступ мистецтвознавця).

Український художник Іван Сидорович Їжакевич (1864—1962 рр.) — український живописець, письменник, графік, народний художник УРСР (з 1951 р.). Народився в бідній селянській родині. Навчався в Лаврській іконописній школі, Київській рисувальній школі М. Мурашка, Петербурзькій Академії мистецтв. Брав участь у реставрації та відновленні с Кирилівської церкви в Києві, виконав розписи Трапезної палати та церкви Всіх святих над Економічною брамою Києво-Печерської Лаври. Писав картини на теми з історичного минулого України: "Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь"; "Битва козаків з шляхтою" "Гайдамаки під Уманню". У 1930-х рр. виконав 15 монументальних панно на тему "Історія землі" для Геологічного музею АН УРСР у Києві та низку картин для історичних та краєзнавчих музеїв України. Створив цикл реалістичних ілюстрацій до творів Т.Шевченка, І.Франка, Л.Українки,І.Котляревського, М.Коцюбинського ін. Автор картин і малюнків на теми з життя й творчості Т. Г. Шевченка, краєвидів шевченківських місць.

Розгляд картини Їжакевича «Шевченко — пастух».

- Автор дав картині подвійну назву, бо вона не зовсім повторює зміст вірша. Тут не показано сцени зустрічі Тараса з дівчиною, оскількизасоби живопису не спроможні відтворити в часі душевний склад хлопчини, який передано у вірші. Автор увагу зосереджує на постаті пастушка.

  • Опишіть зовнішній вигляд убогого пастушка, його одяг. (Пастушка змальовано на передньому плані у білій сорочці на темному тлі).

  • Як ви думаєте, чому художник , ілюструючи поезію, показав Тараса не просто пастушком, а дитиною, яка спрагло тягнеться до знань?

  • Чим викликає симпатію ліричний герой Шевченкового вірша, а чим – герой картини Івана Їжакевича?

  • З якою метою художник на картині чітко позначив контрасти? Які кольори використав для цього?

Виступ мистецтвознавця.

- У центрі картини ми бачимо хлопчика, що сидить під парканом якоїсь, мабуть, панської садиби. Він нахилився, поклав на коліна клаптик паперу й малює. Хлопчик  так захопився малюванням, що зовсім забув за овець. Поруч нього лежить  солом'яний бриль, і хліб у торбинці - весь його обід, про який він, мабуть, теж забув.  Одяг у хлопчика старий, весь у латках і дірках.
         На задньому плані картини видніється церква. У лівому кутку картини, вдалині, видно сільські хатки, а на пагорбку, за березами - неодмінний елемент типового українського пейзажу — вітряк. 

ІV. Закріплення знань, умінь та навичок.. Зараз складемо портрет Тараса Шевченка в дитинстві.
Колективна робота. 
Застосовується інтерактивний метод «Сонечко». на стікерах пишемо рису характеру, діти читають і ліплять на дошку, записують у зошиті.).
(Тарас розумний, прагне до науки, наполегливий, упертий, волелюбний, стійкий у життєвих труднощах, талановитий, любить прекрасне, малювати, справедливий, чутливий, щирий.)

- Таким був Тарас у дитинстві. Але найкращою пам’яттю про Т. Шевченка буде втілення його заповітних мрій про вільне щасливе життя, мирну працю, добрі, гуманні стосунки між людьми. Багато часу минуло з тих пір, коли жив поет. Змінилися люди, суспільство, погляди, умови. Проте й досі заслуговують на велику повагу й наслідування ті, хто, долаючи великі труднощі, інколи навіть безвихідне становище, наполегливо йдуть до своєї мети, здійснення заповітних мрій, мають життєвий оптимізм, котрий передають іншим

V. Підсумок уроку. Інтерактивна вправа «Мікрофон». Кожен учень повинен сказати, що йому найбільше запам’яталось на уроці, що вразило, що сподобалось, що нового він дізнався. (Учні відповідають).

VІ. Взаємооцінювання з коментуванням.

VІІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1. Вивчити вірш напам’ять. 2. Намалювати ілюстрацію до вірша.

Додаток

СУПУТНИК УРОКУ

Тарас Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало». Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому і складному світі.
Завдання 1. Будь уважний!

Після виступу біографів дайте відповіді на питання.

Питання

Відповідь

1

Коли і де народився Тарас Шевченко?


2

Чого хотів навчитися Тарас?



3

У скільки років Тарас потрапив до пана Енгельгарда?


4

Чого пан віддав Тараса у навчання до Ширяєва?


5

З ким познайомився Тарас у Літньому саду?


6

Коли Тарас отримав «відпускну»?


7

Де навчався Шевченко?


8

Як називалась перша збірка Шевченка, скільки творів увійшло в неї?


9

В якому році Шевченка заарештували?


10

Що написав цар Микола І на вироку Шевченку?


11

Коли помер Тарас Шевченко? Де похований?


Завдання 2. Пригадай ознаки виразного читання! Темп – швидкість читання, завжди зумовлений змістом. Інтонація – тон, сила, тембр голосу. Пауза – зупинка між мовними тактами, окремими словами. Логічний наголос – наголос, яким виділяються основні слова, за допомогою яких виражається зміст всієї фрази.

Завдання 3. Запам’ятовуй значення слів! Словничок до вірша «Мені тринадцятий минало» Пай – харчування за панський кошт кріпаків, які жили і працювали при дворі пана;покликали до паю – до обіду;рай – благодатне місце;помарніти – потемніти, збліднути;хлинути – политися (про сльози);плоскінь – рослина, з якої роблять прядиво, нитки;лани – поля.



Завдання 4. Правильно визначай художні засоби ( робота в парах)

Риторичні запитання


Порівняння


Метафори


Епітети


Завдання 5. Перевір себе!

Тест

1. Яку роботу виконував малий Т. Шевченко?а) Випасав ягнят; б) доглядав паненя; в) малював картини для продажу.

2. Яка пора року відображена в поезії? а) Осінь; б) літо; в) весна.

3. Через що малий Тарас заплакав, перебуваючи в бур’янах? Бо він:

а) заблукав; б) не отримав нічого від бога; в) боявся грози, дощу.

4. Що робила дівчина неподалік від Тарасика? а) Копала картоплю;

б) плоскінь вибирала; в) жито жала.

5. Після чого «неначе сонце засіяло...» для хлопчика-пастушка? Бо:

а) дівчина його поцілувала; б) заспівав соловейко; в) дядько дав йому цукерку.

6. У якого пана служив поет-кріпак? а) Польського; б) Новгородського;

в) Енгельгардта.

7. Жорстока дійсність часів кріпацтва відображена в поезії у частині:

а) першій; б) другій; в) третій.

8. Чим закінчується твір Т. Шевченка? а) Тяжким стражданням хлопця-пастушка; б) пропозицією пана надати герою вільну; в) радісні хлопець і дівчина погнали худобу до води.

9. Поезія «Мені тринадцятий минало» була написана Т. Шевченком у:

а) 1847 р.; б) 1874 р.; в) 1784 р.

10. Герой твору молився Богу, сидячи:а) на великому камені; б) у бур’яні;

в) біля річки.

11. Небо і село у творі названо:а) щирим; б) господнім; в) веселим.

12. Сонце гріло, а потім запалило:

а) копицю сіна; б) сухе бадилля; в) рай.


Використана література

1. Зайцев П. Життя Тараса Шевченка / П. Зайцев. - 2-е вид. - К. : Обереги, 2004. - 480 с.
2. Клочек Г. Поезія Т. Шевченка «Мені тринадцятий минало…» // Дивослово. — 2007. — № 5. — С. 56-61.

3. Чалий М. К. Життя і твори Тараса Шевченка : (звід матеріалів до його біогр.) / М. К. Чалий ; пер., післям. та комент. В. Л. Смілянської. - К. : Веселка, 2011. - 263 с. : іл.


http://ukrlit.vn.ua/lesson/7klas/14.html

http://www.br.com.ua/referats/Pedagogica/67781-2.html
http://uk.wikipedia.org/wiki







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!